ИН4С

ИН4С портал

У одбрану посланице Јелене Божовић: Истина није кривично дјело

1 min read

Јелена Божовић

Посланица Нове српске демократије Јелена Божовић нашла се на удару добро увјежбане машинерије коју чине дио невладиних организација, медијски активисти и политички кругови блиски некадашњем режиму. Повод – изјава у Скупштини Црне Горе која није ништа друго до отворено и храбро изношење чињеница које већина грађана препознаје, али се ретко ко усуди да их изговори јавно.

Тим поводом, тзв. Центар за грађанска права, непозната и недавно формирана НВО чији је радни простор регистрован на Цетињу, поднио је кривичну пријаву против посланице Божовић, представљајући њен став као „шовинистички напад“ на Устав и идентитет Црне Горе. Оно што је Божовић заиста рекла, јесте да је наметање црногорског језика политички пројекат, и да је као такав изазвао отпор у јавности. Није увриједила никог лично, није позивала на насиље, већ се критички осврнула на политичке процесе који су, мимо воље већине, наметнути у протеклим деценијама.

Истина коју посланица Божовић изговара није пријатна за оне који би да конструишу нове идентитете на рушевинама историје, језика и културе српског народа у Црној Гори. Али та истина није кривично дјело – напротив, она је елементарно право сваког слободномислећег грађанина у једном демократском друштву.

Језик – није табу

Посланица Божовић је у Скупштини поручила да је црногорски језик, као политичка категорија, наметнут. Има ли у тој тврдњи иједне неистине? Сви знамо да је „црногорски језик“ уведен у Устав под притиском и уз вештачку лингвистичку артикулацију, и да је као такав постао предмет подјела, а не уједињења. Да је у питању природан језички развој, он не би био намећан декретом већ би се развијао кроз живот, књижевност и народ.

Окарактерисати изјаву да је „црногорски језик наметнут и накардан“ као позив на рушење уставног поретка, представља грубу манипулацију. Такав квалификатив је израз личног мишљења, политичког става и ничим не позива на мржњу или дискриминацију.

Ко стоји иза хајке?

Центар за грађанска права, којег заступа Светлана Пајовић Мусић, са Хајданом Ломпар Хутер и Иваном Пајовић као оснивачима, по свему судећи има једину мисију – да ућутка све што је српско, традиционално и политички неподобно. То показују и њихове раније активности, попут кривичних пријава против Српске православне цркве, оца Пajsија Ђеркoвића и амбасадора Србије, због догађаја на археолошком локалитету Дукља, гдје је СПЦ организовала духовни скуп. За њих је чак и научна теза да је Дукља била српска држава – кривично дјело.

Да ли је онда уопште чудо што им смета и кад посланица у Скупштини подсјети да је Бећир Вуковић, добитник Тринаестојулске награде, Србин и чувар српске културе?

Одбрана српског идентитета није злочин

Напади на Јелену Божовић иду много даље од правосудног система. Посланица је изложена непрестаним увредама и пријетњама на друштвеним мрежама, линчу у медијима, те непрестаном притиску да се повуче и извини – али не због увреде, већ због истине. Тако се данас у Црној Гори кажњава политичка непослушност и приврженост српском националном и културном идентитету.

Јелена Божовић је у скупштини казала оно што осјећа већина грађана. Да је награда отишла човјеку који је неуморан борац за очување српске књижевности. Да је покушај ревизије одлуке о награди искључиво политички мотивисан. И да је српски језик основа наше културе, док је „црногорски“ наметнут као идеолошки пројекат. Није лажно свједочила, није клеветала, већ је упражњавала посланички мандат на начин који је гарантован Уставом.

Умјесто што се дио грађанског сектора претвара у политичког егзекутора свега што не одговара једној ускоумној и антисрпској идеологији, било би вријеме да се као друштво запитамо: да ли ћемо дозволити да неистомишљеници буду проглашавани за злочинце. И још важније, да ли ћемо дозволити да хајка на Србе се врати као свакодневица или ћемо као народ стати на пут овом накарадном науму.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

13 thoughts on “У одбрану посланице Јелене Божовић: Истина није кривично дјело

  1. Па те грађанке некваре обичај грађанштине, па у том духу и реагују.
    Јасно показујући да смо за њих грађани другог реда, да немамо никаква права по њима, ни на језик, ни на културу, ни на образовње на свом језику, А на награде тек.
    Нетреба ни очекивати од њих да нам то дозволе, право на сопствени језик. То нам припада као народу по сваком праву и правди, зато се треба борити и изборити, јасним и гласним ставовима. Ту нема компромиса, због сјутра, због дјеце, Недостајати их без своје културе, образовање, без свог СРБСКОГ језика.
    А грађанштине ко грађенштине, шта би друго радиле него дискриминацијом, него
    Клеветањем, говором мржње…то им је посао.

    2
    1
  2. Чини ми се да дискусија, излагање, посланика и Скупштини не подлеже никаквој одговорности?
    Ако је тако да ли подношење лажне кривичне пријаве подлеже било каквој одговорности? Према закону нормално јер о моралној одговорности би било тужно и жалосно причати у садашњем стању морала многих актера.

  3. Слава Богу! Дочекасмо да и ову сурову истину неко (ко има могућности, јер има микрофон), јавно изговори! Кад су 2007. политичари у Устав уписали да је службени језик тзв. црногорски, а СРПСКИ, којим је тада говорило 63% (ДВИЈЕ ТРЕЋИНЕ) грађана у ЦГ, изједначили статус са језиком којим говори 0,01% грађана, ниједан основац, ниједан средњошколац, ниједан студент није знао (ни да постоји) црногорски језик. Нити га је до тада учио у школи! Ниједан професор ни доктор наука црногорског језика до тада ни на Планети, па ни у ЦГ, није постојао!!! Зато је, да не би отишла “маст у пропаст”, проф. СРПСКОГ језика, Р. Глушица, брже боље узела Чиргића за ручицу, одвела у Осијек, гдје је, “докторирао”, пред њом (СРБИСТОМ?!) и још двојицом чланова комисије, од којих ниједан није, ни у свом Свједочанству имао предмет црногорски језик, а камо ли да је био др тзв. црногорског?!… Народе, пробуди се! Коме годинама дајеш своје огромне паре и његујеш лаж, фалсификат и чудовиште на Цетињу?!

    13
    1
  4. Ova Austrougarka Huter i ove Pajovićke su u udruženju “Bogougodnice”. One zajedno da onim Vukovićem stalno se vrte oko Cetinjskog manastira, kada su napravljeni toaleti, svi su mislili da oće da naplaćuju ulaz …

  5. Svo ovo biste bili u pravu da crnogorski jezik nije dobio međunarodni kod i priznanje 2017 godine.
    Da li je to naučno u redu je druga stvar. A koliko vidim i lingvisti imaju razlicita misljenja isto kao dva pravnika a tri misljenja.

    2
    9
    1. A jes,vala ! Strašan kod,iz biblioteke,ali neka,valja ga iskoristit,eto kad je bio popis na pitanje,govorite li strani jezik,ja ti postatoh ozbiljni poliglota ( legalno ), fino joj izdihtirah da govorim : ruski,srpski,crnogorski,hrvatski i bošnjački. Malo li je ! Aj mi nađi Amera,Engleza,Francuza i ine zapadnjake ( koji mi to omogućiše ) da znaju pet jezika,malo morgen. Tako ti je to sa kodovima ! P.S. Evo tragam za bibliotekom koja će mi verifikovat ” Lješanski jezik”, 100% će proć jer imam slovo viška,ali ga još ne bi otkriva !

    2. “Међународни код”, од кога?
      По моме мишљењу баш то га дисквалификује јер “међународни код” су добили и напади на Ирак, Либију,Југославију, Сирију,…….и многе друге страхоте.

    3. Право, и правда није исто. То се види на свим нивоима.
      Што незначи да треба пристајати на неправду. Ако неко покуша да ти стави самар- насамарите, наравно да ћеш га збацити. Био то и научници, још који? Кодирани. Сви то знамо.

  6. TUZILASTVO MOMENTALNO PROTIV TE NVO DA POKRENE POSTUPAK JER NAPALI USTAVNO UREDJENJE MEDJUNARODNE KONVENCIJE STANDARDE LJUDSKIH PRAVA SVESNO I NAMERNO DISKRIMINACIJU MRHNJU NACIONALNU PROPAGIRAJU…TE NEK RAZMISLE ZASTO TE IZ NVO SLUZBENICE S ZADATKOM SATIRANJA CRNE GORE …

    10
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *