Уљаревић: Пандорина кутија Државне изборне комисије и Агенције за заштиту личних података
1 min read
Далиборка Уљаревић
Центар за грађанско образовање ЦГО добио је од Државне изборне комисија ДИК, сходно Закону о слободном приступу информацијама, уговоре о дјелу, које је ДИК закључио са службеницима Скупштине Црне Горе, а који отварају несумњиво нову аферу у вези са радом ове институције, саопштила је данас извршна директорка ЦГО Далиборка Уљаревић.
“Уговори о дјелу закључени су са укупно 10 службеника, како се наводи, ради провјере потписа подршке предатих од стране изборних листа у сусрет парламентарним изборима одржаних 30.8.2020. године. Њима се углавном предвиђају обавезе у дијелу уноса, контроле и упаривања података који се односе на предате потписе подршке, док се дио уговора односи и на послове нумерисања предатих листа, администрација, затим израду и одржавање wеб сајта, а у коначном и на послове координисања, рада на апликативном рјешењу и извјештавања”, навела је она.
Како додаје, увидом у достављене уговоре, али и у Споразум о стручно техничкој сарадњи на који се ДИК позива у тим уговорима, очито је да се ни у једном дијелу не предвиђају било какве обавезе за службенике Скупштине које би се односиле на начин обраде личних података грађана и грађанки.
“То су и контролори Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама (АЗЛП) били обавезни нотирати када су, сходно иницијативи ЦГО-а извршили надзор у ДИК-у, и утврдили да наводно не постоје никакве неправилности у њиховом раду. Сходно прописима и пракси у области заштите личних података, службеници Скупштине у уговорима су морали имати прецизно дефинисане обавезе у вези са чувањем, обрадом и уништавањем личних података, како би се могло рећи да је провјера потписа вршена на законит начин. Потпуно је несхватљиво како је тако нешто контролорима АЗЛП-а могло промаћи. Даље, АЗЛП је у свом записнику навео да је 11 службеника било ангажовано на овим пословима, а ДИК је доставио ЦГО-у документацију за 10, па и то доводи у утврђено чињенично стање од стране АЗЛП-а. То све учвршћује сумње у независност и непристрасност АЗЛП-а, који оваким површним приступом више штити државне органе и одговорна лица у њима, него грађане и грађанке Црне Горе, што им је дужност”, истиче Уљаревић.
Она наглашава да се уговорима о дјелу предвиђају и накнаде за службенике Скупштине.
“Тако су службеници Скупштине Василије Поповић, Петар Мијовић, Петар Вујовић, Јована Петрушић, Мартин Поповић и Лазар Јакић приходовали по 1500 еура, службеница Хајдана Боричић 700 еура, службеница Ана Крстовић 2000, а службеници Срђан Томовић и Вуко Перишић по 3000 еура, односно 3200 еура. Укупно је 10 службеника Скупштине Црне Горе уочи избора приходовало 17.900 еура и то за три дана, судећи по уговорима који су закључени 13.8.2020. а имајући у виду чињеницу да су ДИК-у већ 16.8.2020. упућени посљедњи извјештаји о провјери потписа. Ти износи у значајном надмашују просјечне мјесечне зараде у Црној Гори, а вјерујемо и њихове (више)мјесечне зараде у Скупштини Црне Горе”, поручује Уљаревић.
Није, додаје она, познато ни по којем основу је један дио службеника приходовао 700 еура, а други дио 1500 еура, јер се ради о истовјетним уговорима у дијелу обима посла и обавеза.
Ovaj problem će biti riješen kada građani budu davali podršku izbornim listama putem interneta. Sa “certifikatom za elek. identifikaciju” i “kvalifikovanim certifikatom za kvalifikovani elek. potpis” na novoj ličnoj karti stvoreni su svi tehnički preduslovi. Na ovaj način ne može biti lažnih potpusa. Takođe, na ovaj način moguće je i glasanje putem interneta. Preduslov je izmjena Zakona o izboru odbornika i poslanika. Ostala zakonska regulativa već postoji.
Šta se sve radi u Monteprknu, iz džepova građana!