ИН4С

ИН4С портал

“Зашто се ви, Мехмеде Селимовићу, осјећате Србином”

1 min read
Мешин одговор који је многе оставио нијемима, а памти се и препричава

Меша Селимовић

Мехмед Меша Селимовић рођен је 26. априла 1910. године у Тузли. Био је редовни члан Српске академије наука и уметности, а уврштен је у књигу 100 најзнаменитијих Срба.

Уз Ива Андрића његово име сматра се неизоставним када се говори о великанима српске књижевности. О његовом поријеклу полемисало се дуго, ипак једном приликом јасно се изјаснио, а његов дипломатски, искрен одговор изненадио је многе.

На загребачком Књижевном кутку, Меши Селимовићу је од стране организатора постављено питање од ког се очекивало да ће од Меше издејствовати неку врсту провокације – Зашто се Ви, Мехмеде Селимовићу, осјећате Србином?

Као и увијек, Меша је био миран, а његов одговор врло сталожен, иако је истим утишао цијелу салу.

– До 1941. сам се осјећао Србином, а нисам се питао зашто. Од 1941. знам зашто сам то.

– Потичем из муслиманске породице из Босне, а по националној припадности сам Србин. Припадам српској литератури, док књижевно стваралаштво у Босни и Херцеговини, коме такође припадам, сматрам само завичајним књижевним центром, а не посебном књижевношћу српскохрватског језика. Једнако поштујем своје поријекло и своје опредјељење, јер сам везан за све оно што је одредило моју личност и мој рад. Сваки покушај да се то раздваја, у било какве сврхе, сматрао бих злоупотребом свог основног права загарантованог Уставом. Припадам, дакле, нацији и књижевности Вука, Матавуља, Стевана Сремца, Борисава Станковића, Петра Кочића, Ива Андрића, а своје сродство са њима немам потребе да доказујем – говорио је Меша.

У родном граду завршио је основну школу и гимназију. Године 1930. уписао се на студијску групу Српскохрватски језик и југословенска књижевност Филозофског факултета у Београду. Дипломирао је 1934. године, а од 1935. до 1941. године је радио као професор Грађанске школе, а потом је постављен за суплента у Реалној гимназији у Тузли.

Дарослава Дарка Божић, ћерка генерала Краљевине Југославије, као Мешина супруга, жена која је била веома ведра и самосвјесна, једном приликом је говорила о посебности и храбрости свог супруга.

– Босна га никада није прихватила због тога што се није хтио савити, што је био свој. Вољела је Мешу и била спремна да са њим иде и на крај свијета. Ваљда ће због ње Меша написати „Ко промаши љубав, промашио је живот“.

– Остали смо без Свића и Репчића, па можемо и без Меше Селимовића, освануло је у недељнику „Свијет“.

( Извор: novosti.rs)

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

7 thoughts on ““Зашто се ви, Мехмеде Селимовићу, осјећате Србином”

  1. Меша Селимовић, Емир Кустурица и многи други не дозвољавају да падне у заборав истина да су исламисти у бившој Југи уствари Срби.
    Добро, и Турци су током 500 година окупације оставили генетског трага али не у мјери да се поништи српски народ.
    Ово што су од скоро ти поисламаени Срби “постали” бошњаци нема везе са животом. Једном кад чивјек посрне спреман је на самоуништење.

    30
  2. Pa svi muslimani na Balkanu su zapravo Srbi. Nema tu mnogo mudrosti. Ili su Srbi ili Turci. Trećeg bema. A to se da razlučiti po prezimenima. Ali i njima su podvalili da nacija nije poreklo, preci, krv, DNK… već kako se osećaš. Tako danas imamo Bošnjake, crnogorce, Makedonce…

    44

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *