Заветници о статусу Космета: Историјско и међународно право на страни Србије
1 min read
Конференција Косово и Метохија у новој Европи
У Београду је, симболички 17. марта, на петнаестогодишњицу погрома над косовско-метохијским Србима, одржана међународна конференција “Косово и Метохија у новој Европи”, а домаћин организације била је организација Српски сабор Заветници.
Непосредни повод за сазивање конференције, била је подршка италијанским интелектуалцима и грађанима, који су предали петицију иницијативе за преиспитивање одлуке Италије о признању самопроглашеног Косова, италијанском парламенту.
Учесници конференције били су: др Срђан Перишић, савjетник предсједавајућег Предсједништва БиХ, који је учесницима пренео поздраве Милорада Додика, српског члана Предсједништва БиХ; Стефано Павези (Лига из Италије); Стефано Бонилаури, италијански историчар и члан италијанског Одбора за преиспитивање одлуке о признању такозваног Косова; др Александар Раковић, историчар из Београда; Јуриј Кривошејев, замjеник предсjедника партије Руски народни савез Сергеја Бабурина, Андреј Гетманов, предсjедник Руске платформе за сарадњу европских прогресивних снага, Јани Ивануша, потпредсjедник Словеначке националне странке, Горан Петронијевић, адвокат Данијел Игрец, учесник из Словеније и други.
Писмо подршке учесницима конференције прочитано је у име више јавних личности из Чешке, међу којима су посланик Чешке социјалдемократске странке Јарослав Фолдина и режисер Вацлав Дворжак.

Важно је истаћи да је поред званичног списка учесника, многобројних извјештача, било и представника амбасаде Сирије и Азербејџана.
Конференцију је отворио предсједник Српског сабора Заветници, Стефан Стаменковски, који је нагласио да ће цијела 2019-а бити година борбе за очување Космета у Србији, а у име домаћина скупу се обратила и члан предсједништва Српског сабора Заветници, гђа Милица Ђурђевић-Стаменковски.
Према њеним ријечима, српски народ треба позвати на јединство у одбрани територијалног интегритета и суверенитета на целој нашој територији, како и предвиђа државни Устав, а “талас суверенизма” у Европи, ће помоћи да сачувамо Косово и Метохију у саставу Републике Србије.