Зашто је Крим важан

У петак је најмање 30 мушкараца у униформама руске Црноморске флоте и с аутоматским пушкама држало у опсади базу украјинске обалске страже у близини Севастопоља на Криму. На полустрву на којем се ових дана чују поклици “Крим је Русија” и “Крим није Русија” много је ствари које су непознате широј јавности. Ево Крима у неколико тачака:
1. Крим је вековима био важан Русији због плодног земљишта, као и изласка на Црно море. Од 1954. налази се у саставу Украјине због одлуке тадашњег совјетског вођства. Након распада СССР било је говора о отцепљењу и припајању Русији, али се Москва ипак 1994. меморандумом обавезала да ће поштовати територијални интегритет Украјине.
2. Етничка структура Крима је у корист Руса, којих има око 60 одсто, док остатак чине Украјинци и Кримски Татари, муслимани које је Стаљин 1994. под оптужбом за издају протерао у централну Азију. Међутим, добар део њих се вратио и сада их има између 15 и 20 одсто.
3. У луци Севастопољ, другој по величини у Украјини после Одесе, више од два века налази се команда руске Црноморске флоте. Бивши украјински председник Виктор Јушченко је 2008. претио да ће иселити ову најмању од четири руске морнарице. Свргнути украјински председник Виктор Јанукович је Харковским споразумом Русима дао Севастопољ у закуп до 2042, а за то је добио јефтинији руски гас.
Черчил, Рузвелт и Стаљин
4. У одмаралишту Јалта на Криму пред крај Другог светског рата у фебруару 1945. одржана је чувена савезничка конференција на којој су Френклин Рузвелт у име САД, Винстон Черчил из Велике Британије и Јосиф Стаљин у име СССР договорили поделу Европе на интересне зоне и тиме спремили терен за почетак Хладног рата.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: