ИН4С

ИН4С портал

Убиство новинара не смије проћи некажњено: ЕПП забринута да ће влада Малте наставити да опструира истрагу

У позиву се наводи да би расправа требало да обухвати и резолуцију и да јој прусуствује комесар ЕУ за правду Дидије Рејндерс поводом “озбиљних питања наметнутих открићима у случају Дафне Каруане Галиције, која уплићу највише нивое малтешке лабуристичке владе.”

Дафна Каруана Галиција

Европска народна партија (ЕПП) је позвала да се у Европском парламенту одржи дебата поводом открића у вези са убиством малтешке новинарке Дафне Каруане Галиције.

У позиву се наводи да би расправа требало да обухвати и резолуцију и да јој прусуствује комесар ЕУ за правду Дидије Рејндерс поводом “озбиљних питања наметнутих открићима у случају Дафне Каруане Галиције, која уплићу највише нивое малтешке лабуристичке владе.”

Посланичка група ЕПП је, како наводи, забринута да ће влада “наставити да опструира пут ка правди” за Каруана Галицију и “стога би парламент требало да “једногласно позове комисију ЕУ да остане будна.

“Никад нећемо прихватити да убиство новинара прође некажњено у Европи”, поручила ја ЕПП.

“Умијешаност оних на највишим нивоима власти у убиство Дафне Каруане Галиције је шокнатно и без преседана. Европски парламент би требало да буде једногласан у осуди и забринутости. Очекујемо да Комисија настави притисак на малтешке власти да прекину некажњивост,” навела је ЕПП.

Винс Мускат, који је признао улогу у убиству и почео свједочење против осталих осумњичених, испричао је да је било хитно да истраживачка новинарка буде ликвидирана због нечега што се спремала да објави, као и да су убице добијале информације од високих званичника.

На првом јавном свједочењу у четвртак, Мускат је открио да су бивши министар економије Крис Кардона и Кит Шембри, бивши шеф кабинета бившег премијера Џозефа Муската, знали за завјеру за убиство.

Он је рекао да је жеља да новинарка буде убијена била толико јака да је наредба била да активирају бомбу упркос ризику да и друге особе буду дигнуте у ваздух. Мускат се извинио члановима новинаркине породице, који су сједјели у судници.

Браћа Алфред и Џорџ Деђорђо су оптужени да су радили са Мускатом на убиству које је, према наводима полиције, наредио малтешки тајкун Јорген Фенек. Сви осим Муската су одбацили оптужбе.

Фенек је био близак пријатељ Кита Шембрија, који је негирао било какву умијешаност у убиство. Фенек је ухапшен у новембру 2019. пошто је посредник у завјери, таксиста Мелвин Теума, помилован у замјену за информације о убиству. Медију су Фенека довели у везу са пројектом вјетроелектране на Можури, који је малтешка фирма Енемалта склопила са Црном Гором. Бизнисмен је од тог посла наводно зарадио милионе.

Мускат је рекао да је првобитни план био да упуцају новинарку у њеној кући, али се од тога одустало јер се Џорџ Деђорђо плашио да би полицијска блокада могла да осујети њихов план бјекства.

“Џорџ Деђорђо је увијек желио бомбу… поставите је увече и одете. Тише је, мања је паника.”

Џејми Вела и Роберт Ађијус, који су оптужени да су набавили бомбу, знали су коме је намијењена, рекао је Мускат. Алфред Деђорђо је чак за бомбу прикачио пластичну флашу напуњену бензином како би изазвао максимално уништење.

Мускат је испричао да је са браћом Деђорђо данима пратио новинарку прије него што су поставили бомбу у њен аутомобил и активирали је у октобру 2017. Направу су на Малту донијели Вела и Ађијус, катамараном са Сицилије, у августу или септембру.

Починиоци су двије или три недјеље унапријед знали да када ће бити ухапшени. Мускат је рекао да му је Алфред Деђорђо открио да је добијао информације од Кардоне, којег је новинарка често нападала у својим блоговима.

Мускат је на јучерашњем свједочењу рекао да су плаћене убице почеле да раде на плану ликвидације новинарке из пушке АК47 двије године прије него што су извршили атентат.

Мускат је испричао да је са Џорџом Деђорђом данима пратио новинарку у њеној кући у Биднији 2014. и 2015. уочи планираног убиства. План је био да се новинарки препријечи пут док се одвозила од куће и да је Џејми Вела убије из “калашњикова”.

Тај план је пропао зато што није плаћено 50.000 еура депозита од укупних 150.000 за ликвидацију.

Због тога су убице одлучиле да поступе другачије други пут, када је Теума предложио Алфреду Деђорђу нову завјеру, која је била хитна јер се очекивало да новинарка објави “неке детаље”.

Мускат је и са старом завјером повезао бившег полицијског инспектора, а касније адвоката Давида Гата и бившег министра Кардону. Поновио је да је министар био близак са браћом Деђорђо, који су од њега добијали информације.

Мускат је рекао да је Гат дошао у једно стовариште у Марси гдје су се састајали он и браћа Деђорђо, и рекао им да ће се видјети са Кардоном “због Дафне”. На питање адвоката Џејсона Азопардија да ли су бринули да ће Кардона разоткрити завјеру, Мускат је одговорио одрично.

“Већ смо се познавали тако да смо били сигурни да ће он помоћи,” рекао је Мускат.

Он је рекао и да је министар био умијешан у једно друго велико кривично дјело од прије неколико година.

Кардона је негирао те тврдње рекавши да је Мускатово свједочење “чиста зла фикција”.

Каруана Галиција је у својим блоговима разоткривала корупцију у највишим круговима власти. Премијер Џозеф Мускат (није у сродству са Винсом Мускатом) приморан је на оставку у децембру 2019. усљед оптужби да чланови његове владе покушавају да саботирају полицијску истрагу поводом њеног убиства.

(Вијести)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *