ИН4С

ИН4С портал

Владари Арктика: Руски бомбардери Ту-160 са нуклеаркама патролирају кровом света (ВИДЕО)

1 min read

Русија још од 2008. године планирала је интензивно војно присуство на овом простору, па су тако прелети стратешких бомбардера који носе ракете са нуклеарним бојевим главама постали чести.

tu-160-arktik-prelet

На Јутујубу недавно је освану снимак руског стратешког бомбардера Туповљев Ту -160 ( НАТО назив Блекџек), како на великој висини надлеће простор Арктика.

Из кабине бомбардера камера је забележила веома импресивне слике просторанства изнад Арктика. Прелети стратешких бомбардера изнад Артика последње две године постали су веома чести откада се Русија заинтересовала за овај ненасељени простор где превладава вечни снег и лед, испод чије коре се у дубинама налазе огромне залихе нафте и природног гаса.

Русија још од 2008. године планирала је интензивно војно присуство на овом простору, па су тако прелети стратешких бомбардера који носе ракете са нуклеарним бојевим главама постали чести.

Распад Совјетског савеза  и ескалацијa Косовске кризе 1998, а затим и агресијa на Савезну Републику Југославију, натерали су Јељцина да активира поново летове стратегијских бомбардера како би показали да се неке ствари не могу тек тако решавати без активније улоге Русије.

Прекретница је означила вежба » Запад 99« када су четири Ту160 наоружана крстарећим ракетама полетела у дуготрајну мисију.

Нова реорганизација од 1.маја 1998 године све расположиве стратегијске бомбардере окупила је у 37. ваздухопловну армију стратешке намене директно подређена команданту ВВС. Команда је смештена у бази Енгелс у Ставропољској области и једна од две оперативне дивизије опремљена је са 15 Ту 160, 60 Ту 95МС, а Друга дивизија ове армије корсити 48 авиона Ту 22М-3.

Услед отписивања јединице стратегијске авијације Русије у оквиру састава 37. ваздухопловне армије располажу са 13 бомбардера Ту -160,32 бомбардера Ту-95 МС6, 31 Ту-95МС16.

Историјски лет ових бомабрдера уследио је 2013. године када су два авиона Ту-160 слетела у Венецуелу, а затим и у Никарагву, после 13-часовног лета изнад Пацифика. Током 15-часовног повратка у ваздухопловну базу “Енгелс” (Русија), укључујући и пуњење горива у ваздуху помоћу авиотанкера “иљушин Ил-78” изнад Норвешког мора, два авиона су ушла у колумбијски ваздушни простор, где су их за пет минута пресрели и испратили борбени авиони “кфир” Колумбијског ратног ваздухопловства.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *