Војна парада у Москви без „антифашиста“
1 min read
Списак присутних, а посебно одсутних, на војној паради 9. маја у Москви, свjедочи о степену погоршања односа између Русије и Запада, који су прије мање од годину дана били заједно на плажама Нормандије на обиљежавању 70 година од искрцавања савезничких снага у Другом свјетском рату.
Кремљ може да рачуна на кинеског предсједника Си Ђинпинга и на лидера Сјеверне Кореје Ким Џонг Уна, коме ће то бити прва званична посјета иностранству. Очекују се и грчки премијер Алексис Ципрас, чешки предсједник Милош Земан, као и званичници из Индије, Јужне Африке, Монголије, Вијетнама, Кубе и Србије.
Међутим, француски председник Франсоа Оланд и британски премијер Дејвид Камерон ставили су до знања да неће доћи на церемонију. Неће бити присутан ни амерички предсједник Барак Обама, јер је Бијела кућа навела да он у мају не планира никакво путовање у Русију.
Њемачка канцеларка Ангела Меркел такође је одбила позив, али је дипломатски навела да ће доћи у Москву дан касније, у намјери да положи вијенац. Пољска ће сама организовати своју прославу.
Од укупно 68 позваних свјетских лидера, 26 се до сада одазвало позиву.
„Долазак западних лидера на војну параду 9. маја у Москви значио би њихово признавање политике Кремља кроз сјећање на рат”, изјавила је Франс пресу политичка аналитичарка Љиља Шевцова.
У Другом свјетском рату, или Великом отаџбинском рату како су га звали у Совјетском Савезу, погинуло је 27 милиона совјетских грађана и побједа у том рату представља велики понос за Русију. Питање побједе у Другом светском рату остаје веома осетљиво питање за Русе. У јануару је избио дипломатски инцидент на комеморацији ослобађања нацистичког концентрационог логора Аушвиц. Тада је пољски министар иностраних послова рекао да су ослободиоци логора били већином Украјинци, а не припадници Црвене армије.
Иако није био на тој церемонији у Пољској, руски предсједник Владимир Путин тада је рекао да је то покушај минимизирања улоге Русије у Другом свјетском рату, који је усмерен ка „подривању моћи и моралног ауторитета” Русије.
Кремљ са своје стране минимизира „одсутност” лидера 9. маја, тврдећи да већина земаља „схвата значајну улогу Совјетског Савеза у паду нацизма”.
Русија, која сваке године с великом помпом прославља тај дан, ове године је најавила да је церемонија бити још свечанија.
Око 2,5 милиона још живих ветерана добиће медаље, а војне параде ће бити организоване широм земље и у већини бивших совјетских република.
Испред Кремља, гдје ће парадирати војници из 10 земаља, руски војници ће носити совјетске униформе из Другог свјетског рата, а поред њих ће бити најновија војна опрема руске војске, која се у великој мјери модернизовала последњих година.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Svojim nedolaskom Obama,Oland i Kamerun pljunuce na grobove izginulih Amerikanaca,Britanaca i Francuza u borbi protiv nacizma.
Fasizam se nije rodio u Rusiji nego na Zapadu, a oni koji su ga stvorili izabrali su Njemacku da ga operacionalizuje.
Zasto?
Neka svako nadje odgovor. Ko hoce moze lako, a ko nece nema pomoci.
Nakon Drugog svjetskog rata nekima je odgovaralo da se pritaje i ukljuce u pobjednicki blok, ali ne zadugo.
Odavno su oni pokazali svoje pravo lice.
Dosta je lazi. Zivjela mocna Rusija.
I komunizam je rodjen na zapadu i podmetnuto je pravoslavcima da bi nas potpuno unistilo nacionalno i duhovno.