Наиме, у мору корупционашких афера у Црној Гори, доминатно у Будви, интригантно је да афера „Царско село“ није још увијек процесуирана, и стоји спремна у фиоци СДТ Миливоја Катнића.
Миливоје Катнић и Рајко Куљача
Афера „ДПС коверта“ и врло оскудно и непрецизно оглашавање Тужилаштва поводом скандалозног снимка који је ексклузивно објавио ИН4С, на којем се гласно и јасно и види и чује, као бивши градоначелник Подгорице узима новац од бизнисмена и власника Атлас групе, Душка Кнежевића, још је једна потврда селективног и у много случајева острашћеног дјеловања Државног тужилаштва, писао је наш портал у јануару прошле године.
Шта се у међувремену догодило – јасно је. Тужилаштво стагнира, а овом приликом подсјећамо јавност на једну од многобројних афера које се везују за поражени режим Мила Ђукановића.
Наиме, у мору корупционашких афера у Црној Гори, доминатно у Будви, интригантно је да афера „Царско село“ није још увијек процесуирана, и стоји спремна у фиоци СДТ Миливоја Катнића.
Који су разлози, због којих Катнић тај предмет, који је по нашим сазнањима потпуно обрађен, држи у фиоци?!
Наиме, у септембру 2016. године, Специјално државно тужилаштво отворило је истрагу против Рајка Куљаче, Александра Тичића и Мирка Латиновића око изградње насеља у селу Близикуће изнад Светог Стефана.
Истраживали су околности под којим је Општина Будва без сагласности Скупштине и без јавног позива уступила 6 000 квадрата општинског земљишта у селу Чесминово, познатом црногорском тајкуну Зорану Ћоћу Бећировићу, чија је вриједност тада процијењена на око 600 000 евра.
Зоран Ћоћо Бећировић
У Специјалном тужилаштву процјењују да је овом тајном нагодбом, којом је Општина на незаконит начин на физичко лице пренијела своју имовину, град оштећен за вишемилионски износ.
Посао је закључен далеке 2006. године, али је тек десет година касније тужилаштво коначно покренуло истрагу и осумњичило наведену тројку за криминал и корупцију. И од тада опет ништа се не дешава.
Специјално тужилаштво је у склопу изузимања свих судских и вансудских поравнања за протеклих десет година од општине Будва, наишло на фрапантан случај.
Зато је након прибављања чврстих материјалних доказа покренуло истрагу о томе на који је начин Рајко Куљача, бивши предсједник Општине Будва 2006. године без икакве накнаде, без тендера и без одлуке Скупштине општине Будва пренио на физичко лице атрактивну парцелу у селу Чесминово изнад Светог Стефана.
На том потезу је касније изграђен луксузни комплекс „Царско село“. Тиме је како се сумња Куљача умишљајно нанио вишемилионску штету општини Будва.
Инспектори Одсјека за борбу против организовног криминала и корупције тада су изузели комплетну документацију у вези са куповином и градњом овог луксузног комплекса.
Под још неразјашњеним околностима Куљача је 27. априла 2006. године на основу за сада непознатог „споразума о поравнавању“ са сада покојним безнисменом Д.Б. уступио истом око 6000 квадрата општинског земљишта изнад Светог Стефана, чија вриједност је у то вријеме процјењивана на око 600 000 евра.
„Спорно“ Царско село
Наравно, то је, како се основано сумња урађено у потпуности незаконито и без икаквих одобрења чак ни знања Скупштине града, без јавног надметања и било каквог јавног тендера. Све је урађено у тајности. Само годину дана касније, односно 2007. године Куљача увидјевши опасност настоји да замаскира случај и наводно онда покушава да раскине наведени договор тражећи раскид споразума закључен са Д.Б.
Наравно све је то вршено симуловано. Како незванично сазнајемо из тужилаштва управо овај споразум о раскиду, који је игром случаја пронађен у оргиналу, је један од иницијалних материјалних доказ тешке малверзације коју је Рајко Куљача починио.
Сасвим је сигурно, Куљача и неке структуре, покушали су да „загубе“ ту одлуку и уговор, чак и код Основног суда у Котору, али је проницљивошћу и предусредтљивошћу предсједника ОС Котор Бранка Вучковића та документација пронађена и предата СДТ.
<
Након раскида споразума Куљача и Д.Б. воде фингирану парницу пред Основним судом у Котору, опет ради тобожњег раскида тог истог већ раскинутог споразума, а предмет је завршен судским поравнањем које никад није извршено.
И раскиди и укњижбе и парница су биле најобичнија фарса и општина Будва је дефинитивно претрпјела огромну штету.
Предметна парцела затим на исто тако тајновит начин бива пренијета даље фирми „Трејд Јуник“ која почиње са градњом комплекса који сада обједињује 37 ексклузивних вила од 170 до 240 квадрата, које су породаване за цијену од под 4 200 до 7 000 евра.
Наравно читав процес градње био је нелегалан јер су грађевинску дозволу добили тек након усвајања планских докумената, студије локације „Близикуће“ и „Тудоровићи“, када је предметно насеље изнад Светог Стефана легализовано.
Сумња се да је „Трјед Јуник“ и друга повезана лица остварила милионски профит продајом ових атрактивних вила.
У овом крајње сумњивом и може се слободно логички закључити криминалном послу главну и једину ријеч водио је читаво вријеме Рајко Куљача који је у овом предмету за сада и једини осумњичени.
Уколико истрага резултира кирвичном пријавом и прогоном Рајка Куљаче, остаје велико питање – да ли ће оптужба бити и подигнута с обзиром да је Куљача у претходна два случаја будванских афера на чудноват начин успио да „избоксује“ статус свједока сарадника који би статус новом кривичном пријавом био не само озбиљно уздрман, него и потпуно искомпромитован.
Главни тужилац је био на потезу да јавности пружи прихватљиве одговоре, јер је управо на ријеч Куљаче и на његовим исказима у притвору велики број његових најближих и њему потчињених сарадника и суграђана Будве.
Мило Ђукановић и Боро Лазовић
Дакле, овај поменути споразум о поравњању, тј о раскиду са Куљаче са бизнисменом ДБ је кључ ове приче и доказ о каквој се малверзацији ради, и иако је специјални тим пронашао, већ 3 године, нема поступања по овом предмету.
Много питања се поставља, али оно главно је, зашто предмет већ одавно није покренут, ако знамо да је потпуно обрађен са чврстим материјалним доказима.
Да ли вишемилионска штета које су грађани Будве, а и Црне Горе претрпјели ради ДПС малверзација у том граду, више није предмет пажње СДТ, јер су пронашли „главног кривца“, који је на лијечењу у Београду . Да ли СДТ намјерно покушава да заташка овај предмет, јер како незванично сазнајемо он води и до некадашњег шефа будванског ДПС-а Бора Лазовића, а самим тим и до шефа државе и ДПС-а Мила Ђукановића.
3 thoughts on “Зашто СДТ држи у фиоци случај „Царско село“ потпуно обрађен за процесуирање? Шта је разлог заташкавања?”
Becirovic biznisme, bez ikakve skole,nesto je po kazinu radio
Lazovic lopina bez skole. Tamo su unistili pogled.na crkvu..Ticic.napravio hotel Atina u.BD. odakle taj novac
Becirovic biznisme, bez ikakve skole,nesto je po kazinu radio
Lazovic lopina bez skole. Tamo su unistili pogled.na crkvu..Ticic.napravio hotel Atina u.BD. odakle taj novac
Да ли је могуће да, у цијелом, тексту није наведено да је и Рајко Куљача покојни?
Da uzme reket, verovatno. Šta je Vaš problem?