Владика Пајсије служио парастос господару Зете Ивану Црнојевићу

Фото: Митрополија
Његово Преосвештенство Епископ диоклијски господин Пајсије служио је данас у цркви Рођења Пресвете Богородице на Ћипуру парастос господару Зете Ивану Црнојевићу.
Владици Пајсију саслуживали су протосинђел Гаврило и јеромонах Марко, сабраћа Цетињског манастира.
У бесједи након одслуженог парастоса, владика је казао да су наше владаре, почев од Војислављевића и Немањића, па и осталих народних вођа, који су водили народ у току турскога ропства, красиле многе врлине, те посебно истакао смисао за културу, умјетност, образовање и писменост, којима, како је рекао, сваки народ на свој начин даје ”одређену боју и тоналитет”.
”А наше владаре је руководила увијек љубав према Богу и према своме народу, а љубав према своме народу значила је да су вољели све оно што томе народу припада. Једном ријечју – љубав према својој отаџбини. У томе није био изузетак ни, како се у повељи Цетињског манастира он потписује, ’у Христа Бога благовјерни и Богом чувани господар зетски Иван Црнојевић’.”
Владика је подсјетио на догађај када је Иван Црнојевић при најезди Турака на Зету морао да напусти државу и свој народ и настани се у Венецији, те на његову молитву Пресветој Богородици да га врати у земљу, давши јој завјет да ће, ако га врати у отаџбину, подићи манастир. Он је додао да се из тог његовог поступка може сагледати љубав упућена у два смјера.
”Љубав према Богу, и не само љубав, него и вјера да је Бог свемогућ, да може да учини све оно што је праведно и што је на нашу корист са једне стране, и са друге стране та љубав према својој отаџбини и према своме народу који је остао на немилост турским непријатељима. И заиста, Богородица је учинила да се врло брзо господар Иван Црнојевић врати у Црну Гору и он је то своје обећање испунио, подигао манастир Рођења Пресвете Богородице на чијим темељима се ми данас налазимо и гдје његови земни остаци и данас почивају.”
Епископ диоклијски Пајсије је казао да је садашње братство Цетињског манастира братство оне обитељи коју је основао господар Зете Иван Црнојевић, који је и њен први ктитор, те додао да је данашње братство заједно са цијелим народом православним њему благодарно на тој жртви.