У уторак окупљају се архијереји СПЦ: Разговарају о Космету и Украјини

Патријарх Иринеј
У уторак почиње ванредно јесење засиједање архијереја Српске православне цркве. Разговараће се о вјерској настави и Космету, а неће бити ни заобиђена расправа о признавању Украјинске цркве и осталим актуелностима у православљу. Архијереји, годинама већ, нису имали јесење саборовање, али су, на редовном мајском сабору, одлучили да се састану у новембру, а као једина тема наведено је питање црквене просвете. Прецизирано једа ће Сабор СПЦ окупити архијереје на само један дан, али се, у међувремену, ситуација промјенила, преноси „Србининфо“.
Сасвим је извјесно да, овога пута, неће бити једнодневно заседање и да на њему неће бити само речи о вјерској настави.Архијереји СПЦ ће на столу имати новонасталу ситуацију која се тиче односа Руске православне цркве и Васељенске патријаршије у Цариграду. Очекује се да ће епископи СПЦ, после подробног информисања на ту тему, установити ставове српске цркве која је била и остала против раскола и свега онога што нарушава саборност и древне каноне православља.
Незаобилазна тема, поред црквене наставе, по свој прилици, бићи ситуација на Косову и Метохији и однос Српске православне цркве по том питању, уз оне који су, већ јасни и прецизни, изнети на минулом заседању архијереја СПЦ.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Православна црква Христовог рођења и Светог Николаја Чудотворца, у Фиренци, Италија, одлучила је да промијени црквену надлежност (јурисдикцију) Цариградске патријаршије на ону из Руске православне цркве изван Русије (РОКОР), извјештава Унија православних новинара позивајући се на француски сајт Парлонс Д’ортходокие.
Црква је почела да се гради 1899. године на иницијативу протојереја Владимира Левитског и имиграната руског поријекла. Била је у надлежности архиепископа Руских православних цркава у западној Европи Екуменског патријархата од 1927. године.
Пребацивање у јурисдикцију РОКОР-а догодило се 28. октобра.
Одлуку је донијела заједница у вези са поступцима Цариградске патријаршије са црквеним питањем у Украјини.
„Након антикононске одлуке патријарха Вартоломеја 11. октобра, престали смо га помињати. Овом одлуком патријарх Вартоломеј учинио је православну цркву Украјине, на челу са митрополитом Онупријем, прогоњеном „, каже старјешина парохије протојереј Георге Блатински. Припремају се одговарајући правни акти.
Према парохијанинима, више од 100 чланова заједнице одржало је генерални састанак, укључујући и гласање у којем су једногласно изразили подршку одлуци о преласку на РОКОР. Његово високопреосвештенство митрополит Хиларион из Источне Америке и Њујорка, Први јерарх РОКОР-а сада се помиње на службама у цркви Христовог рођења и св. Николе.
О. Марк Тајсон, некадашња америчка карпатско-руска православна епархија Сјеверне Америке, која је у надлежности Константинопоља, такође је недавно прешао у РОКОР, због акција Васељенске Патријаршије у Украјини.
ЊУЈОРК: НАСТОЈАТЕЉ ЦРКВЕ ВАЗНЕСЕЊА У БЛУФИЕЛДУ (САД, ЗАПАДНА ВИРЏИНИЈА), СВЕШТЕНИК МАРК ТАЈСОН НАПУСТИО ЈЕ ЦАРИГРАДСКУ ПАТРИЈАРШИЈУ И ПРИДРУЖИО СЕ РОЦОР-У У ЗНАК СОЛИДАРНОСТИ СА КАНОНСКОМ ПРАВОСЛАВНОМ ЦРКВОМ УКРАЈИНЕ
„ПРИЈЕ ПАР ДАНА, ПАТРИЈАРХ, КОЈИ МЕ ЈЕ ПОСВЕТИО И ЗА КОЈЕГ САМ СЕ МОЛИО ЗА ВИШЕ ОД ДВИЈЕ ДЕЦЕНИЈЕ, НАПРАВИО ЈЕ КОРАК БЕЗ ПРЕСЕДАНА КАКО БИ ОБНОВИО КАНОНСКИ СТАТУС БУНТОВНИЧКЕ БАНДЕ РАЗБИЈЕНОГ И ДИСКРЕДИТОВАНОГ СВЕШТЕНСТВА У УКРАЈИНИ“, РЕКАО ЈЕ ОТАЦ МАРК АРХИЈЕРЕЈУ ЧИЈА ЈЕ КОПИЈА ОБЈАВЉЕНА У ПОНЕДЈЕЉАК НА ИНТЕРФАКСУ.
У ПИСМУ У.СВЕШТЕНИК ЗАПАЖА ДА СУ „НЕМОРАЛНА И НЕ-КАНОНСКА ДЈЕЛА ПАТРИЈАРХА ВАРТОЛОМЕЈА У УКРАЈИНИ ВЕЋ ДОПРИНИЈЕЛА НАСИЉУ НАД КАНОНСКОМ ЦРКВОМ“, А ТО НАСИЉЕ ЋЕ СЕ ПОВЕЋАТИ.
„ЦРКВЕНО- ГРАЂАНСКИ РАТ СЕ ОДВИЈА ПРЕД НАШИМ ОЧИМА … А НАШ ПАТРИЈАРХ ЈЕ ДАО СЛУЖБЕНО ОДОБРЕЊЕ.
НОВА И НЕЗАВИСНА“ ЦРКВА „КОЈУ ЈЕ ОН СТВОРИО САСТАВЉЕНА ЈЕ ОД ИДОЛОПОКЛОНИКА, КОЈИ НЕ ПОШТУЈУ СВЕТУ ТРОЈИЦУ, НЕГО ЛАЖНОГ БОГА НАЗВАНОГ “ СЛОБОДНА УКРАЈИНА “ – КАЖЕ СЕ У ПИСМУ.
Из тог разлога, свештеник М. Тајсон одлучио је да напусти парохију цариградске цркве.
„Служио сам посљедњу Литургију и више нећу помињати Патријарха Вартоломеја. Моја савјест једноставно неће дозволити то. (…) Одлучио сам једноставно, али чврсто „одустати „и ујединити се у заједници са патњом украјинске цркве, која је била маргинализована неразумљивим поступцима патријарха Вартоломеја, изгубио сам све своје парохијане, изгубићу много драгих и дивних пријатеља. (…) Међутим, спреман сам да направим болне жртве да не сјећам тог патријарха, који је створио такву рану на тијелу Цркве „, пише отац Марк.
У закључку, он позива да се „по сваку цијену да избјегава контакт са новонасталим“ канонским „идолопоклоницима“, вјерујући да је таква комуникација „вјештачка превара, која ће у свом времену бити исмијана и анатемисана“.
Према подацима из канцеларије источно-америчке епархије РОЦОР-а, свештеник Марк Тајсон већ је примљен и именован за свештеника једне од цркава у Вирџинији.