ИН4С

ИН4С портал

Завршен девети Етно-камп: Колашин наставља са изучавањем насљеђа!

1 min read

Девета Међународна студијска истраживачка станица „Етно-камп Колашин“ успјешно је реализована уз учешће професора, студената, ученика и хобиста из разних крајева Балкана.

Разноврстан овогодишњи програм у потпуности је оправдао епитет Колашина као црногорске „етно-пријестонице“.

На самом почетку учеснике је поздравио предсједник општине Колашин Владимир Мартиновић који је потенцирао важност научно-истраживачког карактера кампа и значај који он има за цјелокупно насљеђе, додајући да је Колашин увелико препознат као сјајна база за развој етномузикологије и етнокореологије у Црној Гори.

Полазници су протеклих дана имали прилику да уче игре и пјесме од еминентних предавача и то: црногорске игре од специјалисте Давора Седларевића, македонске од студенткиње Мартине Трајковске и санџачке од професора Предрага Шушића који је био и ментор кампа. Радионице традиционалног пјевања водила је МА Маја Радивојевић. Теренска истраживања била су посвећена градском насљеђу Колашина, а дио активности усмјерен на формирање КЕФА (Колашински електронски фолклорни архив) и подразумијевао је обраду дијела снимака са претходних истраживања за шта су били задужени студенти и ученици.

Грађани Колашина као и туристи могли су да прате радионице на отвореном и упознају се са савременом плесно-музичком методологијом. Притом, могли су и да чују звукове традиционалних инструмената гајди, кавала, свирале, тамбуре и дудука. Све радионице биле су потпуно бесплатне и привукле су велики број полазника, те су према ријечима организатора и најпосјећеније откако се камп одржава.

„Нарочито нас радује чијеница да су радионице почели да посјећују и учесници из других општина и користе ријетку прилику да уче игре и пјесме по савременим стандардима. Такође, мото кампа „Колашин: мјесто сусрета насљеђâ“ више није потребно појашњавати“, казао је организатор Давор Седларевић. Мартина Трајковска, студенткиња игре из Штипа, истакла је важност умрежавања истраживача и извођача, не заборавивши да дода да је очарана природним љепотама Колашина. Она је и препоручила свим заинтересованима да искористе шансу за усавршавање која им се пружа у Колашину јер је врло мало оваквих научно-истраживачких скупова који су потпуно бесплатни, већ су котизације значајно високе.
Велику пажњу изазвала су и предавања. Тако је МА Никола Зекић говорио о плочама на 78 обртаја, МА Марко Гошовић о новој форми естетског доживљаја кроз звук грађевина, а МА Јелена Ђукановић дала је детаљан осврт на недоумице и злоупотребе које се дешавају кроз коришћење савремене технологије у интерпретацији културне баштине. Лука Косановић, студент мастер студија на ФМУ у Београду, представио је свирање на традиционалним дувачким инструментима, а Тамара Љесар, дипломирани драмски и аудиовизуелни умјетник, осврнула се на умјетнички рад са особама са поремећајима из спектра аутизма.

Етно-камп финансијски су подржали Министарство културе и медија, Општина Колашин, ЈУ Центар за културу Колашин, НВУ ЦИРТИП и чланови КУД-а „Мијат Машковић“.

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *