Уранополитизам данас
1 min read
о. Дарко Р. Ђого
Пише: О. Дарко Ристов Ђого
Зашто једно учење О. Данила Сисојева вријеме није потврдило
„Идите, сједите, оче, и добро се замислите над тиме што сте управо млатнули (ляпнули)“. Није баш уобичајено да се један епископ, а нарочито руски патријарх тако оштрим ријечима обрати свештенику који му је поставио питање на епархијском сабрању свештенства (ономе што се код Срба обично назива „братски састанак“). Шта је то било што је тако узбудило свјатјејшег московског и све Русије патријарха Кирила на братском састанку Московске епархије (чији је поглавар, наравно, управо он)? Да осуде патријарха, његову поруку и тон, пожурили су сви могући друштвени либерали (укључујући и некадашње сараднике самог патријарха), проукрајински медијски сервиси (којима се, на трагу линије „демонстрирања лојалности Украјини“ придружио и Савез православних новинара близак канонској УПЦ)… Но ако је одговор московског патријарха био резак, за то је свакако било разлога.
Иако није сасвим јасно шта је претходило полемици, јасно је да је свештеник о. Александар Шаљапин своје питање или примједбу закључио говорећи о томе да „свештеник треба да води људе у Царство небеско а не да се бави патриотизмом“. Патријарх га је запитао да ли је можда поријеклом из западне Украјине, будући да је такав став заиста чест код руског свештенства из Луцка или са Волиња – по сриједи су оци из највише шовинистичких дијелова Украјине који службују у Русији, па имају потребу да помире ултраукрајинско поријекло и угодност московске метрополе тако што ће сваки говор о СВО релативизовати на линији „ми се на бавимо политиком него Јеванђељем!“ Но о. Александар Шаљапин није Украјинац већ поклоник концепције уранополитизма.
Уранополитизам је учење које је развио чувени свештеник и, уз рашчињеног ђакона Андреја Курајева, најзначајнији руски мисионар деведесетих година Данило Сисојев (1974-2009). Његове заслуге за православну апологетику су величанствене и неспорне, а мученичка смрт од руке исламског фундаменталисте трајно је уписала његов благородни лик у срца многих од нас. Говори се понекад и о могућој канонизацији. Храбар, стамен, вољан да се упусти у дијалог и полемику са радикалним атеизмом, исламом, протестантским сектама које су у то доба харале Русијом и Украјином, о. Данило је спајао изузетан апологетски жар и проповједнички таленат са непоколебљивошћу којој није било премца. Код нас се (на срећу или на жалост) нису пренијели непријатни детаљи потоње породичне историје његове супруге и дјеце који у рускојезичној средини сјенче сваки говор о оцу Данилу и његовим дометима. Међутим, у српским и руским земљама о. Данило је још за живота створио читав један покрет епигона и поклоника – иако је и сам понекад исувише критично и пренаглашено разобличавао култове личности, „царебожнике“ и сличне појаве. Случај о. Александра и његовог неумјесног покушаја поучавања патријарха Кирила примјер је таквог готово секташког приступа једном мање успјешном учењу оца Данила Сисојева.
Сужење свести
Прије него што се уопште упустимо у разматрање учења о. Данила Сисојева, важно је да развијемо неку врсту идеолошког сужења свијести које је често код огромног броја како „културолошких православаца“ (људи који су традицијом, културом, и тек понекад богослужењем везани за Православну цркву) али ништа рјеђе и код „литургијских хришћана“ (вјерника који мање-више редовно посјећују богослужење). Та идеологема гласи: „лична светост и мученички подвиг савршен су гарант нечије савршене догматске и канонске православности“.
Свакако, у историји Цркве постоје безбројни примјери великих отаца Цркве чије је богословље постало догматски меритум, а који су пострадали као мученици или исповједници вјере (од апостолских времена до ХХ вијека). Но нису ријетки ни случајеви људи чија су учења била спорна, па чак и направила огромне проблеме у каснијим епохама, иако су сами богослови који су та учења изрицали живјели подвижничким животом или чак страдали као мученици или исповједници вјере. Можда је најкарактеристичнији примјер св. мученик Лукијан Антиохијски, хришћански богослов из III и са почетка IV вијека. Његова учења су послужила као основа онога што ће касније до екстрема довести александријски свештеник Арије, Јевсевије Никомидијски, Леонтије Антиохијски и други поборници схватања о томе да Исус није Син Божији у смислу у коме су то тврдили, између других, Јованово јеванђеље, потоњи рани оци Цркве или Атанасије Александријски. Идентификација са Лукијаном је била толико јака да су се аријанци међусобно називали „лукијанистима“ а насупрот Никејском сабору циркулисао је тзв „Лукијанов символ вјере“. Па ипак, црквено предање каже да се Лукијан прије смрти (312. г.) одрекао свог учења, а како је мученички пострадао данас се налази у календару Цркве под 15. октобром.
Можда нешто новији примјер јесте онај изузетно плодног и утицајног руског богослова ХХ вијека, оца Павла Флоренског (1882-1937) који је исповједнички окончао свој живот у бољшевичким репресијама, али чија дјела садржи и данас класичне странице савремене теологије но и неправославно и одбачено учење о Премудрости Божијој – Софији као четвртој испостаси Свете Тројице. Укратко: то што је неко умро мученичком смрћу, попут о. Данила Сисојева, само по себи није гарант савршене православности сваког његовог става.