ИН4С

ИН4С портал

Вучић о борби против резолуције о Сребреници: “На три питања смо тражили одговоре”

1 min read

Александар Вучић

Председник Републике Србије Александар Вучић дао је интервју Центру за друштвену стабилност (ЦЗДС) који је организован поводом документарног филма “Анатомија обмане — Сребреница”, док је са председником разговарао историчар Александар М. Гајић.

Председник Вучић је између осталог говорио о борби против доношења “Декларације о геноциду у Сребреници”, коју је водио у Савету безбедности Уједињених нација.

– Из неколико обавештајних извора смо сазнали да се то спрема. Питао сам на једном састанку представника Квинте да ли се то дешава, и онда је немачка амбасадорка рекла да се та резолуција припрема више од 7-8 месеци. Упитао сам како је то могуће, то увек мора да буде инклузивно, увек морате да радите са људима, пре свега из те земље и региона, немогуће да ми нисмо ништа питани – истакао је председник Вучић, преносе Новости.

Он је додао да су донели одлуку која није била нимало лака, јер су били свесни да ће их сви нападати због тога.

– Да будем искрен, то је била најтежа одлука, јер нико други ко год да је био на власти, ту одлуку не би донео и ко год каже другачије тај вас лаже, увек би се они додворавали некоме. На теми која је ужасно тешка и језиво проблематична да било шта радите, како год да се супротстављате таквој резолуцији ви сте виђени као неко ко не признаје тежак злочин, ма колико се ви трудили и објашњавали да то није истина.

“Даноноћно смо радили на томе!”

Вучић је у интервјуу за ЦЗДС истакао да је та борба била невероватна.

– Донели смо одлуку да се боримо, и та борба је била готово невероватна. То је било и време избора, многи људи су се бавили неким другим стварима, мало ко је желео да се концентрише на то, али тим од 30-40 људи је живео за то и даноноћно је радио на томе – рекао је Вучић и додао:

– Супротставили смо се уз три основна питања, зашто у овом тренутку, ко је подноси и шта очекујете да резолуција донесе, помирење или нове сукобе у региону? Решили смо да се боримо до краја и најјаче могуће. На крају, резултат је такав да 109 земаља није гласало за, или да будем прецизнији 108 јер немамо доказ да би Авганистан подржао резуолуцију, али је за очекивати да би то урадио, а Венецуела која није имала право гласа свакако би била против.

Истакао је да је резултат био невероватан успех.

– И то показује да су људи разумели да је реч о геополитичком питању, да је реч о освети неких моћних земаља према једном малом народу, слободарском, слободољубивом. Али смо показали зубе, борили се, сачували образ не само Србије, већ и српског народа. А за њих је то био, шта год ко говорио, и они то знају између себе, прави политички фијаско. Јесу ли они изгласали? Јесу. Али је то у стварности, у реалном животу, био за њих прави политички фијаско – рекао је и додао:

Неколико је само одметнутих амбасадора, рецимо имали бисмо другачију одлуку Мијанмара него што смо имали, имали бисмо другачије одлуке неких других земаља. Претпостављам и Бугарске у том тренутку, али и још неких земаља. Међутим, ту легитимитета нема. То нема никакве сумње. Од оних присутних у сали, они нису имали већину. А они који су напуштали, управо су рекли зашто напуштају највећи део њих и објаснили да напуштају зато што не желе да гласују за саму резолуцију. Тако да, значајна је већина на другој страни и они то добро знају. Направили су један непотребни преседан који ће скупо коштати, рекао бих, целу светску заједницу. Створиће сад примере геноцида и резолуција таквих да имате сваке године колико хоћете и неће бити лако да те резолуције буду одбијене или ће лицемерни однос наставити да постоји у којем ће говорити само оно што ми кажемо да је геноцид и геноцида, чак ни бројеви и чињенице више не важе.

Вучић је истакао да је за нас било веома важно да ни у једном тренутку нисмо негирали ужасне злочине у Сребреници.

– Увек смо рекли ту смо да покажемо пијетет, да изразимо саучешће, али немојте да нам трпате ту колективну кривицу као терет на наша плећа и леђа, јер то је оно против чега смо. А они кажу нигде се не помиње ни један народ и нигде се не говори о колективној кривици. А ви их питате, па добро, ако се говори о индивидуалној кривици под 1, индивидуална кривица је већ установљена појединим пресудама, појединачним пресудама и са друге стране што нема неко име у самој пресуди, у самој резолуцији па да се каже ти људи су починили геноцид. Немате ни једно име, имате већ појединачне пресуде које нису баш увек засноване на правним чињеницама, али и то није важно, оставите по страни.

О Свесрпском сабору

– За мене је важно да кажем да смо на том сабору говорили о миру, говорили о добрим односима са свим другим народима, да у самој декларацији оно што је суштински важно то је позив на поштовање Дејтонског мировног споразума. И сад ако погледате, највећи проблем за њих је што у ствари немају одговор када је у питању Дејтонски мировни споразум. Рецимо, једно од кључних питања је питање имовине. И када их питате где то пише, а они пошто не могу то да пронађу у Дејтонском споразуму или Уставу Босне и Херцеговине, они кажу па то је рекао у некој изјави О’Брајана. Па нисмо ми потписивали аранжман и било који споразум са њим него ми причамо о озбиљним споразумима који регулишу будућност Босне и Херцеговине, односно у којих је направљен Устав Босне и Херцеговине – истакао је председник.

<

О Дејтонском мировном споразуму

– Али је јасно да ту немају аргументацију. Ја се надам да ће оне да се врате поштовању Дејтонског мировног споразума. За нас је важно да као народ се не плашимо да говоримо о својим националним интересима, да се не плашимо да говоримо о својим недостацима у чувању културе сећања, културе сећања али и културе писања својим језиком, користећи своје ћириличко писмо. А све друго нам је постало модерније, урбаније и о томе смо углавном ћутали – рекао је и додао:

– У сваком случају мислим да је то била једна добра манифестација у којој су могли да се чују интереси Срба у Црној Гори којих је око трећине становништва и интереси Срба у Северној Македонији којих је невелики број али који су врло стабилна и рекао бих консолидована заједница у тој земљи. До овог пута нисмо имали представнике наше заједнице из Хрватске јер смо желели да имамо стварне представнике а не оне које би представили само власт у Хрватској и верујем да је то била једна добра идеја у којој ћемо увек координисано проводити наше националне циљеве притом не угрожавајући мир, не угрожавајући међународно право и не угрожавајући било кога другог.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

31 thoughts on “Вучић о борби против резолуције о Сребреници: “На три питања смо тражили одговоре”

  1. Sa svakim novim danom, Srbija pokazuje da je odlučna u očuvanju svoje slobode i identiteta, a to će je učiniti još jačom u budućnosti.

    94
  2. Sloboda je osnovna vrednost svakog naroda, a Srbija će nastaviti da se bori za svoju nezavisnost i pravo na samostalno odlučivanje

    60
  3. Srbija ima bogatu istoriju borbe za slobodu i nezavisnost, i verujem da će uvek ostati slobodna zemlja, jer njeni građani znaju da cene i brane svoju slobodu.

    78
  4. Читав слободарски свет је стао уз Србију, а Вучић се није уплашио силе јер је бранио највећу светињу, а то је образ Србије.

    65
  5. !Predsednik je pokazao i dokazao da je autenticni predstavnik srpskog naroda i zastupnik istine i hrabrosti da je izgovori javno pred svima.Svaka cast predsednice!

    57
  6. Нисмо клекли пред лажима,нисмо ћутали кад су хтели да нам ставе жиг!Србија је устала, достојанствено, храбро и праведно – за истину, за част, за све наше који су страдали невини!

    80
  7. Kada se istinom borite, onda ste nepobedivi! Ovo je za istorijsko pamcenje da je jedna mala slobodarska zemlja ciji je narod toliko patio kroz istoriju i nikada se nije pokorio agresoru, odrzala lekciju o casti i borbi za slobodu protiv daleko nadmocnijeg neprijatelja.

    58
  8. Док други покушавају да нам наметну колективну кривицу, Србија одговара истином, поштовањем према свим жртвама и дипломатском храброшћу. Победа разума над наметнутом неправдом!

    56
  9. Геноцид над Србима и дан данас траје на простору КиМ од стране шиптарских болесника под командом Аљбина Куртија.
    Како никоме у Европи није пало на памет да то икада каже?!
    Незналице и антисрби говоре о геноциду у Сребреници иако геноцида није било, а када је реч о Космету, где је геноцид и слепоме видљив, влада тишина.
    За Србе у Европи никада није било правде, а то је, у траговима једино нагласио Бизмарк давне 1878. године поставивши питање – Докле ће границе Србије одлучивати о границама Европе?
    Српски народ и даље чека правду за своје жртве, а она ће, пре или касније доћи.

    79

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *