ИН4С

ИН4С портал

УЖИВО – дан 136: Снаге ЛНР и Русије напредују ка Северску, Артјомовску и Соледару

1 min read

Фото: Принтскрин Спутњик

Специјална војна операција у Украјини – дан 136. Украјинска војска наставља да гранатира Доњецк користећи и пројектиле такозваног „НАТО калибра“. Услед једног од напада запаљено складиште нафте у Доњецку. Украјинске трупе су се након повлачења из Лисичанска груписале у Северску. Жестоке борбе воде се у подручју Григоровке.

Узевши у обзир да су се наше фејсбук странице нашле на мети фејсбук администратора, због вијести које преносимо, а тичу се тренутне украјинске кризе, обавјештавамо читаоце портала да ћемо вијести о ситуацији у Украјини од сада преносити искључиво на нашем порталу и нашој телеграм групи.

12:08ЕУ од Молдавије не тражи да уводи санкције Русији

Европска унија не захтева од Молдавије да се придружи санкцијама против Русије, али сматра да је важно да се република развија у том правцу, изјавио је шеф делегације ЕУ и Кишињеву Јанис Мажејкс.

„Прецизног захтева нема, али ће нам бити драго ако видимо да је Молдавија успела да се придружи овим или оним санкцијама. Председница Молдације је спомињала, на пример, да се у сфери финансија те санкције поштују“, рекао је Мажејкс за телевизијски канал „Рливе“.

Према његовим речима, од земаља-кандидата за чланство у ЕУ се очекује да постепено приближавају своју спољну политику заједничкој спољној политици ЕУ.

11:17Пушилин: Сарадња ДНР и Крима преко Азовског мора

Логистичка сарадња Крима и Донбаса ће се развијати преко Азовског мора, изјавио је лидер Доњецке Народне Републике Денис Пушилин.

„За нас је сарадња с Кримом крајње важна, укључујући логистику која ће се остваривати кроз унутрашње руско море, односно кроз Азовско море“, рекао је Пушилин током састанка с лидером Крима Сергејом Аксјоновом у луци Маријупоља.

11:00 – Амерички државни секретар Ентони Блинкен изјавио је да ће САД доставити Украјини додатну хуманитарну помоћ вредну више од 368 милиона долара, преноси Ројтерс.

Блинкен је, такође, рекао да је током састанка са шефом кинеске дипломатије на маргинама самита Г20 у Индонезији разговарао о руској специјалној операцији у Украјини и да му је пренео забринутост САД због зближавања Кине с Русијом.

10:39Администрација Запорошке области обратила се Влади Русије са молбом за помоћ, пошто је кијевски режим искључио снабдевање региона гасом, саопштио је шеф локалне војно-цивилне администрације Евгениј Балицки на Телеграму.

„Запорошкој области су прекинуте испоруке гаса. Данас су становници Запорошке области остали без гаса. Гасна цев није оштећена. Схватамо да су нас искључили. Кијевском режиму није потребна Запорошка област, ни људи, ни област. То су њихове методе које су користили и на Криму. Методе геноцида – искључивање људима воде, гаса, струје“, написао је Балицки.

10:20Снаге ЛНР и Русије напредују ка Северску, Артјомовску и Соледару

<

Снаге Луганске Народне Републике и Русије напредују ка градовима Северск, Артјомовск и Соледар, рекао је Спутњику помоћник министра унутрашњих послова ЛНР Виталиј Кисељов.

„Војска Русије је буквално пре два дана ослободила Георгијевку, која је између Белогоровке и Северског. Ту је било веома јако упориште, али их је наша одважна војска истиснула одатле“, рекао је Кисељов.

Према његовим речима, истог дана су на прилазима Северску артиљеристи ЛНР извели велики напад на украјинске националисте, који су се повукли ка Краматорску.

„Наши одреди полако напредују ка области Артјомовска (Бахмута), Сиоледара. На тај начин ћемо и надаље ослобађати наше територије“, додао је Кисељов.

10:00 Велт: Америка и њени кључни савезници тајно траже дипломатско решење за сукоб у Украјини

Сједињене Америчке Државе и њихови кључни европски савезници тајно разговарају о дипломатским начинима за окончање сукоба у Украјини, наводи немачки лист „Велт“.

„Чини се да су у току тајне консултације Сједињених Америчких Држава и кључних европских савезника како би се пронашладипломатска средства за окончање рата“, преноси лист, не наводећи друге детаље о тим преговорима.

Према оцени аутора чланка, разлоге за „конфузију” Запада није тешко пронаћи: већина европских бирача је за „дипломатско решење” сукоба.

09:52Украјинска војска је током протеклог дана испалила више од 200 пројектила на области десетак насеља у Доњецкој Народној Републици, саопштила је Народна милиција ДНР.

У саопштењу се, такође, наводи да су њене снаге, заједно с руском војском, у протекла 24 сата уништиле два вишецевна ракетна бацача „град“, три хаубице М-77, тенк и камион.

Украјинска војска је у протекла 24 сата 38 пута гранатирала насеља у Доњецкој Народној Републици, испаливши 218 јединица муниције, саопштило је Представништво ДНР у Заједничком центру за контролу и координацију прекида ватре.

Оружане снаге Русије и Народна милиција ЛНР преузеле су контролу над местом Клиново у Доњецкој Народној Републици. У току је активна офанзива на град Бахмут (Артјомовск), саопштио је извор близак Народној милицији ЛНР.

У петак је представник Народне милиције ЛНР Андреј Марочко рекао да, према обавештајним подацима, Оружане снаге Украјине подижу нова утврђења у близини Бахмута и Соледара, спремајући се за одбрану тих градова.

Руска војска је заједно са снагама Народне милиције ДНР истиснула украјинске формације из утврђених области код Северска, саопштено је у Министарству унутрашњих послова ДНР.

Иза предстојећег слања Украјини још четири вишецевна ракетна система „химарс“ стоји незаустављива жеља Вашингтона да по сваку цену продужи сукоб, саопштено је из Амбасаде Русије у САД.

„Обратили смо пажњу на саопштење Пентагона о предстојећем слању Украјини још четири система ‘химарс’. Иза такве одлуке стоји незадржива жеља Вашингтона да продужи конфликт по сваку цену, тако што ће слањем наоружања компензовати све веће губитке нацоналистичких батаљона и Оружаних снага Украјине“, наведено је у саопштењу.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

6 thoughts on “УЖИВО – дан 136: Снаге ЛНР и Русије напредују ка Северску, Артјомовску и Соледару

  1. Rusija treba da osnuje Odbrambeni Savez Slovena koji ce da bude pandan Nato-u , a imati za cilj da obezbedi sigurnost svim Slovenima u svetu koji to zele (drzave ili regioni sa Slovenima da pristupe u clanstvo odbrane, a Rusija ih primi). Srbija kao neutralna tom Odbrambenom Savezu Slovena moze da pristupi kao posmatrac, recimo „partnerstvo za mir“ sto ima sa Natom. A Rusija da objavi da sve clanice i posmatraci Saveza Slovena su od sad zasticeni nuklearnim oruzijem od bilo kojih vojnih napada. I time bi jednom za svagda Nato digao ruke od Srbije i RS i od Srba u CG. Naravno Nato ne moze da ima nista protiv toga, pa Srbija je clan „partnerstva za mir“ sa njima, sto nebi mogao i sa Savezom Slovena. Imali bi duplu zastitu

  2. GLEDAJUĆI U VIKIPEDIJI POMENUTU KIROVSKU OBLAST U JUŽNOJ UKRAJINI, NALAZIM DA SE ISTA OBLAST U RUSIJI U 18.VIJEKU PO OSLOBODJENJE OD TURAKA PA NADALJE ZVALA,, NOVA SRBIJA,,. KOMUNJARE SU TO KRILE OD NARODA DA NEBI SHVATILI DA SMO ISTI NAROD.

  3. Boris Đonson će najvjerojatnije biti novi generalni sekretar NATO-a ! Članica britankog parlamenta,mlađa ,zgodna, plavuša,koja je prilikom prolaska kroz kapiju na ulasku u vladinu zgradu,pokazala nezadovoljnim okupljenim Londoncima ,srednji prst,imenovana je za ministarku obrazovanja !

    14
    1. Kaja Kallas je,ubrzo,poslije objavljivanja odluke o protjerivanju ruskih diplomata,jutros, podnijela ostavku na mjestu premijerke Estonije !

      11
  4. Поводом:
    1) Украјинска војска наставља да гранатира Доњецк користећи и пројектиле такозваног „НАТО калибра“.
    2) Иза предстојећег слања Украјини још четири вишецевна ракетна система „химарс“ стоји незаустављива жеља Вашингтона да по сваку цену продужи сукоб, саопштено је из Амбасаде Русије у САД…. Иза такве одлуке стоји незадржива жеља Вашингтона да продужи конфликт по сваку цену, тако што ће слањем наоружања компензовати све веће губитке нацоналистичких батаљона и Оружаних снага Украјине“.

    Да ли је само то у питању јер из тог наоружања гађају цивилно становништво Доњецке и Луганске НР?
    Олуја!? „Олуја“ над становништвом Донбаса се спроводи здружено уз помоћ САД и других НАТО чланица, не само на неослобођеним територијама, него приметно је да то раде на територијама које су за Кијев изгубљене. Како расту ослобођене територије тако расте број испоручених Химарса и повећава се и њихов домет.
    Ко све треба да одговара за геноцид над цивилним становништвом Доњецка и Луганска. Неће бити да су то само Кијевске власти и Оружане снаге Украјине.

    15

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *