Влада са преко 20 министарстава?
1 min read
Фото: Лука Зековић
Нова Влада би могла да има више од 20 министарстава у односу на садашњих 18, а један од нових ресора би могло да буде Министарство за државну имовину, сазнају “Вијести”.
“Вијестима” је незванично речено из више извора да се ради о нацрту структуре нове владе и да је то подложно промјенама, нарочито када преговори и званично почну.
Осим Министарства за државну имовину, влада би требало да има и министарства рада и социјалног старања, одбране, правде, унутрашњих послова, вањских послова, туризма и екологије, просторног планирања и урбанизма, пољопривреде, људских и мањинских права, саобраћаја, спорта и младих, министарства за ЕУ интеграције, државне управе, културе и медија, информационих технологија, просвјете, здравља, науке и економског развоја.
Неформални разговори о саставу 44. владе су у току, а званични би требало да почну након што Државна изборна комисија (ДИК) објави коначне резултате избора, на којима је највише гласова освојио Покрет Европа сад (ПЕС), али који не може сам саставити извршну власт.
Лидер ПЕС-а Милојко Спајић је одмах након избора 11. јуна рекао да нема преговора са Демократском партијом социјалиста (ДПС) и ГП УРА, али није искључио могућност да у владу уђе коалиција “За будућност Црне Горе”.
Према изворима “Вијести”, ПЕС и Демократе желе мјесто премијера, односно предсједника Скупштине, а о челним позицијама министарства спољних и унутрашњих послова, правде и финансија, требало би да се договоре између себе. Такође, тим партијама би требало да припадне и по једно потпредсједничко мјесто.
Као кандидат за министра унутрашњих послова се помиње Момо Копривица (Демократе).
Бошњачка странка (БС) жели министарства пољопривреде, рада и социјалног старања, одбране и јавне управе, као и Управу за дијаспору.
Албанском форуму, чији је носилац листе био лидер Албанске алтернативе Ник Ђељошај, понуђене су двије опције – уколико Ђељошај жели министарску позицију, добиће два министарства, док је алтернатива да садашњи предсједник Општине Тузи буде поптредсједник Владе, а да Албански форум добије уз то и једно “веће” министарство.
Извор “Вијести” је навео да је Ђељошај у разговорима инсистирао да рјешења за МУП, одбрану и вањске послове не буду чисто партијска рјешења, и да се то нарочито односи на унутрашње послове, да не би дошли у ситуацију да политичари хапсе и спроводе истраге. Што се тиче одбране и вањских послова, он тражи да на тим позицијама кадровска рјешења буду они који су јасно за НАТО и прозападно оријентисани и као такви дуже времена препознати. Лидер АА је поручио да ће на том принципу истрајавати и по цијену да не буду дио владе.
ХГИ би требало да добије Министарство културе или Министарство за људска и мањинска права, док је Генци Ниманбегу (Форца) најозбиљнији кандидат за чело министарства задуженог за европске интеграције.
Спајић се раније одвојено састао и са лидерима коалиције За будућност Црне Горе (ЗБЦГ) Андријом Мандићем и Миланом Кнежевићем.
Кнежевић је, како су “ВијестИ” раније објавиле, тражио да ЗБЦГ буде дио извршне власти, конкретно да им припадне Министарство капиталних инвестиција, које сада води лидер БС-а Ервин Ибрахимовић, као и дио енергетског сектора.
Извор: Вијести

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

