IN4S

IN4S portal

(VIDEO) Mi se borimo za lokalnu samoupravu primerenu građanima: Đorđe Staničić u emisiji “Naši l(ij)epi gradovi”

1 min read
U premijernoj emisiji govorimo o Stalnoj konferenciji gradova i opština Srbije, o njenom dugogodišnjem radu. Kako se Konferencija organizovala u vremenu pandemije? Šta znači dobrovoljnost članstva, što je jedna od karakteristika ove asocijacije od njenog osnivanja daleke 1953.godine? Kako i koliko sarađuje sa Vladom republike Srbije i međunarodnim organizacijama, pre svega sa sa Evropskom Unijom?

Đorđe Staničić i Predrag Minić

U želji da rečima i slikom pokažemo sve specifičnosti, zanimljivosti i na kraju krajeva, lepote gradova i opština Srbije, Republike Srpske i Crne Gore, Nacionalne TV IN4S pokrenula je serijal “Naši l(ij)epi gradovi”.

U premijernoj emisiji govorimo o Stalnoj konferenciji gradova i opština Srbije, o njenom dugogodišnjem radu. Kako se Konferencija organizovala u vremenu pandemije? Šta znači dobrovoljnost članstva, što je jedna od karakteristika ove asocijacije od njenog osnivanja daleke 1953.godine? Kako i koliko sarađuje sa Vladom republike Srbije i međunarodnim organizacijama, pre svega sa sa Evropskom Unijom? Koliko sarađuje sa sličnim asocijacijama u okruženju? Šta lokalnoj samoupravi predstavlja rad sa Konferencijom preneli su u direktnom uključenju gradonačelnici Pirota i Kruševca.

Gost prve emisije je Đorđe Staničić generalni sekretar Stalne konferencije gradova i opština Srbije. Domaćinu u studiju je Predrag Minić.

Na pitanje o posledicama pandemije na rad Konferencije, generalni sekretar Đorđe Staničić kaže:” Korona ne da nas nije zaustavila, nego nas je postakla da unapredimo i ubrzamo svoj rad, da upotrebimo neke nove tehnologije, kako bi održali komunikaciju sa članovima. Pre svega mislim na svakodnevnu komunikaciju, obuke, nesmetanu komunikaciju sa domaćim i inostranim partnerima. Uspostavili smo SMS servis sa svim članicama koji se pokazao veoma delotvornim”.

Kao primer saradnje s početka pandemije, Staničić navodi primer brzog organizovanja Kruševca i Kraljeva na proizvodnji dezinfekcijskog materijala koje su gradovi i opštine koristile u dezinfekciji ulica trgova, parkova i ostalih javnih površina.

Govoreći o istorijatu Stalne konferencije gradova i opština Staničić ističe dobrovoljnost članstva kao suštinu organizovanja.”Niko nas nije osnovao, ni jedna država, ni jedna državna institucija. Gradovi i opštine su donele odluku da se udruže u organizaciju koja se zove Stalna konferencija gradova i opština, i tako je do danas!” Drugi važan element je, ističe generalni sekretar, da se Konferencija finansira iz članarine i sredstava dolazi iz projektnih aktivnosti. Stalna konferencija je neprofitna organizacija i sredstva koju dobiju od tzv. “donatorske zajednice” usmerava se u različite oblike podrške i pomoći lokalnim samouprvama.

Staničić posebno ističe organizacionu strukturu Stalne konferencije i njenu efikasnost, jer su kroz više nivoa sve članice uključene, i ne samo uključene, već zainteresovane za rad sa svojom strukovnom organizacijom, koja im pruža i stručnu i tehničku podršku u tim aktivnostima. I stalno se proverava efikasnost rada kroz analize pojedinih oblasti u lokalnim samoupravama, jer često sarađuju sa vladom i ministarstvima. Takva bliska saradnja ostvarena je sa Ministarstvom državne uprave i lokalne samouprave, kao i drugim ministarstvima u specifičnim temama ili oblastima. “Portfelj našeg rada je praktično sve što se dešava u jednom društvu, pogotovu onog dela za koje je nadležna lokalna samouprava, a koja je, pre svega, okrenuta građanima”, kaže Staničić,” i osposobi je za pružanje usluga koje se od nje očekuje, kako građanima, tako i privredi ”.

Kao primer navodi izmene Zakon o lokalnoj samoupravi gde se zahtevala izmena Statuta gradova i opština, kada je Konferencija napravila model Statuta koji je imao dva dela, obavezni deo koji mora da ima svaki Statut i drugi deo koji se tiče specifičnosti svake lokalne samouprave. Takođe i primena Zakona o opštem upravnom postupku na lokalu. Zajedno sa resornim ministarstvima je popisano oko 190 upravnih postupaka koji se vode u lokalu i naprave kompletnu proceduru. To je omogućilo da se svim građanima Srbiji na isti način pruži usluga iz ove oblasti. Staničić kao važan deo rada organizacije poslednjih godina ističe obuku jer je postojećim zakonima propisano da se zaposleni u lokalnim samouprava moraju edukovati, da imaju odgovarajuće obuke svake godine, plus specifične načine obuke koji oni sami osmisle i sprovode.

Stalna konferencija, njeni zaposleni, spoljni saradnici su akreditovani kod Nacionalne akademije za javnu upravu, a generalni sekretar posebno ističe “pakete podrške”, koje realizuju uz pomoć donatorske zajednice, te se na taj način podižu kapaciteti lokalnih zajednica.

Staničić podseća da su očekivanja od lokalne samouprave ogromna, a posebno u procesu pristupanja EU. Konferencija je prisutna i u međunarodnim organizacijama, kako u EU tako i u regionu, sa NALAS-om nastalim pod okriljem Saveta Evrope, a posebno dobro sarađuje sa kolegama iz savez Republike Srpske. Iz IPA fondova EU, zajedno sa resornim ministarstvima, “povukli” su značajna sredstva koja su usmerena prema lokalnim ztajednicama, kao i znanje, savladavanje EU procedure, jer će uskoro srpskim opštinama biti dostupni i veći evropski fondovi, a za to se treba pripremiti, jer će i konkurencija biti daleko veća. Zakonom o javnoj svojini ponovo je utvrđeno vlasništvo lokalnih sredina u punom smislu te reči, i Staničić kaže da je ponosan na doprinos koji je Stalna konferencija dala u tom procesu.

Svoja iskustva, u direktnim uključivanjima, podelili su gradonačelnica Kruševca Jasmina Palurović i prvi čovek Pirota Vladan Vasić.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *