Ukrajinska pravoslavna crkva: Ukrajinci, učite od Crnogoraca

Jedinstvo vjernika u Crnoj Gori koji su masovno izašli kako bi zaštitili svoju Crkvu su primjer za sveštenike i vjernike Ukrajinske pravoslavne crkve, izjavio je portparol Ukrajinske pravoslavne crkve, protojerej Nikolaj Danilevič u komentaru za ukrajinske medije.
„Zamislite, od oko 630.000 stanovnika ove zemlje, 250.000 je izašlo na ulice i trgove u znak protesta protiv zakona. Tj. oko 40 odsto zemlje je izašlo na proteste. Kada sam bio sa episkopom Bariševskim, Viktorom u Crnoj Gori, vidjeli smo te proteste, vidjeli smo litiju, učestvovali smo u jednoj od tih litija kada su ljudi šetali i molili se. Shvatio sam da, bez obzira na to što u Ukrajini ima više pravoslavnih, mi, proporcionalno, ne možemo da se mjerimo sa Crnogorcima. U tom planu Crnogorci su primjer za nas“, rekao je portparol UPC.
Danilevič je podsjetio da je u litiji koja je održana 2019. godine u Kijevu, povodom obilježavanja godišnjice krštavanja Rusa, izašlo oko 300.000 vjernika, što „nije malo, ali za našu državu ipak jeste. Po tome naše sveštenstvo i vjernici imaju šta da nauče od Crnogoraca“.
Prema riječima sveštenika, to i jeste zadatak Crkve – „što više propovijedi, formirati jake parohije, jačanje Crkve iznutra i pokazati snagu Crkve“.
Pri tome, otac Nikolaj je naglasio da on ni u kom slučaju ne poziva za neki ustanak. Toga je bilo u istoriji Ukrajine, ali država treba da zna da „Ukrajinci dugo trpe, ali ako ustanu, ustanak će donijeti mnogo nesreće“, objasnio je on.
Podsjetimo, mitropolit Kijevski Onufrije prisustvovaće litiji u Podgorici koja će biti održana 29. februara.
Pročitajte JOŠ:
„Produhovljeni“ Simović se zabrojao: Većinska Crna Gora ne mjeri svoju snagu brojnošću na ulici
Je li ovaj za Kirila ili ta Varolomeja ili kao Irinej neđe između.
pocetci ruske drzave su na teritoriji danasnje ukraine kao i sto su pocetci svih srpskih drzava na teriroriji danasnje crne gore zato postoji paralela , u ukraini 40 % stanovnistva se izjacnjavaju kao rusi a 80 % ide u rusku pravoslavnu crkvu da se zna
„Svice zora,vernom stadu.Sloga bice poraz vragu“!!!Dobro nam dosao, mitropolit Kijevski !!!NE DAMO SVETINJE!!!
Sve napisano podrzavam, osim…
Interesantan gost je pozvan…
Mitropolit Ukrajinske pravoslavne crkve (podseca na ideju o (Crnogorskoj) Pravoslavnoj crkvi), samoupravne crkve s pravima siroke autonomije, nastale u mutnom vremenu komunizma, a koja se smatra za naslednicu drevne Kijevske mitropolije (podseca na MPC) Ruske pravoslavne crkve (Srpske pravoslavne crkve). Pored ovoga o cemu svedoci sam protojerej Nikolaj, da danas jedva skupe 300 000 verujucih, a ima ih vise od 45 miliona, ucinak bi, prema wikipediji bio i sledece:
Etnički Ukrajinci (nesto kao Crnogorci) sačinjavaju oko 77,8% sveukupnog stanovništva Ukrajine. Od nacionalnih manjina najbrojniji su Rusi (kako bi i Srbi trebalo) 17,3%…
Službeni jezik u Ukrajini je ukrajinski (poput crnogorskog)…
Ukrajinski govori oko 55% dok ruski oko 45% stanovništva (oko 67,5% stanovnika smatra ukrajinski svojim maternjim jezikom, dok ruski smatra 29,6% stanovnika, prema popisu iz 2001)
Broj učenika koji se školuju na ruskom jeziku znatno je pao u poslednjih 10 godina (sa 41% na 24%)…
Uziva poverenje oko 9% gradjana, koji se smatraju Ukrajincima i govore ukrajinskim jezikom, bas kako im se i Crkva zove.
Ko od koga sada ovde zeli da prepisuje, da li gost od domacina, ili, ne daj Boze, domacin od gosta?
Sto kaze Anonimni čemu naše mješanje s tim bućkurišem
Upravo tako!
Ukrajinci i Crnogorci.
I jedni i drugi smućani u komunističkim mudima.
Čemu ovo forsiranje Ukrajinaca u posljednje vrijeme.
Ako je Ukrajincu teško biti Rus, a Crnogorcu Srbin,
čemu naše mješanje s tim bućkurišem.
Ukrajinac nikad nije bio Rus, Crnogorac je Srbin Razlika ogromna.
prva Rusija je nastala na ter današnje Ukrajine, a svi oni širenjem Srba na Istok, otud oniliko srpskih toponima… Ukrajinci nastaju u 20 veku, a jezik formiraju tako što na mesto nekih samoglasnika ultimativno stavljaju slovo i, pa šta ispadne
Jes od Srba su nastali Kinezi, Norvežani. Čak i Sirimavobandaravaike je po majci Srbin.
Kinezi, Norvežani i Sirimavo nisu, ali ti sigurno jesi.
Čitaj malo istoriju
I za Svijet ostajemo Primjer….
Primjer Cojstva i Junastva….
Primjer da znamo sto nam je raditi….