ИН4С

ИН4С портал

Више штете него користи: Ове здраве намирнице избегавајте пре спавања

© Canva/Creative-Family

Када касно увече желите нешто да презалогајите, а желите да водите рауна о исхрани и избегавате калоричну храну, можда се определите за порцију воћа или поврћа. Због витамина и влакана које садржи, сматрате да ове намирнице не могу бити погрешан избор – међутим, стручњаци упозоравају да није баш тако једноставно.

Кисела храна, као што су цитрусно воће и парадајз, подстиче лучење желудачне киселине. То може довести до појаве рефлукса, стања у коме киселина из желуца доспева у једњак, узрокујући осећај пецкања у грудима и друге непријатности.

Ови симптоми су посебно изражени током ноћи, али највећи ризик настаје услед појаве хроничног рефлукса – који погађа значајан део светске популације – а који може временом повећати ризик од озбиљнијих здравствених стања, па чак и рака једњака и желуца. Поред тога, симптоми рефлукса често прикривају прве знакове озбиљних здравствених проблема, што одлаже препознавање болести на време.

Међутим, овај проблем је у великој мери могуће избећи. Једна од најважнијих препорука је да се избегавају обилни оброци непосредно пре спавања, тако да је најбоље да последњи оброк поједете неколико сати пре одласка у кревет. Ако увече волите да једете у кревету, потрудите се да седите усправно и немојте да легнете одмах након јела, јер се тада повећава вероватноћа да дође до рефлукса.

Поред киселих намирница, треба обратити пажњу и на масну храну у вечерњим сатима. Она подстиче лучење хормона који опушта мишићни вентил између желуца и једњака, што омогућава киселини да лакше доспе до грла. Осим тога, кисела храна, попут поморанџе и грејпфрута, додатно иритира овај вентил.

Шта би требало да једете ако сте гладни пред спавање

Пожељно је одабрати лакше и неутралне намирнице, попут орашастих плодова или млека, јер оне мање иритирају дигестивни систем и мања је вероватноћа да ће изазвати тегобе током ноћи, преноси РТ Блакан.

Поред горушице, рефлукс може изазвати и друге симптоме, попут хроничног кашља који траје дуже од осам недеља, учесталог прочишћавања грла, промуклости и бола у грлу. Ови знаци се често не повезују са варењем, па појединац често ни не схвата да има овај проблем. Штавише, временом ткиво једњака може постати мање осетљиво на киселину, што додатно отежава препознавање стања.

Ови „тихи“ симптоми доприносе томе да се проблем игнорише, што повећава ризик од озбиљних компликација, тако да стручњаци истичу да навике у исхрани током вечери могу имати значајан утицај на варење, сан и опште здравље. Зато је вредно обратити пажњу на то шта и када једемо, посебно ако се желимо пробудити одморни и без непријатног осећаја у стомаку и грлу, преноси „Дејли мејл“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *