Влаовић посјетила Музеје и галерије Љубљане
1 min read
Галерија „Цукрарна“ из Словеније представља прави примјер позитивне праксе како некадашње индустријско здање може бити претворено у мјесто за излагање савремене умјетности, у којем могу бити креирани и представљени умјетнички пројекти, казала је министарка културе и медија Маша Влаовић приликом сусрета са Блажом Перишином директором ЈУ Музеји и галерије Љубљане.
– Наш циљ је да учинимо Црну Гору културним сједиштем у региону, а радећи са умјетницима и другим дјелатницима у култури из Словеније и шире, те подстичући дугорочно учешће и интеракцију, успјећемо да оснажимо и нашу савремену умјетничку сцену – поручила је Влаовић.
Сарадња са стручним тимом Галерије „Цукрарна“ умногоме допринијела квалитетнијој размјени искустава када је у питању формирање савремених галеријских простора и претварање неконвенционалних простора у галеријске, јачајући на тај начин креативну сцену Црне Горе, те јој дати већу конкурентност на интернационалном нивоу у овој област, нагласила је она.
„Цукрарна“ је овогодишњи добитник награде Форума словенских култура „Жива“ за најбољи словенски културни споменик.
„Цукрарна“ је почела са радом 1828. године као фабрика шећера, а у наредним деценијама је постала прва права фабрика у региону, док је средином 19. вијека постала и највећа рафинерија шећера у Аустро-Угарској. Након пожара 1858. године, када је фабрика престала са радом, у згради су живјели војници и радници фабрике, као и многи словеначки умјетници тог времена, попут писаца Драготина Кете и Јосипа Мурна. Њихови пријатељи, међу којима су били Иван Цанкар, Отон Жупанчич и други писци, често су се тамо састајали, и у својим ђелима оставили изузетна свједочанства о згради и њеним станарима.
Град Љубљана је 2008. године откупио зграду и њено земљиште од претходног власника, а од 2018. до 2021. године зграда је рестаурирана и реновирана и након рестаурације дата на управљање ЈУ Музеји и галерије Љубљане.
Министарка је са својим тимом обишла и актуелну поставку познатог италијанског умјетника у оквиру овог новог простора „Четврта генерација“ Микеланђела Пистолета која привлачи велику пажњу публике у Словенији.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

