ИН4С

ИН4С портал

Велики рат – Велике промене

Prvi-sv.-ratРаспад великих империја, технолошка достигнућа, развој ратне индустрије и промене у друштвеном систему – све је то обележило период од 1914. до 1918. године.

Године 1914. избио је сукоб какав свет до тада није видео! Велики рат је променио историју ратовања и означио почетак нове ере.

“Током рата нестају четири велике империје. На крају рата нестаће царевина Немачка, нестаће Османско царство, као и Аустроугарска монархија, Руско царство ће такође нестати. Настаће низ нових држава, пре свега националних”, каже др Александар Животић, доцент на Катедри за историју Филозофског факултета.

Ђавоља посла

Тотални сукоб великих сила значио је једно – сав технолошки развој кретао се у правцу ратне индустрије. Долази до масовне употребе новог оружја и нових средстава. Авиони, аутомобили, подморнице, бојни отрови, митраљези, тенкови и остала, како су их војници називали, “ђавоља посла” сејала су панику на ратиштима.

“Када су Енглези у бици на Соми први пут употребили тенк, то је изазвало невероватан шок код немачких војника. Замислите гомилу челика која се креће ка вама, бљује неку ватру, а ви не можете против таквог једног оруђа ништа да учините… Па наравно да изгледа као да су то ђавоља посла”, објашњава потпуковник др Иван Мијатовић, начелник Војног музеја у Београду.

Еманципација жена

Више од 60 милиона војника учествовало је у Великом рату.

Др Данило Шаренац из Института за савремену историју каже да је мобилизација мушкараца изазвала и недостатак радне снаге, ђто је за последицу имало еманципацију жена.

“На њихова места долазе жене, које тада постају свесне колико су важне у друштву. Први светски рат, у том смислу, оставља знатне последице и на проблем женских права.”

Капитализам и економска криза

Огромна разарања током Првог светског рата исцрпљивала су индустрију, што је за последицу имало велику економску кризу, али и промене друштвених и политичких система.

“Капитализам више не представља монолитни систем, након Октобарске револуције настаје прва социјалистичка земља – Совјетска Русија, што ће свакако изазвати низ нових покрета и практично једно револуционарно врење на простору средње и делом источне Европе”, закључује Животић.

Створени су нови уметнички правци, мењао се стил одевања, а нова открића налазила су примену у свакодневном животу. Велики рат је донео сукоб какав нико није очекивао, али и технолошки напредак који је човечанство битно изменио!

<
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *