ИН4С

ИН4С портал

Уз нова возила стиже и ћирилица: Полиција набавља „шкоде“ са натписом на два писма

1 min read

Фото: УП

До краја јуна Управи полиције биће испоручено најмање 45 нових аутомобила марке “шкода скала”, чиме ће се послије пуне три године коначно ријешити дио горућег проблема у функционисању јавне службе.

Том и још једном испоруком возила, која се очекује до половине јула, држава ће избјећи бламажу из љета 2021. године када су због истека финансијског лизинга били принуђени да редом паркирају патролне аутомобиле, који су посљедњи пут за потребе УП набављени још 2018. године.

МУП је у преговарачки поступак и без претходног објављивања јавног позива за надметање, позивајући се на хитност поступка, 23. маја расписао тендер на који су позване двије фирме, које су прије тога на поништени јавни тендер, из марта ове године, послале понуду.

На надметање, које није било видљиво на сајту Централизованих јавних набавку, позване су фирме “АУТО-ЧАЧАК Подгорица” и “Османагић”, али је посао закључен са заступником “шкоде” и то за испоруку 75 патролних возила, како је то тражено партијом 1.

Фирма “АУТО-ЧАЧАК Подгорица” изабрана је јер је послала најповољнију понуду али и због чињенице да у року од 60 дана могу испоручити тражена возила, односно већину прије него што УП мора, крајем јуна, да паркира 139 “опела” набављених прије шест година.

Министар унутрашњих послова Данило Шарановић потврдио је “Вијестима” да су након спроведеног поступка за набавку нових патролних возила, путем оперативног лизинга, МУП као наручилац и фирма “АУТОЧАЧАК ПОДГОРИЦА” као добављач, 10. јуна ове године, потписали уговор о набавци 75 нових аутомобила.

“Реализацијом овог уговора полиција коначно добија нова возила, уз уштеду од скоро 630 хиљада еура. Планом јавних набавки за ове потребе било је предвиђено 1.867.500 еура (2.259.675 еура са ПДВ-ом). Укупна вриједност потписаног уговора о набавци 75 нових патролних возила, након доношења одлуке о избору најповољнијег понуђача износи, 1.347.300 еура (1.630.233 еура са ПДВ-ом). Такође, уговор се односи на период од три године, а концепт оперативног лизинга значи да добављач сноси све трошкове одржавања, опремања, регистрације и осигурања возила. Једина обавеза МУП-а је да, жаргонски, ‘сипамо гориво’”, објаснио је Шарановић.

За шест година, полицијски “опели” набављени 2018. на трогодишњи, финансијски лизинг, прешли су позамашну километражу, а осим тога држава је за посљедње три године због бројних неблаговремених, али и неуспјешних тендера била принуђена да годишњи најам плаћа готово милион еура…

“Поред коначног рјешавања дугогодишњег проблема и поменуте уштеде од скоро 30%, за нас је посебно важна компонента безбједности у раду наших полицајаца. Половна патролна возила, која се користе у овом тренутку, већ дуже вријеме нијесу на нивоу који би гарантовао пуну безбједност нашим службеницима у обављању сложених полицијских задатака. Због тога је извјесна набавка нових, умјесто дугогодишњег коришћења половних возила, одраз наше посвећености да континуирано побољшавамо услове рада наших полицајаца, у складу са највишим стандардима. Сликовит је податак да је разлика у цијени између новог и половног возила свега 1,84 еура дневно”, наводи Шарановић.

Жалба не одлаже извршење

Након што је министар унутрашњих послова, 10. маја ове године, поништио овогодишњи тендерски поступак за набавку возила за потребе УП – уз образложење да обје пријављене фирме нијесу доставиле исправну понуду, МУП је након 13 дана ушао у преговарачки поступак позивајући се на члан 59 став 1 тачка 3 Закона о јавним набавкама.

Фирма “Османагић доо”, која је до сада изнајмљивала аутомобиле полицији, уложила је 11. јуна преко адвокатске канцеларије “Родић” жалбу на преговарачки поступак “због погрешне примјене материјалног права и повреде правила поступка”.

Како је у питању преговарачки поступак, који може да се спроведе за набавку робе због изузетне хитности проузроковане догађајем који наручилац није могао да предвиди, на надметање се позивају фирме које су у отвореном поступку послале понуду.

Адвокат Горан Родић навео је у жалби да је увидом у понуду изабраног понуђача уочио да је у преговарачком поступку – МУП цијенио исправном понуду “АУТО-ЧАЧКА Подгорица” иако су и овог пута, како наводи, као што је то био случај и у отвореном надметњу, нијесу навели издаваоца доказа у изјави за обављање дјелатности.

“Што је у директној суспротности са чланом 111 став 2 Закона о јавним набавкама. То представља основ за обавезно искључење. Наручилац је због сличне грешке, искључио из поступка овог истог понуђача, а сада овакву изјаву привредног субјекта сматра исправном. Такво поступање наручиоца упућује на сумњу на незаконито поступање и протежирање овог понуђача”, наводи Родић.

Он је у жалби навео и да МУП “фингира наводну хитност” јер има јасну намјеру да “протежира понуду АУТО-ЧАЧКА Подгорица”, знајући да у овом поступку жалба не одлаже извршење.

Министар Шарановић навео је у одговору “Вијестима” да Законом о јавним набавкама, нарочито члановима који се односе на овакав поступак јавне набавке, прописано је да евентуална жалба једног од понуђача, чија понуда није прихваћена, не одлаже извршење уговора.

“Разлози због којих је понуда за “шкоде” прихваћена као најповољнија су нижа цијена за 121.850 еура и рок испоруке краћи за 10 дана, у односу на другу понуду”, тврди Шарановић.

Тражили су „лавор“

Адвокат Родић у жалби се осврнуо и на измјену у ријечи “промјер” како је то наведено у тендерској документацији у отвореном надметању за свјетиљке, које би требало да се инсталирају у склопу полицијске опреме, а која је у преговарачком поступку замијењена ријечју “дужина”.

“Прва тендерска документација је упућивала на свјетлосну опрему кружног облика у основи, јер је тражен промјер-пречник. Радило би се о опреми величине и изгледа лавора или велике плафоњерке, а таква свјетлосна опрема на тржишту не постоји, нити би се могла инсталирати на возило”, наводи се у жалби.

Адвокат даље појашњава да је понуда фирме “Османагић” из поступка проглашена неисправном баш због тога што су се изјаснили да на “тржишту свјетиљке траженог промјера не постоје”…

“Наручилац схвата да је направио грешку, па у преговараћком поступку, мијења карактеристику па умјесто промјера сада тражи дужину свјетиљке …овакве мјере упућују на свјетиљку правоугаоног облика, какве постоје на тржишту. Понуђач ‘АУТО-ЧАЧАК Подгорица’ у овом поступку доставља понуду у којој нуди: висину свјетиљке 142 мм, а промјер 1179 мм. Значи понуђач је понудио свјетиљку кружног облика, а како смо већ навели, таква опрема се не производи и не постоји на тржишту”, наводи Родић и закључује:

“Овакво очигледно незакоито поступање наручица указује на јасну намјеру за злоупотребу службеног положаја и прибављања користи понуђачу “АУТО-ЧАЧАК” Подгорица”.

Министар позивајући се на Устав тражио пола ћирилицу, пола латиницу

Министар унутрашњих послова Данило Шарановић донио је одлуку да нова патролна возила, која би требало ускоро да се предају полицији на коришћење, убудуће имају са једне стране на вратима натпис “ПОЛИЦИЈА” на латиници, а са друге на ћирилици!

“Као министар унутрашњих послова одлучио сам да осим Уредбе коначно буде испоштована и Уставом гарантована једнакост латинице и ћирилице, што значи да ће на свим возилима равноправно бити заступљена оба писма”, казао је Шарановић за “Вијести”.

Одлука министра да се ознака полиције обиљежи различитим писмом на новим аутомобилима већ је изазвало бројно негодовање унутар система, а са тим се, према информацијама “Вијести”, није сагласио ни актуелни вршилац дужности УП Александар Радовић.

Да се полицијска возила обиљежавају различитим писмом биће неуобичајена појава – тако нешто се до сада могло видјети само у Федерацији Босна и Херцеговина, како би се задовољила оба ентитета.

У важећој Уредби о боји и ознакама возила, пловила, наоружању и посебној опреми који се употребљавају за вршење полицијских послова али и Правилника, који уређује ту област, под наводнике великим словом латинице наведено је прецизно гдје и на којим мјестима, којим фонтом и величином се лијепи ознака “ПОЛИЦИЈА”…

Ни у тендерској документацији нигдје није поменуто писмо, којим су понуђачи били дужни да обиљеже полицијска возила, већ су наведене само карактеристике како је то наведено у Уредби и Правилнику, гдје је ознака написана латиницом.

Члан 13 Устава уређује да је службени језик у Црној Гори – црногорски језик, те да су ћирилично и латинично писмо равноправни.

И у службеној употреби су и српски, босански, албански и хрватски језик.

Уставом у члану 79 регулисана су и посебна мањинска права, којим се између осталог јемчи право на употребу свог језика и писма у приватној, јавној и службеној употреби, те право да у срединама са њиховим значајним учешћем у становништву органи локалне самоуправе, државни и судски органи воде поступак и на том језику…

Сходно томе, у општинама у којима већину становништва чине мањински народи, могли би да траже натписе на возилима УП на свом језику.

Нови аутомобили, због два различита писма, разликоваће се од свих других возила, пловила, хеликоптера УП, који имају натпис искључиво на латиници, па је питање да ли је увођење двојезичних ознака увод да то убудуће постане пракса и за полицијске униформе, кациге, штитове…

Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Уз нова возила стиже и ћирилица: Полиција набавља „шкоде“ са натписом на два писма

  1. Scale su odlična vozila za policijske potrebe ! Srbija koristi i najskuplje Škodine Superb za saobraćajnu policiju.Natpis na ćirilici i latinici je dovoljan samo na automobilima !

    2
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *