(ВИДЕО) Сјећање на крвави усташки пир у Старом Броду: Званичници Републике Српске ће данас положити вијенце код спомен-обиљежја
1 min read
Стари брод на Дрини (Фото: Јадовно 1941.)
У Старом Броду, код Вишеграда, данас ће бити обиљежено 78 година од страдања више од 6 000 Срба Сарајевско-романијске регије, које су побиле усташе Јуре Францетића.
Обиљежавање ће почети у 12.00 часова, када ће бити служен парастос, а у 12.20 часова биће положени вијенци и цвијеће код спомен-обиљежја. Помену ће присуствовати министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић и делегација Народне скупштине Српске, коју чине народни посланици Перо Петровић и Небојша Вукановић. Полазак бродом из Андрићграда планиран је у 10.45 часова, најављено је из Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске, јавља РТРС.
У складу са тренутном епидемиолошком ситуацијом у Републици Српској, присуствоваће смањен број представника републичких институција, локалних заједница и удружења од јавног интереса проистеклих из отаџбинских ратова.
Побијено 6 150 Срба Сарајевско-романијске регије
На празник Младенци, догодио се један од највећих усташких злочина над српским цивилним становништвом.
Наиме, према историјским извјештајима, у усташко-нацистичкој офанзиви, која је отпочела средином марта из Сарајева под директивом усташког команданта Јуре Францетића, страдало је 6 150 Срба сарајевско-романијске регије и Подриња.
Највећи злочин догодио се управо на простору Старог Брода и Милошевића, гдје су забиљежене праве страхоте и монструозности над српском нејачи које су згрозиле и усташке туторе – њемачке команданте.
Један од најзначајнијих хроничара овог догађаја био је Момир Крсмановић, који је седамдесетих година, у свом дјелу „Тече крвава Дрине“, отргао од заборава страдање ових невољника, због чега је трпио различите прогоне и шиканирања од репресивног комунистичког режима, који је неуморно настојао под плаштом братства и јединства да сакрије геноцид над Србима.
Међутим, највећи допринос у расвијетљавању овог злочина, дао је зборник радова „Заборављени злочин – Стари Брод“, чија је промоција одржана у Рогатици 2008. године, у издању Издавачке куће Дабар и Српског соколског друштво „Соко“ из Добруна.
Потресна свједочанства усташких звјерстава над голоруким српским народом
Поменимо само неколико примјера усташке бестијалности, који на најсликовитији начин говоре о страдању тамошњих Срба.
Свједочење Милоша Башовића из Бранковића код Борике – Рогатица:
„…Из Вишеграда народ крене низ Дрину, према Старом Броду. Уз мене су била још три брата и сестра. За нама нека војска трчи. Народ поче бјежати, а они углас: ’Не бојте се народе, ово је Српска и Црногорска војска…’. Кад су нас опколили, познадосмо многе муслимане комшије међу њима. Један усташа узе моју сестру од три године, баци је увис. У руци му пушка са бајонетом, дочека је и право баци у Дрину. Наста право клање народа. Мене је негдје између Милошевића и Старог Брода зајмио један пијани усташа, гађајући ме бајонетом. Измакнем и станем, па се шћућурим међу поубијане, криомице гледам како ми убише мајку и млађу браћу. Многе дјевојке, гледајући звјерства, не чекајући да им се приближе усташе, масовно су скакале у Дрину”.
Ту је и свједочење Риста Боровчанина из Жуља – Соколац:
„… Стриц Јован каза, идемо да се пребацимо у Србију. По мраку стигнемо у Милошевиће. Народ се разлети, покушава да скупи стоку па да крене ка Старом Броду, а већ нас стиже усташка коњица. Што оста народа у страни и остаде, а што ухватише оно доље према Дрини почеше убијати. Пригоне нас, пригоне Дрини. Силују жене, кољу, одсјецају руке, ноге, ваде очи, бацају малу дјецу увис и дочекују на бајонете. Људи сами скачу у Дрину, цуре посебно. Ми се око мајки груписасмо покушавајући се спасити. Одједном сам пао потрбушке међу гомилу побијених и унакажених. Главни покољ је био негдје између 16 и 17 часова по подне. А Дрина мутна, надошла, валовита, пуна лешева. Доносило лешеве и од Вишеграда. То је био невјероватан и страшан призор.”
Рајко Самарџић, тада дванаестогидишњи дјечак, је изјавио: „Усташе су поклале у Милошевићима све живо. Могло се са леша на леш прећи Дрина. Толико је било бачено народа у Дрину.“
ИН4С је уживо преносио свечаност откривања спомен обиљежја у Старом Броду
Упркос деценијама ћутње, старобродско стратиште је, у септембру прошле године, обиљежено прикладним спомен-комплексом, за који највеће заслуге припадају свештенику Драгану Вукотићу, ктиторима музеја Миодрагу Даки Давидовићу и Спасоју Албијанићу, као и архитекти Новици Мотики.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Bas su partizani gledali kako ubijaju Srbe, ma kako ne isto kao na Blajburgu su ih jos pitali sta ce pijete?
Da li se stide Hrvati iz Andrijevice
Hrvati sa se stide pokolja Srba? Pa oni se time ponose.
a srbi komunisti u partizanima prokleto im sjeme sve su ovo znali i gledali ali nikada svoje puske ne podigose na ustase i zlikovce vec dje su god stigli na bracu kraljevske vojske u otadzbini i onda odose sa njihovim titom u jajce i dadose istim ustasama liku dalmaciju kordun slavoniju srem baranju i mnogo jos srpske zemlje kao nagradu za dobro i uspjesno klanje i pomoc u unistenju srpskoga naroda jos bih toga bilo za reci ali zasad toliko da se zna
Da se nikad ne zaboravi!
Култура сећања.
Ето како конвертити на крају бришу сјећање на српско поријекло… прво завист и мржња, па затим озбиљна психопатологија узрокована претходном дехуманизацијом жртве дуготрајним пропагандним дјеловањем.
И треба да се зна: док је верских и националних конвертита, биће и мржње према Србима и свему српском. Кад год дођу до власти, та мржња ће на овај или онај начин покушати да уништи српство.