Ukrajinski mornar priznao: Provocirali smo! (VIDEO)

Ukrajinski mornar koji je priznao da se radilo o provokaciji. Foto: FSB RF

Ruska Federalna bezbjednosna služba navodi da je jedan od pritvorenih ukrajinskih mornara priznao da je prolazak brodova kroz Kečki moreuz bila provokacija.
Naime, ukrajinski mornari koji su ispitani, i tom prilikom uhapšeni ukrajinski oficir Vladimir Lesovoj priznao da su dejstva koje su ukrajinski mornari izvršavali imali provokacioni karakter, prenio je Sputnjik.
Ukrajinska Vrhovna rada izglasala je uvođenje ratnog stanja u određenim regionima zemlje, uglavnom onih koji se graniče sa Rusijom, dok je predsjednik Ukrajine Petro Porošenko nešto ranije izjavio da će ta mjera stupiti na snagu 28. novembra u 9 časova prijepodne.
Ova mjera će biti uvedena na period od 30 dana, umesto na 60 kako je ranije predlagano, kako se ne bi negativno odrazila na predstojeće izbore koji su planirani za 31. mart 2019. godine.
U međuvremenu je ruska Federalna bezbednosna služba (FSB), budući da Savjet bezbjednosti nije usvojio predlog da razmotri ovo pitanje na današnjoj sjednici, objavila sve detalje događaja u Kerčkom moreuzu, počevši od toga kada su ukrajinski brodovi uočeni, sve to podatka da je prvi hitac ruske pogranične službe uslijedio kao upozorenje, dok je drugi bio ispaljen tek kada su ukrajinski brodovi odbili da ispune zahteve ruske strane i da se zaustave.
Uprkos tome Rusija je uspela da zaplijeni tri ukrajinska broda i da uhapsi 24 mornara zbog nezakonitog presecanja državne granice, iako je prilikom pucanja na ukrajinske brodove trojica mornara ranjeno, međutim oni su zbrinuti i van su životne opasnosti.
Prema navodima krimskih zvaničnika, ukrajinski mornari koji su činili posadu ta tri ukrajinska broda, među kojima su i dvojica pripadnika ukrajinske bezbjednosne službe koji su koordinisali ovu akciju, biće procesuirani zbog nezakonitog presecanja ruske državne granice.
U međuvremenu saopšteno je i da su ukrajinski mornari ispitani, te da je tom prilikom uhapšeni ukrajinski oficir Vladimir Lesovoj priznao da su dejstva koje su ukrajinski mornari izvršavali imali provokacioni karakter.
Oglasila se i Rusija, a stalni predstavnik te zemlje pri OEBS-u Aleksandar Lukaševič je upozorio da će Moskva žestoko reagovati na bilo koje nasrtaje na suverenitet i bezbjednost Ruske Federacije, prenosi Sputnjik.