IN4S

IN4S portal

Završen sastanak u Briselu: Usvojena Deklaracija o nestalima, predstavljen nacrt Statuta ZSO

Foto: Tanjug/AP Photo/Virginia Mayo, File

U Briselu je večeras oko 21 sat završena nova runda dijaloga Beograda i Prištine, uz posredstvo EU, tokom koje je usvojena Deklaracija o nestalim osobama i predstavljen nacrt statuta Zajednice srpskih opština.

Šta stoji u Vučićevom pismu priloženom uz Deklaraciju usvojenu u Briselu

Pre usvajanja teksta deklaracije priložena je pismena izjava koju je potpisao predsednik Aleksandar Vučić gde su razjašnjene važne stvari sa terminom koji se pominje u Deklaraciji o nestalim osobama. Ova izjava potvrđuje da smo zaštitili interese države Srbije kada je reč o ovom pitanju, rekao je Petković.

Petar Petković, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju izjavio je da se više od dve godine insistira na usvajanju Deklaracije o nestalima.

„Više od dve godine insistiramo na usvajanju ove deklaracije, a Priština vrši opstrukciju“, rekao je Petković.
„Priština insistira na terminu na koji bi mogla da se poziva i da traži odgovornost Beograda, a mi nismo pristali na taj termin“, dodao je Petković.

Razgovor u Briselu se nastavlja o nacrtu Statuta ZSO, kao i o drugim važnim pitanjima, rekao je Petar Petković, direktor Kancelarije za KiM.

Kako javlja „Juronjuz“, deklaracija o nestalima je usvojena.

U saopštenju visokog predstavnika EU je navedeno da su predsednik Vučić i Kurti, posredstvom EU, potvrdili važnost rešavanja sudbine preostalih nestalih osoba, kako bi se okončala patnja njihovih najbližih i kako bi se negovalo trajno pomirenje i mir.

Navodi se da su obe strane prepoznale pitanje nestalih osoba kao humanitarno, i da su hitno potrebni dodatni napori da bi se olakšao položaj porodica i šire zajednice.

Kako se navodi u saopštenju, prepoznato je da je važan posao odrađen kroz Radnu grupu za nestale osobe, kojom predsedava Međunarodni komitet Crvenog krsta (ICRC). Kao znak zajedničke rešenosti da se osigura puna implementacija obaveza na polju nestalih osoba, usvojena je Deklaracija o nestalim osobama.

Takođe, u saopštenju se ističe da su se dve strane dogovorile da usaglase operativne detalje na sledećem sastanku na nivou glavnih pregovarača.

„Od 6.065 slučajeva nestalih osoba u periodu od 1. januara 1998. do 31. decembra 200. godine, ostalo je nerešeno 1.621. Više od 20 godina kasnije. njihove porodice nastavljaju da žive u patnji, ne znajući gde su njihovi najmiliji. Porodice imaju prvo da znaju sudbinu njihovih rođaka, kao i društvo u celini“, saopšteno je.

EU pozdravlja usvajanje deklaracije i očekuje da obe strane postignu opipljiv napredak. Kako se napominje, Zajednički komitet za praćenje implementacije sporazuma o putu normalizacije odnosa između Kosova i Srbije i njegovom implementacionog aneksa će redovno razmatrati napredak.

Oko 18 časova, delegacija Beograda predvođena predsednikom Aleksandrom Vučićem stigla je u zgradu EU u Briselu, a pre njih i delegacija Prištine na čelu sa premijerom privremenih prištinskih institucija Aljbinom Kurtijem, kao i specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar.

Sastanku prisustvovuje i specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak.

Uoči nove runde dijaloga Beograda i Prištine u Briselu, Vućić se sastao sa Žozepom Boreljom.

Foto: Printskrin Instagram

„Uoči početka još jednog teškog sastanka u Briselu. Interesi Srbije i srpskog naroda na KiM su uvek i zauvek iznad svega„, poručio je Vučić na Instagramu.

Za razliku od prethodnih sastanaka, kada su prvo najavljeni bilateralni, pa trilateralni sastanci, danas je u planu samo zajednički sastanak posle kojeg će se Borelj obratiti javnosti, prenosi RT Balkan.

Kako Tanjug javlja, pre sastanka, Kurti se sastao sa specijalnim izaslanikom SAD za Zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom.

Poslednji sastanak Vučića i Kurtija bio je u Ohridu, 18. marta.

EU pozdravila usvajanje deklaracije o nestalima

Na današnjem sastanku u Briselu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, usvojena je Deklaracija o nestalim osobama, što je pozdravila Evropska unija.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj saopštio je da Evropska unija očekuje da će obe strane postići opipljiv napredak u okončanju nerešenih slučajeva nestalih lica i ispunjavanju svojih obaveza prema porodicama.
U saopštenju se navodi da će Zajednički komitet za praćenje, kojim predsedava EU, koji nadgleda primenu Sporazuma o putu normalizacije između Kosova i Srbije i njegovog Aneksa o primeni, redovno razmatrati postignuti napredak.

Kako se dodaje, Vučić i Kurti su potvrdili važnost rešavanja sudbine preostalih nestalih lica, kako bi se zatvorila patnja njihovih najmilijih i podstaklo trajno pomirenje i mir.

„Obe strane su prepoznale pitanje nestalih osoba kao humanitarno i istakle hitnu potrebu za dodatnim zajedničkim naporima na ublažavanju situacije pogođenih porodica i šire zajednice“, dodaje se u saopštenju.

Kurti i Eskobar: Potrebna puna implementacija dogovorenog u Briselu i Ohridu

Na današnjem sastanku premijera privremenih institucija u Prištini Aljbina Kurtija i specijalnog izaslanika SAD za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara, naglašena je potreba pune implementacije onoga što je dogovoreno u Briselu 27. februara i u Ohridu 18. marta.

„Naglašena je potreba pune implementacije, u dobroj nameri i bez uslova, onoga što je dogovoreno 27. februara Osnovnim sporazumom i 18. marta Planom implementacije“, navodi se u saopštenju kabineta premijera privremenih prištinskih institucija.

Kurti je naveo da je sastanak održan u prijateljskom tonu i da je bio produktivan.

„Bio je to prijateljski i produktivan sastanak, koji je premijer Kurti započeo zahvaljivanjem g. Eskobaru za podršku Sjedinjenih Američkih Država povodom glasanja u prvoj fazi zahteva Kosova za članstvo u Savetu Evrope, nazivajući to zaslužnim dostignućem Republike Kosovo“, navodi se u saopštenju, prenio je Sputnik.

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Završen sastanak u Briselu: Usvojena Deklaracija o nestalima, predstavljen nacrt Statuta ZSO

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *