ИН4С

ИН4С портал

ХРА: Уставни суд да се хитно изјасни о трећем кругу гласања за ВДТ

1 min read

Ustavni-sud-5
Акција за људска права апеловала је на Уставни суд да хитно одлучи по иницијативи те невладине организације да је трећи круг гласања за Врховног државног тужиоца неуставан, позивајући  Уставни суд да објави распоред одлучивања о предметима и да сједнице отвори за јавности, како би унаприједили транспарентост рада и отклонили сумње о политичком утицају на ту институцију, преноси агенција Мина.

У саопштењу ХРА-а наводи се да Уставни суд није поступао по иницјативи те организације, која је поднијета 28. марта, за оцјену уставности Пословника Скупштине у дијелу који се односи на избор ВДТ-а, напоомињући да је  Пословником ,,дописано” треће гласање, односно такозвано поновљено друго гласање, супротно Уставу који прописује искључиво два круга.

Како наводе у саопштењу, суд се није одредио ни о захтјеву ХРА да одреди привремену мјеру одлагања заказаног гласања до коначне оцјене о уставности Пословника Скуштине.

Они истичу да је то довело до трећег круга гласања за ВДТ-а у Скупштини и кршења Устава.

,,Са жаљењем смо констатовали да у овом случају Уставни суд није стао у заштиту Устава Црне Горе, а да је новоизабрани састав Уставног суда, одлучивши да игнорише иницијативу, показао неспремност да ефикасно и одговорно обавља своју функцију“, каже се у саопштењу ХРА-а.

Из ове НВО су, с обзиром на то да је најављено поновно расписивање конкурса, апеловали на Уставни суд да благовремено одлучи о њиховој иницијативи, и тако не доведе у питање уставност избора Врховног државног тужиоца.

ХРА је подсјетила да је 21. фебруара позвала предсједницу Уставног суда Десанку Лопичић да, повећањем јавности рада суда, допринесе расту повјерења јавности у непристрасност и независност Уставног суда.

„Пред Уставним судом налази се велики број неријешених предмета, од којих многи имају и шири друштвени значај, а неки од њих су стари и више од три године“, појаснили су из те НВО, наводећи да су  примјетили да су недавно покренути поступци за оцјену уставности Закона о јавним окупљањима и Закона о кривичном поступку.

„Сматрамо да јавност има право на увид у то које су све иницијативе, односно предлози за оцјену уставности, поднијети Уставном суду, као и када ће о њима бити одлучено – по ком редосљеду приоритета“, каже се у саопштењу.

Због тога, како се наводи, ХРА предлаже да Уставни суд на својој интернет страници хитно објави распоред одлучивања о предметима, како о онима на чије рјешавање се дуго чека, тако и о новијима, о којима намјерава да приоритетно одлучује.

Из ХРА предлажуо и да се за предмете о којима се одлучује ,,преко реда” на интернет страници објави и писано образложење.

„Транспарентост рада суда треба унаприједити и тако да се на вријеме објави датум одржавања сједница и списак предмета о којима ће се одлучивати, како би сви заинтересовани могли да присуствују тим сједницама“, сматрају у тој НВО.

Они предлажу и да предсједница суда позив за одржавање сједнице, са списком предмета о којима  ће се одлучивати, објави на интернет страници суда истог дана када га упути судијама, што, како су оцијенили, не би требало да представља ни додатни трошак, ни посебно оптерећење.

„Вјерујемо да повећање јавности рада може да допринесе утиску јавности о изостанку политичког утицаја на Уставни суд, односно непостојању политичких калкулација код суда, што је у протеклом периоду пратило рад суда и обиљежило атмосферу поводом многих његових одлука, односно пропуста да се одлуке благовремено доносе“, закључује се у саопштењу ХРА.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *