ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Лазански ексклузивно: Зашто Москва 1991. није могла да подржи војни пуч у СФРЈ

1 min read
Због чега Русија 1991. године није могла да подржи војни пуч у СФРЈ, и како је генерал Вељко Кадијевић у последњем тренутку спасен од изручења Хрватској? Поводом смрти последњег совјетског маршала Дмитрија Јазова, Спутњик објављује ексклузивни разговор са амбасадором Србије у Москви Мирославом Лазанским, који је Јазова интервјуисао 1988. године.
Лазански

Мирослав Лазански

Због чега Русија 1991. године није могла да подржи војни пуч у СФРЈ, и како је генерал Вељко Кадијевић у последњем тренутку спасен од изручења Хрватској? Поводом смрти последњег совјетског маршала Дмитрија Јазова, Спутњик објављује ексклузивни разговор са амбасадором Србије у Москви Мирославом Лазанским, који је Јазова интервјуисао 1988. године.

О томе у екслузивном разговору за Спутњик говори амбасадор Србије у Москви Мирослав Лазански, који је, као војнополитички коментатор и новинар, још прије више од три деценије интервјуисао последњег совјетског маршала Дмитрија Јазова, који је данас у 96. години живота преминуо у Москви.

„Маршал Јазов је био јако добар стратег, под њим су извршене одређене реформе тадашње совјетске армије. Није било лако време – у то вријеме је Горбачов био на власти у Кремљу, тражиле су се реформе које су заправо смањивале војну моћ Совјетског Савеза. Јазов је тражио дисциплину и ред, био је поборник враћања совјетске армије из Авганистана. Додуше, док је он био министар одбране совјетска армија се и вратила из Авганистана. Када сам имао интервју с њим, у децембру 1988. године, пренио сам му личну поруку тадашњег министра одбране Југославије генерала-армије Вељка Кадијевића. Послије тога, 1991. године, маршал Јазов је био у групи која је организовала пуч против тадашњег генералног секретара Михаила Горбачова и по речима генерала Ивашова, никад се није одрекао те своје одлуке о пучу и сматрао је да је то требало урадити, али да није урађено на прави начин“, прича Лазански

Доласком Бориса Јељцина на власт маршал Јазов је остао и без пензије и био је ухапшен због улоге у пучу, да би касније био враћен на мјесто генералног инспектора Оружаних снага Руске Федерације, подсјећа амбасадор Лазански.

Он наводи и да је у паузи мартовских сједница Врховне команде у подземном објекту „Караш” у Топчидеру, генерал-армије Кадијевић отпутовао у тајну посјету маршалу Јазову у Москву ради виђења совјетског погледа на догађаје у Југославији и директно га питао да ли Москва може да подржи евентуални војни удар у СФРЈ.

Јазов није могао да пружи потврдан одговор јер је и СССР у то вријеме био у превирању и пред распадом.

Касније је Кадијевић искористио то пријатељство са маршалом Јазовом да би добио статус политичког емигранта и отишао у Москву да живи, гдје је и умро“, додаје Лазански.

Присећајући се интервјуа из 1988, Лазански истиче да је маршал износио занимљиве ставове у односу на Запад и да се, пре свега, видјело његово „велико незадовољство због уговора о редукцији ракета средњег и кратког домета, потписаног у Вашингтону“.

„Он је био против тог споразума, сматрајући да он лишава Совјетски Савез ударне моћи кад су у питању ракете кратког и средњег домета. Уосталом, послије толико година видимо да су Американци изашли из тог споразума, а онда на крају и Руси. Тај Споразум је практично поништен, а маршал Јазов је био далековид у том смислу што је још тада сматрао да тај Споразум за Совјетски савез није добро решење, док је Горбачов у жељи да шармира Запад и на неки начин заустави трку у наоружању и да приближи што више Москву Вашингтону пристао на оне услове који су Американци тад наметали, с чиме се војна елита СССР није слагала. Пошто је партија у СССР имала одлучујућу ријеч то се потписало и Совјетски Савез је уклонио са европског дијела територије све своје пројектиле средњег домета СС-20, који су за Американце тад били спорни“, каже Лазански.

Коментаришући вијест о смрти чувеног маршала, амбасадор изражава жаљење и што због његове болести није успио да се поново сретне са њим, иако је тражио сусрет.

Како је изгледао сусрет са маршалом Јазовом пре три деценије и шта је Лазански доживео те московске вечери што више нико са простора бивше Југославије неће доживети, сазнајте у видео-снимку.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “(ВИДЕО) Лазански ексклузивно: Зашто Москва 1991. није могла да подржи војни пуч у СФРЈ

  1. Sad je lako to nazvati pučem,pre bih nazvao to očuvanjem ustavnog poretka. Samo je trebalo razoružati Teritorijalne odbrane svake republike i ne bi imali čime da ratuju. Ponajmanje su tom nečinjenu kumovali neki tamo ruski generali, koliko god značajni bili. Mnogo više je kumovao tome Milić Bogićević jer nije hteo da bude Srbin po profesiji. Podsetiću za takvu odluku su u Predsedništvu glasali i Makedonci i Albanac sa KiM. Što nisu Špegelja uhapsili, Vasiljević se hvata za slamku a 10 puta je krivlji bio od Kadijevića. Kadijević se pravdao kako nisu mogli preko odluke predsedništva jer bi se time javnost razjarila na JNA a ono ispostavilo se da ih kao vole… Čak je odluka većinski bila i donesena ali se zbog odsustva Slovenca sa tog sastanka JNA pozvala na nekompletnost odluke tog Predsedništva. Ende. Ko se seća koliko su se busali u grudi da si 5a vojna sila u Evropi toliko su se lako raspali a da ih niko, sem njihovog sopstvenog stanovništva, ni pipnuo nije.

  2. Kadijevic je bio nesposobna budala I kukavica koji nije bio u stanju da donese ni jednu odluku. Verovatno su se u njemu borili Srbin I Hrvat pa ni sam nije znao sta treba uciniti. Potpuno nerealna ideja o pucu (mislio pre svega na S.Milosevica). Mislio je da je ista opasnost po Jugoslaviju I od Milosevica I od ustasa. Dosao na funkciju zahvaljuci tome sto je godinama prihvatao cvece od Tita koje su mu davali pioniri pri posetama raznih mesta. Neslavno zavrsio posle obaranja helikoptera EU koji je bez dozvole uleteo u JU vazdusni prostor I arogantno se nije odazivao, od strane naseg pilota Sisica koji je zaglavio zatvor zbog toga. Lazanski je bio nekriticki vezan za Kadijevica.

    14
    1
  3. овај лик је руски агент ако је ико. вјеровати њему је исто као да вјерујете помпеу.

    2
    7

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *