IN4S

IN4S portal

(VIDEO) Od Cetinja do Šavnika: Političke tenzije podigle temperaturu u parlamentu

1 min read

Sjednica Skupštine Crne Gore, koja je i dalje u toku, protekla je u znaku žestokih rasprava, političkih optužbi i osvrta na tragične događaje, bezbjednosne izazove i navodne izborne manipulacije.

Inovativne mjere u saobraćaju: električni trotineti, radarski sistemi i TikTok kampanje

Poslanik Demokrata Duško Stijepović upitao je ministra Šaranovića koje su inovacije planirane u cilju poboljšanja bezbjednosti u saobraćaju, posebno u kontekstu najavljenih izmjena i dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja (ZOBS).

Šaranović je istakao da su najveći izazovi nekontrolisana vožnja, upotreba narkotika, kao i zanemarivanje obaveze vezivanja pojasa. Ukazao je da se po prvi put zakonski reguliše upotreba električnih trotineta:

– Biće zabranjeno upravljanje električnim trotinetom osobama mlađim od 16 godina, a biće obavezno i nošenje zaštitne kacige – poručio je.

On je dodao da je u završnoj fazi javna nabavka za postavljanje stacionarnih radarskih sistema na crnogorskim putevima. Stijepović je, u tom kontekstu, predložio da se kampanja o bezbjednosti u saobraćaju sprovede uz pomoć influensera na TikTok-u.

Penzionisanje vatrogasaca pod povlašćenim uslovima

Stijepović je upitao i za status vatrogasaca, odnosno mogućnost njihovog ranijeg penzionisanja. Ministar je odgovorio da je njegov resor dao pozitivno mišljenje, te da će vatrogasci pod povlašćenim uslovima moći u penziju od 2028. godine.

Šta je MUP uradio za evropske integracije?

Poslanik Albin Ćeman upitao je ministra Šaranovića šta je njegov resor konkretno uradio u okviru IBAR kriterijuma, s obzirom da dio zakonodavstva pripada nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova.

– MUP je ostvario stoprocentnu realizaciju svog strateškog okvira u protekloj godini. U zakonodavnom dijelu nismo sve finalizovali, jer je dio dokumentacije poslat Evropskoj komisiji. Sa evropskih adresa dobili smo ocjenu da nikada nije postignut veći napredak – istakao je ministar.

Izbori u Šavniku i pitanje biračkog spiska

Poslanica Demokrata Anđela Vojinović ponovo je pokrenula pitanje biračkog spiska u Opštini Šavnik, ukazujući na dugogodišnje nepravilnosti i moguće zloupotrebe.

Ministar je odgovorio da su izbori u Šavniku zakazani za 23. oktobar 2022. godine, a da je birački spisak zaključen 12. oktobra. U izbornoj godini broj birača je povećan za preko 300 lica.

– Izvršena je provjera 86 lica, od čega je samo 20 imalo prijavljeno prebivalište u Šavniku – naveo je Šaranović.

Vojinović je, međutim, ukazala da problem nije samo u spiskovima, već u cjelokupnom izbornom sistemu koji je, kako je rekla, u prethodnom režimu korišćen za zloupotrebe.

Takođe je pitala ministra da li zna da su lica koja su provjeravala imaju li drugi pravo glasa u inostranstvu možda kršila zakon i da li je upoznat sa nalazima Agencije za zaštitu ličnih podataka.

Ministar je odgovorio kratko i odlučno:

– Odgovorno tvrdim da smo preduzeli sve zakonske mjere koje su nam bile dozvoljene.

Veliki povrat oružja u Crnoj Gori: Ćeman, Šaranović i novi zakonski okvir

Poslanik Demokrata Albin Ćeman ukazao je na, kako je rekao, “velik kult oružja” u Crnoj Gori, ističući da veliki broj građana i dalje poseduje naoružanje. Ukazao je na podatke prema kojima je u poslednja dva i po mjeseca vraćeno više oružja nego u prethodnih deset godina, pa je ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića upitao koji su razlozi za ovaj trend, koje kategorije oružja su najzastupljenije u povratima i kakve mjere MUP i Vlada planiraju kako bi se dodatno uredila kontrola.

Ministar Šaranović je naveo da je ovakvo reagovanje građana odgovor na „pruženu ruku ministarstva“ i obnovljeno povjerenje u institucije. Istakao je da je količina predatog oružja takva da bi se njime mogla naoružati čitava brigada od oko 3.000 vojnika.

– Među vraćenim oružjem bilo je puškomitraljeza, ali i ručnih bombi za koje ne može biti izdata dozvola fizičkim licima – rekao je ministar.

Šaranović je najavio da se radi na implementaciji već prihvaćenih preporuka, nakon čega će se očekivati i mišljenje nadležnih organa, kao i slanje na uvid Evropskoj komisiji. Osvrnuo se i na javne nedoumice u vezi s inicijativom poznatom kao „Markov i Mašanov zakon“, ističući da su svi njeni elementi inkorporirani u nacrt novog Zakona o oružju i municiji.

Prema predlogu, oružni listovi će ubuduće važiti pet umesto deset godina, biće obavezni ljekarski pregledi, a dobijanje dozvole biće ograničeno za lica sa prekršajima u vezi s nasiljem.

Albin Ćeman je na kraju poručio da značajan dio vraćenog oružja pripada kategoriji nevažećeg i pozvao građane da nastave sa dobrovoljnom predajom.

Bogdanović: “Policajci se plaćaju iz gepeka” – Šaranović: “Neću biti saučesnik”

Šef Kluba poslanika Demokrata, Boris Bogdanović, izjavio je da je država „tri decenije znala“ da pojedini policajci ne primaju plate iz budžeta, već „iz gepeka“. Dodao je da neki od njih sa prosječnim platama posjeduju više nekretnina nego što imaju godina radnog staža. Upitao je ministra:

– Koliko je pokrenuto postupaka radi utvrđivanja bezbjednosnih smetnji u radu policijskih službenika i koji su rezultati tih mjera? Koliko službenika je privremeno suspendovano i kako se utvrđuje postojanje bezbjednosne smetnje?

Ministar Šaranović je odgovorio da ukoliko bi se oglušili o signale sa Biroa za operativnu komunikaciju, kojima se ukazuje na pojačani rizik ili kriminalne veze, i ne bi preduzeli mjere – time bi, kako je rekao, postali saučesnici u kriminalu.

– Upravo zato smo i pokrenuli niz internih provera, a svako za koga se utvrdi da je ugrozio integritet službe biće udaljen iz sistema – poručio je.

Leković postavio pitanje o zaposlenju supruge bivšeg direktora policije Tamare Veljović

Poslanik Demokrata Momčilo Leković postavio je pitanje ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću u vezi sa zaposlenjem supruge bivšeg direktora Uprave policije, Veselina Veljovića. Naime, Leković je zatražio pojašnjenje da li je tačno da je Tamara Veljović bila zaposlena u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP), ali nije dolazila na radno mjesto, kao i da li su otkriveni njeni saučesnici koji su omogućili ovakvu situaciju.

Kako je Tamara Veljović postala „fantom“ iz MUP-a

Ministar Šaranović je odgovorio da je njegova osnovna obaveza očuvanje integriteta MUP-a, te da se u ovom slučaju vodi istraga. Prema njegovim rečima, podaci kojima raspolažu ukazuju da je Tamara Veljović prvi put došla na posao nakon 30. avgusta 2020. godine.

– Ono što smo do sada uspeli da utvrdimo jeste da je službenica Tamara Veljović došla na posao u periodu od 20. oktobra 2024. do 20. februara 2025. godine, kada je mojim rješenjem suspendovana – izjavio je ministar Šaranović.

Kako je objasnio, bilo je nemoguće utvrditi njeno prisustvo na radu u prethodnim periodima, jer se nije vodila evidencija o prisustvu zaposlenih. Međutim, Šaranović je istakao da je, prema dostupnim informacijama, Tamara Veljović tokom svoje petnaestogodišnje karijere najduže bila raspoređena kao mlađi inspektor u Specijalnoj antiterorističkoj jedinici.

– Prema izjavi rukovodioca ove jedinice, nikada nije bila viđena na radu – dodao je ministar Šaranović.

Kontrola imovine policijskih službenika: 31 predmet, 33 lica pod lupom

Poslanik Demokrata Momčilo Leković postavio je pitanje u vezi sa rezultatima primene Pravilnika o kontroli imovine, prihoda i životnog stila policijskih službenika. Tražio je pojašnjenje u pogledu broja analiziranih slučajeva, utvrđenih nepravilnosti i procesuiranja odgovornih.

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović odgovorio je da je, zaključno sa 30. aprilom, otvoren 31 predmet zbog nesrazmjere između prijavljene imovine i prihoda, a u postupcima je obuhvaćeno 33 lica, od čega je 29 funkcionera visokog kadra. On je istakao da su sada mehanizmi kontrole prevagnuli u korist javnog interesa i vladavine prava.

Leković je pohvalio novi pristup, napominjući da ranije „nije bilo hrabrosti da se radi ono što sada radi Šaranović“.

Borba protiv požara: Četiri letjelice uoči sezone

Leković je pitao i o spremnosti službi zaštite i spasavanja za ljetnju protivpožarnu sezonu. Ministar Šaranović je objasnio da je zatekao Avio-helikoptersku jedinicu sa samo jednim ispravnim avionom, ali su odmah pristupili nabavci opreme za gašenje požara.

„Ovu sezonu dočekujemo sa četiri letjelice, a moguće je da nabavimo i petu“, naveo je ministar, naglašavajući stalno unapređenje kapaciteta.

Leković je dodao da se sadašnji rezultati jasno razlikuju od „rasprodaje i uništavanja“ tokom prethodne vlasti, podsećajući i na situaciju iz 2012. godine kada je „cela struktura bila angažovana da sleti avion s partijskim šefom“.

Huter se oglasio nakon pauze

Poslanik Huter kritikovao je one koji „se junače u parlamentu“, ali izbegavaju Cetinje, pozivajući ih da se suoče sa realnošću. On je podsetio na sastanak od 19. januara između v.d. direktora policije Lazara Šćepanovića i predstavnika lokalnih odborničkih klubova, pitajući da li su data obećana pojašnjenja.

Ministar Šaranović je rekao da je zakonitost uvedena na svim nivoima, i da na Cetinju, kao nigde drugo, postoji maksimalna popunjenost policijskih odjeljenja. „Direktora policije nismo birali mi, nego Vlada, ali odgovori su dostavljeni u redovnom roku“, naveo je on.

Huter je, međutim, optužio ministra da je „preuzeo više nego što može da ponese“, te postavio pitanje zašto nije donesen adekvatan protokol za krizne situacije, poput one u Medovini. „Šta još treba da se desi na Cetinju da biste preuzeli odgovornost?“ – zaključio je on.

Huter napada vladiku Joanikija

Poslanik DPS-a Oskar Huter oštro je kritikovao “tridesetoavgustovsku većinu”, navodeći da je ona na vlast došla “uz crne barjake sa mrtvačkim glavama iz pjesama kvislinških pokreta iz Drugog svjetskog rata”.

„Ne tako davno smo isti taj folklor gledali na nikšićkim ulicama. Prkoseći nacistima, Ljubo Čupić je pošao uz osmijeh… Kada iz ovih klupa protestujemo, bivamo optuženi da vraćamo u prošlost. Evo i pop Crkve Srbije promoviše od Hitlera odlikovane četničke vojvode želeći da četništvo predstavi bogougodnim“, istakao je on.

Huter je poručio da sve što je naveo “nema prođu u srcu antifašizma i suverenizma, na Cetinju”, te da postoji namjera da se prestonica „učini najmanje bezbjednim gradom u zemlji“ kao „kazna za neposlušnost“.

Šaranović: „Da li ste protiv kriminala ili ste uz njega?“

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović odgovorio je Huteru kritikom da u govoru nedostaje pijetet prema žrtvama tragedije, te ga optužio za političke dvostruke aršine.

Zbog političkih kalkulacija nakon tragedije u Medovini, izostali su protesti i pozivi na ostavku. A podsjetiću vas i na BIL lice N.K., u čiju su čast na Cetinju organizovani skupovi podrške“, kazao je Šaranović, aludirajući na osobu koja je, kako tvrdi, bila u vezi sa kriminalnim klanovima.

Naveo je da su „lica koja su učila pripadnike kriminalnih klanova kako da pale ubijene – slavljena kao heroji“, dodajući da je odgovoreno na sve zaključke prestonice, osim prvog.

Huter mu je kratko odgovorio: „Treba da vas bude sramota“, nakon čega je sjednica prekinuta pauzom.

Nikolić: 114.000 duplih birača, a MUP kaže – nula

Poslanik DPS-a Andrija Nikolić ponovo je aktuelizovao pitanje izbornih nepravilnosti. Ukazao je da je Centar za monitoring (CeMI) 2021. godine uoči izbora u Nikšiću i Herceg Novom registrovao između 83.000 i 114.000 duplih birača, od čega 2.000 u Herceg Novom.

„Dobio sam odgovor da se niste osvrnuli na moje pitanje. Rezultat? Nula pokrenutih postupaka i nula oduzetih biračkih prava“, poručio je ministru.

Šaranović je odgovorio da su problematične osobe uglavnom upisane u biračke spiskove tokom mandata DPS-a, te da institucije Srbije i BiH nisu mogle dati podatke zbog zaštite ličnih podataka.

Nikolić je uzvratio da je to „izgovor“ jer su matični brojevi poznati i da je provjera jednostavna.

Ekonomski kriminal: Skok štete za 927%

Poslanik NSD-a Dejan Đurović pitao je ministra o rezultatima u borbi protiv organizovanog i ekonomskog kriminala. Šaranović je iznio brojke:

  • Zaplijenjeno 110 komada oružja – rast od 31% u odnosu na prethodnu vladu.

  • Prijavljeno 1.100 fizičkih i 99 pravnih lica – rast od 74%.

  • Otkriveno 1.278 krivičnih djela – rast od 12%.

  • Šteta u prethodnoj vladi: 59 miliona €.

  • Šteta u aktuelnoj: 608 miliona € – rast od 927%.

Izdvojio je slučajeve „Plejmejker“, „Mijajlović“ i šverc 42.000 paklica cigareta.

Pitanja o graničnoj bezbjednosti i policiji u Spužu

PES-ov poslanik Miloš Pižurica pitao je o mjerama za unapređenje bezbjednosti tokom ljetnje sezone. Šaranović je istakao da su već prebačeni policajci sa sjevera na primorje, a da Šengen plan predviđa 750 graničnih službenika.

Poslanik NSD-a Velimir Đoković pitao je za mogućnost otvaranja područne jedinice policije u Spužu. Ministar je naveo da to trenutno nije neophodno, ali da se kroz povratak pozorničke djelatnosti problemi rješavaju.

SNP: Koliko je neriješenih ubistava?

Poslanica SNP-a Slađana Kaluđerović kritikovala je bivše policijske strukture i pitanje „ko je služio državi, a ko mafiji“. Ukazala je na veze pojedinaca u policiji sa klanovima, kao i na 59 neriješenih ubistava do 2020.

Ministar je odgovorio da su od 2010. do 2020. izvršena 195 ubistva, a da je 36 ostalo neriješeno do promjene vlasti, dok je u posljednjih pet godina broj neriješenih samo tri.

Čitajte JOŠ:

Šaranović bespoštedno raskrinkava kriminal u redovima policije: Više nema mjesta za “policajce sa kovertom”

Podjelite tekst putem:

1 thoughts on “(VIDEO) Od Cetinja do Šavnika: Političke tenzije podigle temperaturu u parlamentu

  1. Bednici,Nato sluge pod kontrolom CIE i FBaja vode razoružanje sopstvenog naroda da bi ako dođe do sukoba Nato i EU nacisti ubijali narod bez oružja.Narode sprema se odavno plan protiv Srba i Rusa. Čuvajte oružje.Ni vojska ni Mup vas ne mogu zaštititi.Sve rade protiv naroda,jer su sluge globalista!

    3
    1

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *