ИН4С

ИН4С портал

Завршен састанак у Бриселу: Усвојена Декларација о несталима, представљен нацрт Статута ЗСО

Фото: Tanjug/AP Photo/Virginia Mayo, File

У Бриселу је вечерас око 21 сат завршена нова рунда дијалога Београда и Приштине, уз посредство ЕУ, током које је усвојена Декларација о несталим особама и представљен нацрт статута Заједнице српских општина.

Шта стоји у Вучићевом писму приложеном уз Декларацију усвојену у Бриселу

Пре усвајања текста декларације приложена је писмена изјава коју је потписао председник Александар Вучић где су разјашњене важне ствари са термином који се помиње у Декларацији о несталим особама. Ова изјава потврђује да смо заштитили интересе државе Србије када је реч о овом питању, рекао је Петковић.

Петар Петковић, директор Канцеларије за Косово и Метохију изјавио је да се више од две године инсистира на усвајању Декларације о несталима.

„Више од две године инсистирамо на усвајању ове декларације, а Приштина врши опструкцију“, рекао је Петковић.
„Приштина инсистира на термину на који би могла да се позива и да тражи одговорност Београда, а ми нисмо пристали на тај термин“, додао је Петковић.

Разговор у Бриселу се наставља о нацрту Статута ЗСО, као и о другим важним питањима, рекао је Петар Петковић, директор Канцеларије за КиМ.

Како јавља „Јуроњуз“, декларација о несталима је усвојена.

У саопштењу високог представника ЕУ је наведено да су председник Вучић и Курти, посредством ЕУ, потврдили важност решавања судбине преосталих несталих особа, како би се окончала патња њихових најближих и како би се неговало трајно помирење и мир.

Наводи се да су обе стране препознале питање несталих особа као хуманитарно, и да су хитно потребни додатни напори да би се олакшао положај породица и шире заједнице.

Како се наводи у саопштењу, препознато је да је важан посао одрађен кроз Радну групу за нестале особе, којом председава Међународни комитет Црвеног крста (ИЦРЦ). Као знак заједничке решености да се осигура пуна имплементација обавеза на пољу несталих особа, усвојена је Декларација о несталим особама.

Такође, у саопштењу се истиче да су се две стране договориле да усагласе оперативне детаље на следећем састанку на нивоу главних преговарача.

„Од 6.065 случајева несталих особа у периоду од 1. јануара 1998. до 31. децембра 200. године, остало је нерешено 1.621. Више од 20 година касније. њихове породице настављају да живе у патњи, не знајући где су њихови најмилији. Породице имају прво да знају судбину њихових рођака, као и друштво у целини“, саопштено је.

ЕУ поздравља усвајање декларације и очекује да обе стране постигну опипљив напредак. Како се напомиње, Заједнички комитет за праћење имплементације споразума о путу нормализације односа између Косова и Србије и његовом имплементационог анекса ће редовно разматрати напредак.

Око 18 часова, делегација Београда предвођена председником Александром Вучићем стигла је у зграду ЕУ у Бриселу, а пре њих и делегација Приштине на челу са премијером привремених приштинских институција Аљбином Куртијем, као и специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар.

Састанку присуствовује и специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак.

Уочи нове рунде дијалога Београда и Приштине у Бриселу, Вућић се састао са Жозепом Борељом.

Фото: Принтскрин Инстаграм

„Уочи почетка још једног тешког састанка у Бриселу. Интереси Србије и српског народа на КиМ су увек и заувек изнад свега„, поручио је Вучић на Инстаграму.

За разлику од претходних састанака, када су прво најављени билатерални, па трилатерални састанци, данас је у плану само заједнички састанак после којег ће се Борељ обратити јавности, преноси РТ Балкан.

Како Танјуг јавља, пре састанка, Курти се састао са специјалним изаслаником САД за Западни Балкан Габријелом Ескобаром.

Последњи састанак Вучића и Куртија био је у Охриду, 18. марта.

ЕУ поздравила усвајање декларације о несталима

На данашњем састанку у Бриселу председника Србије Александра Вучића и премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија, усвојена је Декларација о несталим особама, што је поздравила Европска унија.

Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ саопштио је да Европска унија очекује да ће обе стране постићи опипљив напредак у окончању нерешених случајева несталих лица и испуњавању својих обавеза према породицама.
У саопштењу се наводи да ће Заједнички комитет за праћење, којим председава ЕУ, који надгледа примену Споразума о путу нормализације између Косова и Србије и његовог Анекса о примени, редовно разматрати постигнути напредак.

Како се додаје, Вучић и Курти су потврдили важност решавања судбине преосталих несталих лица, како би се затворила патња њихових најмилијих и подстакло трајно помирење и мир.

„Обе стране су препознале питање несталих особа као хуманитарно и истакле хитну потребу за додатним заједничким напорима на ублажавању ситуације погођених породица и шире заједнице“, додаје се у саопштењу.

Курти и Ескобар: Потребна пуна имплементација договореног у Бриселу и Охриду

На данашњем састанку премијера привремених институција у Приштини Аљбина Куртија и специјалног изасланика САД за Западни Балкан Габријела Ескобара, наглашена је потреба пуне имплементације онога што је договорено у Бриселу 27. фебруара и у Охриду 18. марта.

„Наглашена је потреба пуне имплементације, у доброј намери и без услова, онога што је договорено 27. фебруара Основним споразумом и 18. марта Планом имплементације“, наводи се у саопштењу кабинета премијера привремених приштинских институција.

Курти је навео да је састанак одржан у пријатељском тону и да је био продуктиван.

„Био је то пријатељски и продуктиван састанак, који је премијер Курти започео захваљивањем г. Ескобару за подршку Сједињених Америчких Држава поводом гласања у првој фази захтева Косова за чланство у Савету Европе, називајући то заслужним достигнућем Републике Косово“, наводи се у саопштењу, пренио је Спутник.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Завршен састанак у Бриселу: Усвојена Декларација о несталима, представљен нацрт Статута ЗСО

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *