IN4S

IN4S portal

Udruženje ugostitelja: Nova odluka o radnom vremenu ugrožava hiljade radnih mjesta

1 min read

Ilustracija

Udruženje ugostitelja reagovalo je na nacrt odluke o radnom vremenu koji je pripremio Glavni grad, poručujući da su zabrinuti zbog načina na koji se odluka donosi, njenog sadržaja i potencijalnih posljedica po ugostiteljsku i turističku privredu Glavnog grada.

Ovom odlukom, između ostalog je propisano da se muzika na terasama gasi u ponoć a ne u 1 sat iza ponoći kako je do sada bilo, te da je radno vrijeme restorana, kafe barova, biefe, kafeterija, kafana, ćevabdžinica, burekdžinica, pekara, poslastičarnica koji se nalaze u okviru stambene ili stambeno-poslovne zgrade do 15 stambenih jedinica od 7 do 2 sata ujutro, a ukoliko se nalaze u stambenim ili stambeno-poslovnim zgrada sa preko 15 stambenih jedinica njihovo radno vrijeme biće od 7 sati do ponoći.

– Zašto gradska uprava donosi odluku koja direktno pogađa na stotine lokala, ugrožava hiljade radnih mjesta i utiče na noćni život grada – bez javne debate, bez uključivanja turističke organizacije, ugostitelja, stanara i gostiju Podgorice? U javnosti se ne zna ko je formalno predložio nove mjere. Iako je formirana radna grupa u okviru gradske uprave, nigdje nema jasno naznačeno da je ova odluka usaglašena sa strukom, niti sa najširim predstavnicima ugostitelja. Mi se, kao ni mnoge naše kolege, s ovom odlukom ne slažemo i nismo bili konsultovani – navode iz Udruženja ugostitelja.

Iz Udruženja pitaju zbog čega se objekti dijele po broju stambenih jedinica u zgradi.

– Kako se može praviti razlika između lokala u zgradi sa 14 i 16 stanova? Ova arbitrarna mjera ne samo da je nedefinisana u zakonu, već otvara prostor za zloupotrebu i selektivnu primjenu. Nacrtom se uvode kazne i do 10.000 eura za pravna lica. Ovoliko visoke kazne, zajedno sa ukidanjem mogućnosti produženog radnog vremena (osim 3 dana godišnje), unose nesigurnost u poslovanje i mogu biti pogubne za male ugostitelje – navode iz Udruženja.

Oni pitaju da li je normalno da u jednoj turističkoj zemlji kao što je Crna Gora, gost nakon ponoći nema gdje da izađe.

– Ovakvom odlukom Glavni grad gubi imidž urbane i žive destinacije. Turisti ne dolaze samo zbog sunca i mora – već i zbog kulture, muzike, noćnog života i gostoljubivosti. Smanjenje radnog vremena znači manje gostiju, manje prometa, manje napojnica, manje poreza, manje noćnih taksista, manje potrošnje. I sve to – u srcu sezone, dok druge zemlje stimulišu noćni život kao privrednu granu – poručuju iz Udruženja ugostitelja.

Podjelite tekst putem:

1 thoughts on “Udruženje ugostitelja: Nova odluka o radnom vremenu ugrožava hiljade radnih mjesta

  1. Do 22 im treba skratiti radno vr8jeme, ako se nalaze u stambenoj zgradi ili u neposrednoj blizini stambenog objekta, a muziku im zabraniti da emituju, ako se čuje na milimetar udaljenosti od lokala.

    1
    2

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *