ИН4С

ИН4С портал

Вујичић: Зашто је Европској комисији битно да у ЦГ судство, тужилаштво и Уставни суд функционишу у в.д. стању, када истовремено указују на забрињавајући степен корупције у држави?

1 min read

Божидар Вујичић

Пише: др Божидар Вујичић, представник Грађанске Акције

Потпаролка Европске комисије госпођа Ана Писонеро упознала је и изненадила многе држављане Црне Горе, да је предуслов да Црна Гора отвори преговоре о придруживању са ЕУ био усвајање уставних амандмана 2013. године.

Амандман IV ст.2 на Устав Црне Горе, усвојен је 2013. године и гласи:

У првом гласању двотрећинском већином и у другом гласању тропетинском већином свих посланика најраније након мјесец дана, Скупштина бира и разрјешава судије Уставног суда, врховног државног тужиоца и четри члана Судског савјета из реда угледних правника.

Те 2013. године љути противници из редова власти (коалиција око ДПС-а) и опозиције ( посланици СНП и Позитивне) постигли су договор двотрећинском већином да ДПС, кад некада изгуби власт и даље врши знатан дио власти преко судства, тужилаштва и судија Уставног суда, који ће функционисати у в.д. стању док се год не постигне нека нова 2/3 или 3/5 већина.

Актуелна већина у Скупштини је увидјела да формирано Специјално државно тужилаштво није показало задовољвајуће резултате у борби против корупције и организованог криминала и у складу са својим овлашћењима предложили су усвајање Закона о тужилаштву за организовани криминал и корупцију. Усвајањем наведеног закона престао би да важи Закон о Специјалном државном тужилаштву.

Потпаролка ЕК Ана Писонеро је саопштила став ЕК да је Црна Гора у обавези да испуни привремену мјеру из поглавља 23, даље спровођење Закона о државном тужилаштву и Закона о Специјалном државном тужилаштву, односно да предложене измјене Закона о државном тужилаштву и Предлог закона о тужилаштву за организовани криминал и корупцију, представља назадовање у спровођењу реформе правосуђа.

Због изнијетог става Европске комисије намећу се следећа питања.

Зашто је Европској комисији толико битно да у Црној Гори судство, тужилаштво и Уставни суд функционишу у в.д. стању, када истовремено указују на забрињавајући степен корупције у држави? Зашто ЕК не дозвољава представницима нове власти да усвајају законе у Скупштини простом већином, већ подржавају блокирање већине од стране опозиције, на основу Амандмана 4 ст.2 на Устав Црне Горе?

Било би одлично када би Европска комисије понудила одговор држаљанима Црне Горе на ова питања.

Знају носиоци суверенитета у Црној Гори да се нису на референдуму изјаснили да ли желе да Црна Гора отпочне преговоре о придруживању са ЕУ, што би било логично и нормално. Црна Гора нема Закон о рефрендуму а Скупштину Црне Горе чини 81 посланик, који није изабран на непосредним изборима, како је прописано чл.83 Устава ЦГ. Скупштина Црне Горе није израз истинске воље грађана.

Како Европска комисија може да условљава даљи приступ Црне Горе Европској заједници, испуњавањем поглавља 23 правда, слобода и безбиједност и поглавља 24 правосуђе и темељне права, када је упозната да ни један посланик у Скупштини није на изборима директно непосредно добио ни један глас, ни једног држављанина Црне Горе, када је упозната да су због Амндмана 4 ст.2 на Устав Црне Горе и тако изабраној већини у Скупштини, везане руке код усвајања закона у вези организације судства, тужилаштва и избора судија Уставног суда?

Да ли се до демократског друштва долази прописима већине у Скупштини који омогућавају народу да власт остварује директно, на референдуму и преко непосредно изабраних посланика у Скупштини (чл.2 Устава Црне Горе) или условљавањем центара моћи изван земље да већина у Скупштини не може да усваја законе без гласова мањине тј. блокадом рада Скупштине?

Да ли ЕУ икрено жели да у своје друштво прихвати Црну Гору као демократску или хибридну државу или уопште не жели да је прихвати у свом друштву али приступним преговорима онемогућава Црну Гору да буде самостална и самостално доноси одлуке?

<
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

1 thoughts on “Вујичић: Зашто је Европској комисији битно да у ЦГ судство, тужилаштво и Уставни суд функционишу у в.д. стању, када истовремено указују на забрињавајући степен корупције у држави?

  1. Поставићу овдје питања која на крају свога текста написа г. Вујичић:

    „Да ли ЕУ икрено жели да у своје друштво прихвати Црну Гору као демократску или хибридну државу или уопште не жели да је прихвати у свом друштву али приступним преговорима онемогућава Црну Гору да буде самостална и самостално доноси одлуке?“

    Да ли знате са колико промила Црна Гора учетвује у БДП Европе и ЕУ?

    Ни један једини промил (промил је десети дио процента или хиљадити дио од један – једнога). Тешко је учешће ЦГ у БДП ЕУ пронаћи и у траговима. Ето толико.

    Ако је то тако, ако ЦГ ничим не може нашкодити ЕУ и утицати на њене финанције, нити ни на један сегмент друштвеног живота ЕУ, чему онда поступак придруживања и дводеценијска јурњава за десетинама поглавља?

    Постоји само један једини одговор: ЕУ има циљ да пљачка, да што дуже пљачка и што интезивније (више) у јединици времена. Рецимо, прије мјесец – два само у једном дану је ЕУ и НАТО (глобална машинерија, није важно како се зове) узела ЦГ око 150 милијона евра (путем куповине ЦГ-обвезница).

    А како је и зашто купила обвезнице?

    Па тако што је претходно кроз судске и тужилачке наметнуте законе обезбиједила да се буџет ЦГ пљачка и испразни, а кад се буџет испразни ко год дође да врши власт мора поново посудити паре. На свакој посудби ЕУ и НАТО у пар дана опет узму 150 до 200 милиона (они не троше вријеме на мале пљачке и пљачкице), кроз продају својих роба (домаћу привреду су уништили) узму годишње око 600 милијона евра и око 200 милиона евра подијеле по систему лапа-лапа са домаћом лоповском елитом. Укупно годишње је то око једне милијарде евра…

    Због тога вриска на црногорску директну демократију и меритократију од стране ЕУ. Њима ЦГ и њен народ не требају, њима треба само народна добра и народни новац.

    Зашто онда нове власти у ЦГ говоре ко папагаји у ЕУ-интеграцијама ЦГ?

    Да заварају траг како вук зеца не би прогутао прије него што се озеци, не би ли остао жив и домогао се слободе, једног дана. Надам се…

    17

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *