(ВИДЕО) Милутин Николић – Спречимо одлив душа из Србије
1 min read
“Највећи проблем у нашем расејању је када им дете крене локално у школу и заборави српски језик. Језик није статичан. Масовно наша деца дијаспоре заборављају српски, а заборављајући српски, дешава се оно што се зове одлив душа, што је лепша и тачнија реч од одлив мозгова. Одлив душа се дешава кад заборавимо српски и када изгубимо карту за повратак” – говори Милутин Николић, један од оснивача Основне школе “Звездобојци” и онлајн школе српског језика, културе и традиције “Сава”
Николић наводи да је пре три године основана Основна школа “Звездобројци”, која је једна од ретких српских приватних школа.
“Идеја школе Звездобројци је да буде укорењена у српској традицији, а отворена према свету. Када је почела корона, уз фантастичан тим образовних радника, учитеља, педагога, психолога, кренули смо да тражимо најбољи метод школовања деце раних узраста. Увидели смо да нико није школовао малу децу онлајн. Зато смо кренули да развијамо нашу методу и искристали смо фантастичну методу која је и дан данас у светском врху” – каже Николић.
Он истиче да за децу у дијаспори знати српски језик значи да су перфектно двојезична, јер дечији први језик је локални, тамо где иду у школу.
“Језик не зависи од породице. Многи инсистирају да причају српски код куће, али то није гаранција. Нама су центар света наша деца, ми њима нисмо. Њима су центар света њихови вршњаци, сутра њихови супружници и њихова деца. Од момента када крену у школу, њихов социјални центар је школа, али велика предност је што су родитељи матерњег српског језика, тако да заједно са породицама и нашом методологијом имамо по први пут могућност да ту децу направимо перфектно двојезичном и двокултурном” – рекао је Николић.
Николић објашњава да су се десиле три иновације у развоју школе.
“Прва иновација је технолошка која је најсавременија, друга је на методу педагошког прилаза учењу, како дете стиче знање и ту имамо холистички приступ. Трећа иновација је концепт српског језика као завичајног језика и то је потпуно нова врста језика” – каже Николић.