Зашто све више непушача оболијева од рака плућа: Научници сада имају одговор
1 min read
SHUTTERSTOCK
Ново истраживање показало је да загађење и традиционални кинески биљни лијекови могу допринијети настанку рака плућа код људи који никако не конзумирају дуван или га јако ријетко конзумирају.
Рак плућа се дуго сматрао болешћу пушача, али како је употреба дувана опала у многим дијеловима свијета, појавио се забрињавајући проблем: рак плућа код људи који никада нису пушили је у порасту. Ова врста рака погађа жене, нарочито оне азијског поријекла и чешће се јавља у источноазијским него у западним земљама.
Истраживање објављено у стручном магазину Натуре водили су истраживачи с Универзитета Калифорнија у Сан Диегу и Националног института за рак (НЦИ), који је дио Националног института за здравље (НИХ).
“Примјећујемо овај проблематичан тренд да особе које никада нису пушиле све чешће оболијевају од рака плућа, али нисмо разумјели зашто. Наше истраживање показује да је загађење ваздуха уско повезано с истим врстама мутација ДНК које обично повезујемо с пушењем”, рекао је један од аутора истраживања Лудмил Алеxандров.
Мариа Тереса Ланди, која је такође једна од ауторки поменутог истраживања, казала је да већина претходних истраживања о раку плућа није одвојила податке пушача од података непушача, што је ограничило увид у потенцијалне узроке ове болести.
“Осмислили смо истраживање за прикупљање података од особа које никада нису пушиле и кориштење геномике како бисмо пратили које изложености могу узроковати ове врсте рака”, додала је.
Тим је анализирао рак плућа код 871 особа које никада нису пушиле, а живи које живе у 28 регија с различитим нивоима загађења ваздуха широм Африке, Азије, Европе и Сјеверне Америке. Користећи секвенцирање цијелог генома, истраживачи су идентификовали различите обрасце мутација ДНК, познате као мутацијски потписи.