Служба уз нечастан отпуст престала је за 13 припадника Војске Црне Горе за које је утврђено постојање безбједносне сметње, док је за још четири лица поступак за престанак службе у току, саопштило је Министарство одбране одговарајући на питање “Вијести” које мјере су предузете против оних за које је то утврђено.
Да су надлежни органи и службе досад утврдиле постојање безбједносних сметњи за укупно 29 лица у Војсци, као и три сметње за приступ тајним подацима, објавио је прошле седмице потпредсједник Владе Алекса Бечић (Демократе).
“Безбједносне сметње утврђене су за 17 активних службеника Војске Црне Горе, док 12 није примљено у службу”, објаснили су листу из Министарства.
Казали су да су особе за које је утврђена сметња за приступ тајним подацима, односно којима није продужена дозвола за приступ тајним подацима, разријешене са формацијског (радног) мјеста за које је један од услова дозвола за приступ тајним подацима.
Из Министарства нијесу одговорили на питање “Вијести” да ли су безбједносне и сметње за приступ тајним подацима утврђене код војника или официра, колико је једних, а колико других.
Извор “Вијести” из Министарства објаснио је да су у до сада обрађеним случајевима утврђене безбједносне сметње, као што су контакти са члановима организованих криминалних група, безбједносно интересантним или оперативно интересантним лицима, конзумирање психоактивних супстанци, активности са трговином возилима, док су међу утврђеним сметњама за приступ тајним подацима непријављени послови којима се баве ван Војске, бављење тим пословима без одобрења, контакти са политичким партијама њихови или чланова породице, прикупљање података о Војсци преко других припадника Војске.
Саговорник је објаснио и да надлежна комисија долази до одлуке о безбједносним сметњама и приступу тајним подацима, тако што се прво прикупе оперативни подаци о тим људима и комисија одлучује да ли је то безбједносна сметња или представља препреку да та особа добије дозволу за приступ тајним подацима).
Значајан број провјера у току
Из Министарства одбране нијесу могли да одговоре на питање колико је безбједносних провјера у Војсци у току.
“С обзиром на то да су подаци из поступака безбједносних провјера означени степеном тајности, нисмо у могућности да износимо информације о тачном укупном броју провјера које су у току, али можемо навести да је у питању значајан број”, казали су из ресора министра Драгана Краповића (Демократе).
Министарство је прије годину саопштило да је од 2016. до јула 2024, због утврђивања безбједносне сметње, за 12 особа престала служба у Војсци, уз “нечастан отпуст”, на основу Закона о Војсци Црне Горе.
Према члану 145 тог Закона професионалном војном лицу престаје служба у Војсци, између осталог, утврђивањем “постојања безбједносне сметње и ако је у вријеме пријема у службу у Војсци постојала сметња за пријем коју је професионално војно лице прикрило или је приликом пријема у службу прикрило или дало неистините податке који су од значаја за пријем у службу у Војсци или за одређивање чина”.
Према Закону о Војсци, у службу може бити примљено лице које испуњава услове, међу којима је да “не постоје безбједносне сметње за пријем у службу у Војсци”.
Према Закону о војно-обавјештајним и безбједносним пословима, Обавјештајно-безбједносни директорат Министарства одбране надлежан је за безбједносне провјере и утврђивање безбједносних сметњи за запослене и ангажоване по било ком основу у Министарству лица у служби у Војсци и лица ангажована по било ком основу у Војсци.
Безбједносне сметње прописује Министарство, пише у члану 47 Закона о Војсци.
“Није ни реваншизам, ни политички обрачун”
Из Министарства одбране поручују да безбједносне провјере представљају једно од кључних оруђа у очувању интегритета и професионализма служби које чувају државу.
Војска Црне Горе, како кажу, није изолована институција, већ витални стуб безбједносног система који мора бити непоколебљиво лојалан Уставу, законима и грађанима.
“Овај процес није ни реваншизам ни политички обрачун, ово је историјски процес унутрашњег чишћења институције која мора бити образ Црне Горе. Безбједносне сметње нијесу политичке етикете, оне су професионалне, институционалне и безбједносне одлуке”, тврде у Министарству.
Поручили су да Црна Гора више никада неће дозволити да се одбрана државе повјери онима који су је издавали.
“А сви који су се заклињали у заставу, а радили за интересе супротне безбједности Црне Горе, треба да знају да се та ера завршава. И да почиње друга ера, ера одговорности”, рекли су из Министарства.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: