УРА Тиват: Ријешити проблем лутајуће стоке у граду

илустрација
Проблем лутајућих домаћих животиња у Тивту и околним мјестима већ дужи низ година представља једну од главних тема у граду, што због материјалних штета које се свакодневно дешавају, па до опасности по саму безбједност свих учесника у саобраћају, казали су данас из иницијалног одбора УРА у Тивту.
“Наиме уназад неколико година догодио се поприличан број саобраћајних незгода у којима су возачи моторних возила ударали у крупну стоку која се неконтролисано кретала Јадранском магистралом и то у касним ноћним сатима. Осим саобраћајних удеса које изазивају лутајуће домаће животиње веома често се дешава да оне упадају у приватна дворишта и баште становника приградских насеља Горња Ластва, Думидран, Градиошница и Кавач, притом вршећи похару и уништавање многих биљних врста које су домаћини годинама узгајали и штитили од разних временских услова. У Горњој Ластви страдају међе старе и по неколико стотина година”, кажу они.
Из иницијалног одбора УРА Тиват истичу и да крупна стока за коју се „званично“ не зна власник, а „незванично“ итекако зна упада и у приградска и сеоска гробља па се због тога, појашњавају, прије неколико година догодио прво вербални па потом и физички сукоб мјештана Градиошнице и Богдашића са особомама за које се „незванично“ веже власништво над лутајућим животињама.
“УРА Тиват жели да упути апел локалним властима Тивта и невладином сектору који се баве заштитом животиња да узму учешће и помогну у рјешавању овог проблема који би могао имати трагичне посљедице по животе грађана усљед неблаговремене реакције”, указују они.
Кажу да би њихова сугестија за тиватске институције ишла у правцу формирања општинске комисије, а потом доношење плана рјешавања проблема.
“Оно што би могло користити овом плану јесте повезивање са општином Будва која има исти или сличан проблем и на основу њиховог искуства треба адекватно дјеловати и у Тивту. Лутајућу стоку у сваком случају морамо склонити са јавних површина и путне инфраструктуре, покушати пронаћи власнике, а ако се то не може исту би требало поклонити домаћинствима која би се адекватно бринула о одузетим животињама. Ми у УРА Тиват смо сигурни да би некоме ко живи на селу, а поготово породицама које су слабијег материјалног стања ове животиње итекако добро дошле”, закључује се у саопштењу.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Питање је лако ријешити,стоку ставити у шаталу позвати месара а месо раздијелити кухињама на територију читаве Црне Горе којих нажалост има сваки дан више!
Ne bojte se vi ove stoke, nego one dvonoge, što krade, pljačka, pali, drogira se…Ostavite životinje na miru. Razočarali ste me vi iz URE, pa vi pričaste da se zalažete za zaštitu prirode….