ИН4С

ИН4С портал

Управни суд: МУП незаконито одбио захтјев свештеника СПЦ

1 min read

konjevic

Министарство унутрашњих послова Црне Горе незаконито је одбило захтјев свештеника Српске православне цркве Саше Јањића и Николе Олића, који вјерску службу обављају у Пљевљима, за одобрењем привременог боравка у Црној Гори, утврдио је Управни суд.

У пресуди овог суда наводи се да је нејасно како су се управни органи МУП-а позвали на одредбу Закона о странцима којом су тражили да Јањић и Олић доставе доказе о томе да је „вјерска заједница уредно пријављена надлежном органу”.

Јањић и Олић су поднијели захтјев за одобравање привременог боравка у Црној Гори, сходно Закону о странцима, којом је прописано да се привремени боравак може одобрити странцу који намјерава да борави у Црној Гори дуже од 90 дана, ради запошљавања и рада, обављања привредне или предузетничке дјелатности.

Услов под којим се тај боравак може одобрити, прописан је законом, на који се позива тужени орган, и представља достављање доказа о оправданости захтјева за привремени боравак. Налазећи да је тај доказ потврда о оснивању вјерске заједнице, коју тужилац није приложио, првостепени орган је захтјев тужиоца одбио.

Са оваквим резоновањем сагласио се и тужени орган, цијенећи да су на угврђено чињенично стање правилно примијењени материјални прописи констатују судије Управног суда.

Заступник свештеника, адвокат Јосиф Мићковић саопштио је раније да су измјене Закона о странцима показале да став МУП-а према свештеницима Српске православне цркве, од којих траже доказ о регистрацији вјерске заједнице у којој врше службу као оправданост за одобрење њиховог боравка у Црној Гори, нема утемељење у Закону о странцима, показале су измјене овог акга гдје је ова одредба први пут сада дефинисана.

Министарство унутрашњих послова раније је одбило захтјеве за одобрење привременог боравка свештеницима Огњену Перковићу, Саши Јањићу, Боривоју Пантићу, Дарку Јањићу, Милану Стоиљковићу, Николи Олићу, игуману манастира Света Тројица архимандриду Леониду и игуманијама Атанасији и Магдалени, који службу врше у Пљевљима.

Управни суд је до сада увијек поништавао рјешења МУП-а, цијенећи их као незаконита. Из Митрополије црногорскоприморске су више пута оптуживали МУП да врши прогон свештеника СПЦ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *