Врањски драгуљ слави седам векова постојања: Метох Хиландара – манастир Светог Николаја Чудотворца најлепши сакрални објекат града
1 min read
Фото: Ј. Стојковић
Повеља којом се то даривање потврђује написана је у периоду 1343-1345. године и представља први писани траг о цркви Светог Николе, као метоху манастира Хиландара.
Ове године један од најлепших верских објеката у граду обележава јубилеј – 700 година од почетка градње и 690 година од постојања манастира. У години јубилеја, како за “Новости” каже економ манастира протонамесник Ведран Костић, светињу посећује све више верника, а готово свакодневно јављају се верници захваљујући на исцелењима која су се десила у манастиру.
– Ове године завршава се комплетна обнова манастира, завршено је фрескописање, а у току су радови на завршетку спомен-костурнице која ће бити освештана 4. октобра када се планира прослава великог јубилеја манастира, који је након толико векова поново у пуном сјају – каже протонамесник Костић.
Од 2018. у манастиру се налази верна реплика иконе Хиландарске Тројеручице, а верници говоре да је исцелитељска.
– Засада је забележено неколико исцелења после молитве пред њеном иконом у манастиру – каже отац Ведран.
Манастир Николаја Чудотворца у Врању претрпео је бројне недаће, у новијој историји изгорео је конак, вандали су украли звоно, које је на срећу пронађено и враћено.
Врање је у средњовековној Србији било не само духовно, већ и економски повезано са манастиром Хиландаром, средиштем српског духовног живота. Међутим након Маричке битке 1371. и Косовског боја 1389. године, монасима Хиландара био је отежан долазак и живот на овом месту, као и превожење робе из ових крајева на Свету Гору и из тог разлога крајем 14. века напустили су манастир Светог Николе у Врању.