Зашто су куће на грчким острвима плаво-беле
1 min read
© AXP Photography/unsplash
Многи препознају плаву и белу као култне боје Грчке, а чињеница је да то и јесу боје заставе ове државе. Оне такође представљају светлу боју мора и неба, које су синоним за лепоту Медитерана.
Међутим, на Кикладским острвима, карактеристична комбинација плаве и беле није првобитно настала због симболике ових боја. Заправо, постоји неколико практичних разлога који стоје иза тог познатог изгледа грчких острвских кућа.
Хлађење кућа током лета
Многе куће на острвима попут Миконоса, Пароса и Наксоса првобитно су биле изграђене од камена. То је била практична одлука, јер дрво није било лако пронаћи на каменитим острвима.
Међутим, терен је био тамне боје, што је представљало проблем лети – током сунчаних летњих месеци тамни камен је апсорбовао сунчеву светлост и у домовима је било неподношљиво вруће. Зато су мештани почели да фарбају камен у бело (познато је да светлије боје одбијају светлост и топлоту) како би унутрашњост била хладнија.
Како је колера утицала на дизајн домова
Национална наредба из 1938. године је налагала фарбање кућа на острвима у плаво и бело. У то време, Грчку је задесила епидемија колере и у настојању да обузда болест, наређено је грађанима да крече своје домове.
Можда данас то звучи чудно, али креч који се користио за кречење кућа садржао је кречњак – моћно дезинфекционо средство, а других дезинфекциона средстава тада није било у широкој употреби. Тако су Грци кречили своје куће како би их дезинфиковали и смањили ширење болести.

А шта је са плавом бојом
Такође и плава доминира пејзажима, а разлог је једноставан – цена. Рибари и поморци користили су остатке боје од фарбања чамаца за бојење прозора и капака. А најјефтинија боја обично је била плава. Плава се добијала мешањем креча и производа за чишћење званог “лулаки” – плави пудер који је већина домаћинстава имала, пише Грик Рипортер.
Војна диктатура и обавезне боје
Лепе боје кућа на грчким острвима постале су обавезне током војне диктатуре која је почела 1967. године. Режим је веровао да ће те боје подстаћи патриотизам и одражавати грчки национализам. Године 1974. донет је закон којим се наређује да се куће на острвима морају фарбати у плаво и бело. Иако су ови прописи данас ублажени, плава и бела остале су главна атракција за туристе и зато многи мештани и даље фарбају своје куће овим бојама – како због практичности, тако и због туризма.
(РТ Балкан)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

