У Русији представљен „Народни буквар“
1 min read
Фото: РТРС
„Народни буквар“, аутора етнолога Владимира Ђукановића, представљен је јуче на видео-предавању у Српском преговарачком клубу Централне градске народне библиотеке „В.В. Мајаковски“ у Санкт Петербургу.
Предавање је одржано на српском језику, а након њега је услиједила секција за питања публике и разговор са аутором.
Ђукановић, који је и музејски савјетник у Музеју Републике Српске, истакао је да је поносан што је „Народни буквар“ прешао границе Републике Српске, саопштено је из овог музеја.
– Поносан сам и што смо добили прилику у једној од највећих свјетских метропола и цетара културе, представити драгоцјене елементе наше традиције. `Народни буквар` се, како у музејима и школама Републике Српске, тако и на свјетском нивоу, исказао као својеврстан водич кроз српску традицију и обичаје – изјавио је Ђукановић.
Он је истакао да је у посљедње вријеме евидентан труд да се културно насљеђе Републике Српске представи широм свијета, а данашње предавање је било први и успјешан корак.
– На овај начин ми реализујемо, не само просвјетитељску мисију институције Музеја Републике Српске, него и представљамо нашу историју и идентитет, културну разноликост, те развијамо узајамно поштовање и дијалог између различитих култура – рекао је Ђукановић.
Гледаоци овог предавања показали су велико интересовање, како за „Народни буквар“ и његов садржај и за предмете који су у њему представљени, тако и за културно насљеђе Републике Српске.
Из публике су аутору била упућена питања о пројектима номинације различитих предмета и традиција на УНЕСКО-вој репрезентативној Листи културног насљеђа, о појмовима из традиционалног живота народа Републике Српске, животу и традицији Срба, као и о осталим књигама које су настале као производ дугогодишњег рада и истраживања аутора као етнолога у Музеју Републике Српске.
Ђукановић је указао да је домаћа култура веома занимљива – Словени су живјели на подручју између Карпата и Урала, у претежно брдовитим, шумским предјелима, а досељавајући се на Балканско полуострво, које је слично нашој прапостојбини, донијели су знања и традицију културе дрвета.
– Сва средњевјековна архитектура ових простора, осим великих градова, утврђења и великих манастира, била је у потпуности дрвена. Ми смо народ који још од 12. вијека, када је створена прва српска држава, гради своју културу и традицију – подсјетио је Ђукановић.
Он је указао да су до данас сачуване, између осталих здања, и цркве брвнаре које су превљене од дрвета у 16. и 17. вијеку и да су оне још једно свједочанство богате баштине коју треба заштитити и сачувати.
–`Народни буквар` је настао са таквим циљем да се јавности, а посебно дјеци, традиција представи, јер је то начин да се очувају наша народна предања, легенде и богатство обичаја – закључио је Ђукановић.
Предавање је, поводом Међународног дана матерњег језика, у Санкт Петербургу организовано захваљујући Представништву Републике Српске у Русији, у сарадњи са стручним сарадником за регионалну сарадњу у Представништву Маријаном Опарницом и савјетницом шефа Представништва Српске у Русији Алом Блиновом.
(Извор: Срна)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

