(ВИДЕО) Генодиц у НДХ је непобитан: Стефан Радојковић у „Српском св(иј)ету“
1 min read
Стефан Радојковић
„Оно што је караткеристично за ову изложбу је да је она наш аутентични хришћански одговор на ту трауму која нас јако боли, а то је заправо геноцид над Србима у Независној Држави хрватској (НДХ), и њен врх и њен симбол је заправо страдање Срба у јасеновачким логорима. Сестра Марија из манастира Јасеновац је спојила иконографију и иконописање са наивном уметношћу, да прикаже како она доживљава наше страдање, али у оном кључу који је нама близак, а то је православно хришћанство и наша култура уопште“, рекао је историчар Стефан Радојковић у емисији „Српски св(иј)ет“ поводом изложбе коју је између осталих организатора помогла и његова матична кућа Музеј жртава геноцида, а која представља радове монахиње Марије који већ неколико година одушевљавају публику гдје год се појаве.
У емисији сте имали прилику и да видите неке од тих радова,а сама изложба је постављена у Историјском институту Србије до 22. маја.
Он је позвао гледаоце да посјете сајт Музеја жртава, али и друге сајтове, гдје могу да се нађу конкретни подаци о жртвама које су познате именом и презименом и под одређеним бројем. Говорио је и о томе шта су преживљавали сами логораши који су изашли из логора:
„ Проблем је био јер је Социјалистичкој Југославији требало неко време да обрати пажњу на преживеле логораше, јер се до тих шездесетих година гајио победнички дух, где је акценат био на онима који су водили народноослободилачку борбу, што је сасвим легитимно; али се на логораше гледало са сумњом како су то они преживели,а други нису. То је заиста сурово, у неким су случајевима имали среће, неки су били бољег здравља, околности су се поклопиле. Тако да су они били маргинализовани, све до шезедесетих када је почела да им се даје каква- таква пажња, и онда су укључени у активности. И отуда тај страх код њих, јер они који су маргинализовани сад добијају на значају, а затим временом добијају све више“.
Стефан Радојковић који је и секретар Одбора за Јасеновац је говорио о Музеју у ком ради, а који постоји четврт вијека и поредио га са Јад Вашемом, који је такође врло скромно, додуше четрдесетак година раније започео свој рад.
Интересантна је прича о индустријализацији логора, која је захтијевала дехуманизацију логораша, и прича о специфичности Јасеновца у том погледу, јер су убијања у највећем броју вршена лицем у лице злочинца са жртвом, што је у њемачким логорима била ријеткост.
Коментарисали су књиге које је гост донио у студио, а које се и иначе дијеле бесплатно заинтересованима, а тичу се свједочења логораша из 1942. године, као и новијих истраживања страдалника под Козаром.
Многе католичке земље Европе као Швајцарска, Ирска, Италија ,Аргентина Ватикн и друге никад нису се извинуле српском народу, као и Јеврејима и Циганима због директног подржавања и помагању злочинцима да побегну, не буду кажњени и остану на слободи, као награда за геноцид почињен (700.000 убијених цивила, 20.000 деце.
А данас у НДХ2 ,католичка црква отворено поново прети, а сви се праве да не виде, не чују,као кад смо ми срби били протерани из НДХ2 и из Босне 1992-1995
Битно је да ми то знамо, и да учимо своју дјецу одакле све може да им припуца.
“И ако се човјек роди тамо гдје га било није, причувај се добро њега, прађедовску нарав крије”