U Tivtu održan šesnaesti Sabor pravoslavnih horova Boke

Duhovni sabor pravoslavnih Bokelja posvećen spaljivanju moštiju Svetog Save na Vračaru i obretenju moštiju prevlačkih mučenika „U svjetlosti Hristovog Vaskrsenja – Bokelji Svetom Savi i Prevlačkim mučenicima“ završen je po tradiciji šesnaestim po redu Saborom pravoslavnih horova Boke u velikoj sali Centra za kulturu u Tivtu.
Duhovnim i svjetovnim repertoarom predstavili su se hor „Sveti Sava“ iz Herceg Novog, dječji hor „Sveti Arhangel Mihailo“ – Herceg Novi, hor „Sveti Vasilije Ostroški“ iz Kumbora, hor „Roždestvo“ iz Bijele, hor „Sveti Evstatije Prevlački“ – Budva, hor Srpskog pjevačkog društva „Jedinstvo“ iz Kotora i dječji hor „Prevlački mučenici“ – Tivat. Nastupio je i duet iz Herceg Novog, Sara Janjić i Kristina Milatović, kao i solista Danica Nikić iz Bara. Prisustvovao je veliki broj vjernika među kojima je bio i konzul Srbije, Zoran Dojčinović i bokokotorsko sveštenstvo. Besjedio je profesor vjeronauke iz Beograda, đakon Anđelko Doder.
„Nakon Vaskrsenja i svega onoga što je bilo, naše današnje proslave shvatamo da nam Gospod govori da budemo mirni, da nemamo straha i da mu vjerujemo. Mjera ljubavi je žrtva. Gospod je svojom žrtvom na krstu sebe dao za primjer i dao sebe za nas. Vaskrsao je i život se produžava. Mi smo danas svjedoci te radosne vijesti i događaja čiji su svjedoci žene mironosnice. U današnjem vremenu punom informacija najznačajnije jeste da zapravo mi ne treba ništa drugo da činimo već da cijelom svijetu svojim riječima propovijedamo Vaskrsenje“, istakao je Doder.
Učesnicima i gostima zahvalio se tivatski paroh, dr Savo Denda. „U ovom besudnom vremenu kada kažemo da smo usnuli snom pogibije kada čujemo i vidimo našu djecu i sve ove naše divne duše kako pjevaju Bogu, osjećamo da je mučenička vjera dala istinski plod. Da rađa nova pokoljenja i da je krv zaista sjeme novih hrišćana koje će to biti dok je svijeta i vijeka. Danas ovdje kada proslavljamo svete mučenike, ne treba da zaboravimo da su oni iako pobijeni u 15. vijeku, i da je mučenička krv življa nego mnogi koji za sebe misle da su živi. Moram da se zahvalim svima onima koji pomažu da se taj pomen i spomen svetih Prevlačkih mučenika svake godine na ovaj dan oživimo na ovaj dan u Tivtu, u srcu Boke“, rekao je tivatski paroh protojerej Savo Denda.
Sabor „U svjetlosti Hristovog Vaskrsenja – Bokelji Svetom Savi i Prevlačkim mučenicima“ počeo je svetom liturgijom na Miholjskoj Prevlaci. Mošti prevlačkih mučenika po tradiciji su sa Prevlake brodom prevezene do obale Pine, gdje su ih dočekali vjernici sa sveštenstvom. Uslijedila je litija ulicama grada sa molebanom na raskrsnici ispred zgrade opštine, a potom i večernje bogosluženje u crkvi Svetog Save.
Obraćajujući se vjernicima ispred tivatskog hrama Svetog Save, mitropolit Amfilohije je govorio o značaju Božije ljubavi koja ne dijeli ljude ni narode.
„Mučenici Prevlački su svjedoci te i takve hristolike ljubavi. Oni su žrtvovali sebe, poslednju kap krvi svoje žrtvovali su za vjeru, za Boga, za pravdu Božiju, za istinu. Projavili svoju ljubav koja odgovara božanskoj ljubavi. Na njihovoj žrtvi, na njihovom mučeništvu počiva ovo mjesto, ovaj grad, Svetoarhangleska obitelj. Na tom i takvom stradanju i žrtvi otkriva se i gradi istinska i prava ljudska zajednica. Samo tamo gdje ima onih koji se žrtvuju za istinu Božiju, pravdu Božiju, za bližnje svoje, samo tamo ima budućnosti toga mjesta, toga grada, toga naroda, te države, tih zemaljskih naroda. Otada su mučenici bili i ostali mjera pravih božanskih ljudi, ljudi spremnih da se na pravi Bogočovječanski način odnose jedni prema drugima, što znači žrtvujući se jedni za druge“, istakao je u svojoj besjedi pred crkvom Svetog Save, mitropolit Amfilohije.
Organizatori tradicionalnog duhovnog sabora u Tivtu koji nosi tradicije vaskršnjih litija i sabora sa početka prošlog vijeka su Mitropolija crnogorsko primorska, Pravoslavna parohija tivatska, Carska lavra manastira Miholjska Prevlaka i Bratstvo pravoslavne omladine Crne Gore.