ИН4С

ИН4С портал

„Ух, добро ми уграби тај предмет“: Меденица покушала да утиче на судију Симоновић

1 min read

Весна Меденица, фото: Вијести

Некадашња предсједница Врховног суда Весна Меденица више пута тражила је од суткиње Хасније Симоновић да доноси одлуке какве њој одговарају, али је ова одбијала говорећи да су ти случајеви већ завршени.

Њих двије преписку о томе водиле су преко апликације Телеграм.

Непун мјесец након што је под политичким притиском поднијела оставку на функицију, Меденица је ту суткињу, иначе своју куму, звала због спора између фирме “Царине” и Општине Плужине.

Власник компаније Царине је Чедомир Поповић, са којим је Меденица такође у кумовским односима.

Због упи­са пра­ва сво­ји­не над зе­мљи­штем, ко­је је ви­ше од по­ло­ви­не об­ра­ди­во у Пи­ви, оп­шти­на Плу­жи­не је про­тив његове компаније годинама водила спор, али су све одлуке донијете у њихову корист по­ни­ште­не 2009. го­ди­не ка­да је до­не­сен За­кон о сво­јин­ско-прав­ним од­но­си­ма, ко­јим је пра­во ко­ри­шће­ња пре­шло у пра­во сво­ји­не.

Након тога Оп­шти­на је од По­по­ви­ћа тра­жи­ла на­пла­ту по­ре­за на не­по­крет­но­сти, од та­да па до по­чет­ка 2012. го­ди­не, ка­да је у по­љо­при­вред­но пред­у­зе­ће уве­ден сте­чај.

“Не могу те ухватити за један предмет, а како ти радиш ко суманута да не закасним. Неки порез за Пишче. Општина Плужине и ‘Царине’”, послала је Меденица суткињи Врховног суда 20. јануара 2021. године.

Суткиња Симоновић одговорила јој је да су га већ завршили и да је предат писарници, али Меденица тада тврди да је процјенитељ “надувао” вриједност…

“Аууууу како уграби. То је некакав процјенитељ којег је ангажовала Општина и надували вриједност. Постоји ранија одлука Управног контра од ове која се сада испитивала. Има и купопродајни уговор на неколико центи и то у времену процјене. Пи како ми то уграби”, написала јој је Меденица.

Од суткиње добија образложење да је на то земљиште подигнут кредит од 2,5 милиона долара. Тада јој пише и због чега је била ефикасна, али и да нијесу могли ништа учинити како би укинули ту одлуку:

“Нијесам имала комплетираних предмета, само 4, па сам морала (у предмету постоји уговор о кредиту на 2.500.000 $, па је вршена процјена дијела имовине, чија је тржишна вриједност приближна оној коју је Управа лик. прихода нашла и није све пољопривредно земљиште, како је наведено у књиговодству, већ има доста грађевинског, шумског и осталог земљишта, по катастру, које вриједи много више (није се могло, код нас, ништа урадити у смислу укидања)”.

“То је, што је”, констатује Меденица.

Кредит од 2,5 милиона долара, који је Симоновић тада поменула, предузеће “Агро Царине доо” из Подгорице добило је за проширење фарме оваца, производњу примарних пољопривредних производа и повезивање пољопривреде и туризма на Пишчу и Пиви.

Према званичним подацима из Централног регистра привредних субјеката, та компанија обрисана је 20. јула 2017. године, а њен оснивач била је компанија “Царине Подгорица”, Чедомира Поповића.

“Вијести” су раније објавиле да је према подацима из биланса за 2016. годину, компанија “Агро Царине” уложила 66.685 еура у основна средства, док је 2.109.395 еура орочила, јер се налазе на позицији кракторочни финансијски пласмани.

Након хапшења Меденице, у мају 2022. године, Поповић је “Вијестима” казао да нема податак да ту суткињу Специјално државно тужилаштво истражује и због судских предмета, а у којима је једна од страна била његова компанија.

Тада је казао и да је њихова фирма имала неколико спорова пред црногорским судовима, да никада нијесу на било какав начин утицали на одлуке:

“А само у протекле двије године Врховни суд је пресудио у неколико спорова, након којих су ‘Царине’ исплатиле готово 400.000 еура”, казао је Поповић тада.

Питала и за мајке

Три мјесеца након што је питала за тај предмет, Меденица суткињи 23. априла шаље ургенцију за још један предмет, уз поруку: “Ово су ми послали из ХН, знаш ко…”

Кума јој тада одговара да ће провјерити, али да је судећи по броју предмета то завршено: “Исто као и остале мајке”.

“То је предмет Весне Вучковић, мислим да смо га, јуче (посто је укинут од стране Уставног суда) извијећали и чини ми се да смо га укинули и вратили Управном суду на поновно одлучивање. Ово провјери, јер смо ‘вагали’ шта ћемо, па је било да потврдимо и појачамо разлоге или да укинемо, мислим да смо га на крају укинули”, одговара јој Симоновић након сат.

Меденица јој шаље поруку да је звала Весну, али да јој се не јавља.

Након десетак минута она добија поруку од суткиње Симоновић:

“Предмет Уж 3/21 је сад и укинули смо га, сад ми Весна каже”…

Из судских списа у које су “Вијести” имале увид произилази да је одлука у том предмету донијета дан раније.

Вијеће којим је предсједавала суткиња Станка Вучинић, а у ком су биле суткиње Симоновић и Вукчевић, тада је усвојило захтјев за испитивање судске одлуке, укинуло пресуду Управног суда и предмет им вратило на поновни поступак и одлучивање.

У том случају Новљанка Ј. В. водила је спор са Министарством рада и социјалног старања, јер су одбили њену жалбу изјављену против рјешења Центра за социјални рад за Општину Херцег Нови којим је одбијен њен захтјев за признавање права на накнаду по основу рођења троје или више дјеце.

Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *