Зашто је Кини и Индији потребна ”армата” (ВИДЕО)
1 min read
Руска војска
Кина и Индија су међу земљама које би могле да купе нови руски борбени тенк Т-14 „армата“, сматра руска Влада.
„Заиста постоји интересовање, без обзира на то што је опрема скупа“, рекао је Владимир Кожин, помоћник руског председника Владимира Путина.
„У великој мери су то наши традиционални партнери: Индија, Кина и земље југоисточне Азије“, додао је Кожин.
Има смисла у томе да је Кини потребан овај тенк. Њихов главни борбени тенк, „тип 99“, још увек је надоградња старог совјетског главног борбеног тенка Т-72, са дизајном који датира из средине 1980-их, пише „Нешенел интерест“.
Индијска војска користи совјетски Т-90, који је такође модернија верзија Т-72.
Њу Делхи такође има и тенкове домаће производње, као што је тенк „арјун марк-1“. Међутим, они су се на махове показали непоузданим.
Штавише, Индија је у мају објавила да је највећи број њихових „марк-1“ тенкова повучен из употребе због техничких проблема са трансмисионим системом, циљањем и термалном видљивошћу.
Индија поседује и 118 тенкова домаће производње типа „марк-2“, који имају већи број побољшања у односу на „марк-1“. Тенкови „марк-2“ показали су се добро у суочавању са руским тенковима Т-90.
Ипак, тенк Т-14 „армата“ значио би за Индију и Кину значајна одбрамбена побољшања.
„Конфигурација основног борбеног тенка ’армате‘ има битне позитивне карактеристике. Има модеран оклопни систем, беспосадну куполу и простор за посаду који је заштићен од најчешћих типова непријатељске муниције. Нагласак на заштити посаде долази, како су многи приметили, као део новог руског фокуса на заштиту професионалних војника“, рекао је за „Нешенел интерест“ Роберт Фарли, експерт у области војне доктрине, државне безбедности и поморских питања.
„Флексибилност оквира ’армате‘ даје јој шансу на иностраном тржишту. Различити купци имају различите потребе, а ’армата‘ има потенцијал да реши многе проблеме. Ово је поготово случај јер је породица тенкова ’армата‘, као и ’меркава‘ на којој је базирана, дизајнирана за широку употребу у борбама“.
„Армије којима је потребан војна техника слабијег интензитета могле би да користе ’армату‘ у неким својим конфигурацијама, док армије којима је потребан озбиљан, конвенционални основни борбени тенк у њој такође могу да нађу много тога што би им се допало“, додао је он.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Redovno pratim sve što se piše u svijetu o naoružanju kao i o vojnoj opremi. O ovom tenku se, zaista, piše u superlativu. Kažem, piše se u superlativu na osnovu ruskih izvještaja o njemu. Niko još nije vidio kako Armata izgleda iznutra. Niko ne zna njene tehničko-borbene karakteristike.Niko je nije vidio prilikom dejstva na neki cilj. Niko je nije provozao niti iko išta zna o njoj iz sopstvenog iskustva. Znači sva pisanija zasnovana je na tvrdnjama ruskih stručnjaka koji (naravno) o svojim proizvodima govore samo u superlativu (sjetimo se projekta stelt aviona MIG 1.41 koji su sovjetski naučnici toliko hvalili preko medija da to nije normalno a koji se kasnije pokazao kao čist promašaj od kojeg je odustalo sovjetsko ministarstvo odbrane).
Kada govorimo o ovom tenku moramo shvatiti da je to, još uvijek, nedovršena ratna mašina. Nedovršena će biti još nekih pet do sedam godina, I kada se tehnološki i borbeno zaokruži moramo se pomiriti da će to biti vraški skupa mašina koja će biti dostupna malom broju država. Pitam se da li će, zbog skupoće, opravdati uložena sredstva. Mislim da rusko ministarstvo odbrane neće naručiti neki impozantan broj ovih tenkova zbog činjenice da već postoje nadograđeni T 90 tenkovi koji se po svojim karakteristikama mogu nositi sa najsavremenijim zapadnim tenkovima a u nekim segmentima mogu biti i bolji od njih.