У Никшићу одржан Научни скуп „Стваралачки феномен Радован Бећировић Требјешки“ (ВИДЕО)
1 min readХаџи Радованове пјесме су народне, а народна није зато што је цио народ неку пјесму стварао, већ је она народна јер ју је народ усвајао. Бећировићеве пјесме народ усваја и оне живе уз гусле тог народа. Отуда је Бећировић велики, прави народни пјесник.
Научни скуп „Стваралачки феномен Радован Бећировић Требјешки“ одржан је у Никшићу у оквиру 40. Савезног фестивала српских гуслара. Скуп је организован поводом три деценије од упокојења барда епске поезије хаџи Радована Бећировића Требјешког. Митрополит црногорско-приморски Амфилохије и епископ будимљанско-никшићки Јоаникије са свештенством, служили су Свету архијерејску заупокојену литургију у Саборној цркви Св. Василија Острошког, а потом и парастос на гробу хаџи Радована Бећировића, чији земни остаци почивају у старом никшићком гробљу.
О духовном лику Радована Бећировића на научном скупу говорио је митрополит Амфилохије истичући да све оно што је био и што је творио у свом осамдесетосмогодишњем трајању, пјесник је осликао у својој аутобиографији „Живот без живота“.
„Његова личност и животно дјело, његов етос имају у себи с једне стране нечега јединственог и непоновљивог. С друге стране у њега се сабирају и кроз њега протичу вијекови, прошли и садашњи, кроз њега проговарају разнолики људи и догађаји, исконским језиком, предачко-пјесничким, језиком гусала, библијско-народним, умом и срцем доживљеним кроз крвоток његов прострујали„, казао је митрополит Амфилохије.
Духовни лик хаџи Радована, рекао је митрополит, обликован је несумњиво не школом и књигом, него изнад свега хришћанско-народносним етосом, наслијеђеним од предака и доживљеним у сопственом животном искуству. Читавог живота опјевавао је јунаке од Термопила до Косовског боја, и савременика, а свеце, истакао је митрополит, од пророка, посебно Аврама и Мојсија, Јеремије и до апостола, па до Св. Јована Владимира, Св. Василија Острошког, Петра Цетњског, Јустина Ћелијског.
Бећировићева „Мојковачка битка“, рекао је владика Јоаникије, култна је пјесма и да је није написао ми данас не бисмо сазнали детаље тог славног догађаја у којем је пјесник и сам био учесник.
„Мојковачку битку као историјски догађај обрадили су мање или више успјешно многи историчари али би она по том основу остала скоро незапажена да је није прихватила и истакла поезија. За Бећировића био је велики понос што је био учесник те битке, али је и за њу срећа и понос што је добила пјесника са чијим се именом оправдано поистовјећује“, рекао је епископ Јоаникије.
Народне пјесме, сматра проф. др Љубомир Зуковић, најбоље и највише су рекле о личностима и догађајима из историје нашег народа. Како је Вук Караџић оживио „заморену“ епску српску пјесму с краја 18. вијека, тако јој је и Бећировић, истакао је проф. др Зуковић, удахнуо живот у 20. вијеку, и није чекао да јој неко „са стране“ ода признање, нити је гријешио и правио разлике у „имену свог народа“.
„С правом можете говорити Србијанац, Црногорац, Херцеговац, али Србин и Црногорац је погрешно. Зато Радован то каже у стиху „Ми смо Срби једна фамилија, то су наша браћа најмилија“. То је математички, хемијски утемељена формула и то зна наш старац Радован, и то можемо да уклешемо као једну опомену онима који то „бркају“, казао је проф. др Зуковић.
Бећировић, истакао је он, заслужује да буде велики јер је гусларском десетерцу удахнуо нову снагу, а у својим стиховима не прича „суву“ причу већ је тумачи, осмишљава, изванредно се служећи римом.
„Његове су пјесме народне, јер народне пјесме нијесу зато што је цио народ неку пјесму стварао, већ је она народна јер ју је цио народ усвајао. Бећировићеве пјесме народ усваја и оне живе уз гусле тог народа. Отуда је он велики, прави народни пјесник. То што је званична критика закретала главу деценијама и што данас то ради, није то проблем Радована Бећировића и његових пјесама. Десетерац је изњедрио наш језик, ми немамо прикладнијег стиха од десетерца, а Радован се сјајно служи и њиме и осмерцем и римује. Стога је он један од наших највећих пјесника који је направио револуцију и оживио и дао нову снагу гусларској пјесми“, закључио је проф. др Зуковић.
О „Религиозним темама у Бећировићевом дјелу“ говорио је др Будимир Алексић, проф др Вукашин Баћовић излагао је на тему „Историја у пјесмама Радована Бећировића“, а проф. др Радмило Маројевић на тему „Развој епског десетерца и стих Радована Бећировића“. Проф. др Саво Марковић говорио је о „Социјалној поезији Радована Бећировића“, мр Момчило Голијанин „Радован Бећировић-свједок времена“, Будо Симоновић „Феномен препјевавања и допјевавања Радована Бећировића“, Будимир Дубак „Ђаво у поезији Радована Бећировића“, а Предраг Вукић на тему „Култ Цетиња у поезији Радована Бећировића“. Радови са научног скупа, на којем је прочитанаи нова пјесма академика Матије Бећковића посвећена Бећировићу, биће сабрани у зборнику који ће објавити организатори.
Библијска појава
Први и Други свјетски рат, и вријеме комунизма, рекао је протојереј-ставрофор Гојко Перовић, три су катаклизме кроз које је наш народ прошао у 20. вијеку. У том периоду стварао је и Бећировић, и његов рад морао је замијенити оно што је тада требало, а није се говорило у школама, кроз медије, академије.
„Писци Библије, већином пророци, богом надахнути људи су се појављивали управо у овом контексту у којем се појављује Бећировић у историји српског народа и историји Црне Горе. То су времена страдања, ратова, богоодступништва, времена ропства и невољних миграција народних и тада баш и пише у Библији да Бог у тим временима подиже нарочите људе који имају нешто важно да саопште народу по питању те муке која их је снашла. И обично ти људи не долазе из неких школа ни са академија, чак врло ријетко и са дворова, него су то људи који буквално долазе ниоткуд, из неке пустиње да се и кроз тај моменат нагласи да порука коју они носе није од овога свијета“, казао је протојереј-ставрофор Перовић.
Последњи и истински бард епске поезије
Организатори 40. Савезног фестивала Српских гуслара били су Савез српских гуслара Црне Горе, Србије и Републике Српске, Савез гуслара „Душаново царство“ и Институт за српску културу Никшић, а уз благослов митрополита Амфилохија и владике Јоаникија. Предсједник Управног одбора Института др Будимир Алексић истакао је да им је циљ био да у потпуности освијетле Бећировићево стваралаштво које до сада није добило цјеловиту књижевно-критичку оцјену. Бећировић је, истакао је Алексић, последњи епски бард српскога народа, у чијој је књижевности дјеловао као пјесник више од шест деценија.
„Једини покушај свестраног сагледавања Бећировићевог стваралаштва јесте недовршена докторска дисертација Милуна Марића, која је објављена постхумно 2004. године. Велика популарност Бећировићеве поезије у Црној Гори и Херцеговини, дијеловима Босне и Србије, с једне стране, и игнорантски став и ћутање о пјеснику од стране књижевне критике, с друге стране, јесте чињеница која је веома занимљива и индикативна са културолошког и социолошког становишта. Нема сумње да је случај старца Радована неопростив гријех и тежак превид наше науке о усменој књижевности“, рекао је између осталог др Алексић.
Предсједник Удружења књижевника Црне Горе Новица Ђурић рекао је да је хаџи Радован у српској поезији 20. вијека велики епски памтиша и тумач српске историје који је опјевао јунаке и витешке ране. „Проговарао је и када је ријеч коштала главе, није узмицао нити пристао да истину прећути и сакрије. Противници су стрепили од кога ће и како ће бити оцијењени у његовој поезији“, казао је Ђурић.
Захвалница „Дану“ за допринос фестивалу
Организатори фестивала уручили су специјалне захвалнице Црквеној општини Никшић и Институту за српски језик. Велика повеља за изузетан допринос очувању и његовању српске гусларске традиције уручена је Љубу Бјелићу, а захвалнице за допринос одржавања фестивала добили су и Дневне новине „Дан“, Удружење црногорско-руског пријатељства „Св. Ђорђе“, Православна омладина Никшић, Миодраг Перовић, Ранко Караџић, Петар Ракојевић, Миодраг Самарџић, Кићун Бијелић, Саша Мирановић, предузећа ДОО „Никшић превоз“ и ДОО „Баћовић“.
У ревијалном дијелу фестивала наступили су најбољи млади гуслари Максим Војводић, Владимир Радојевић и Мидо Тодоровић, затим мајстор на народним дувачким инструментима Радослав Станић и диплар Лазар Радовић.
Гусларски шампион Вељко Ђурановић
На полуфиналној вечери 40. Савезног фестивала српских гуслара учествовало је 40 гуслара из Црне Горе, Србије и Републике Српске, а у финале пласирало се њих двадесет. У појединачној конкуренцији, побједник, односно шампион овогодишњег фестивала српских гуслара је Вељко Ђурановић из друштва „Стара Херцеговина“ Београд. Друго мјесто припало је Миленку Калезићу из гусларског друштва „Његош“ Даниловград, а треће Милану Мрдовићу члану гусларског друштва „Танаско Рајић“ из Чачка. Осим диплома и пехара прва три награђена гуслара млади Радован Бећировић даривао је сабраним дјелима свог прадједа, хаџи Радована.
По оцјени стручног жирија фестивала, у екипној конкуренцији најбоље је било друштво „Стара Херцеговина“ из Београда којем је припало прво мјесто. Друштво „Војвода Мина Радовић“ из Подгорице заузело је друго, а Друштву гуслара „Бајо Пивљанин“ из Београда припало је треће мјесто. Миомира Батизића из Жабљака најмлађег финалисту фестивала Васа Ђондовић даривао је иконом.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Посланица брату Радовану
http://www.tvorac-grada.com/ucesnici/komnen/srpski/poslanicabraturadovanu.html
Dostojno barda Radovana!
Бард Радован у Паризу
http://www.tvorac-grada.com/ucesnici/komnen/srpski/glasizdubinevremena.html
Величанствено!!!Хвала за стихове великог Српског барда Радована Требјешкога.Достојни насљедник пера Његошева!!Вјечна ти слава и хвала старче Радоване за твој бесмртни рад за Српство!!!
ПОСЈЕТА КРАЉА АЛЕКСАНДРА ЦРНОЈ ГОРИ
1925
Боже један на свему Ти хвала
Шта то ради Црна Гора мала?
Ево има дана неколико
Све се дигло мало и велико,
Сва се села у вароши крећу —
Чобан виче: „Ни ја остат нећу.“
Гроб се тресе пјесника Његоша
Као да је Свети Саво доша.
Шта је ово, ко то може знати,
Рус и Јапан да неће да рати,
Па да буде што бити не може —
Црна Гора Русе да поможе!?
Или Острог Црногорци бране.
Ил’ је борба у Љевишке стране.
Ил’ Требјесу запалише Турци.
Или Жабљак харају хајдуци,
Ил’ је Драшко из Млетака доша.
Ил’ Брђани лелечу Његоша,
Ил’ на Обод Иван Беговића
Дијеле се два Селимовића,
Па се браћа завадила драга
Око пуста Селимова блага
Што остави ђеци потурица.
Или Пушка невесињска пуца?
Ил’ се Јаков из пећине брани,
Или гракћу по Грахову врани,
Ил’ на Скадар Краљ Никола креће
Од тог бити ни једнога неће.
То припада далекој прошлости,
Него хоће Његошеве кости
Црна гора да на Ловћен диже,
Па Велики Александар стиже.
На ову је светковину доша
Да на Ловћен изнесе Његоша,
И још Црну Гору да обиде,
Да га браћа Црногорци виде.
А с Ловћена црногорска вила
Пут истока раширила крила,
А просула перје по олтару
Па овако збори Господару:
„Добро доша нови Немањићу
(Александре Карађорђевићу!)
Чекају те ове Горе миле
Које су те сунцем задојиле,
Да посјетиш Твоје родно мјесто
Ђе је био Цар Јунака Престо,
Ђе се некад краљеви купише
Па иако неће никад више,
Да Пољану видиш Обилића
И Биљарду, кућу Петровића,
И манастир Иван-Беговића
Ђе година триста или више
Велики се јунаци купише.
Но кад кренеш из Србије амо
Једну часну молбу да Ти дамо;
Познаће те Руговску клисуру
Ђе си страшну преживио уру
И провео Војску и Армаду —
За то добро Црногорци знаду,
Покољења ако им признаду?!
Ту ћеш видјет’ Мојковачке горе.
Одакле су први зраци зоре
Обасјали домовину нашу
И спасили династију Вашу.
Па да прођеш кроз седморо брда.
Што су била кључаница тврда
Црне Горе и Њене Слободе,
Да гроб видиш Дрекала Војводе,
На граници Албаније стражи,
Нити спава, нити смјену тражи!
Па град Медун у крваве Куче
На коме се покољења уче,
Пред гробницом Миљанова Марка
Доцкан ће га српска родит мајка!
Колашинска да видиш вјешала,
Крв са земљом ђе се мијешала.
Ђе је Реџић с неколико друга
С конопа се Аустрији руга,
Па да видиш ријеку Морачу;
Шанске буле и сад на њу плачу
И Морачу куну и Љевишта,
Ђе су била грдна разбојишта.
Ту је лавра Немањића стара,
Ту су кости Мркоја Сердара
И витеза Шуше Барјактара.
Па посјети једном у вијеку
Великога Вожда колијевку,
Великога Вука Караџића,
И војводе Петра Бојовића.
И Миљана од Васојевића,
И Стевана сјеничког војводе —
Кад ће да се таки људи роде!
Кад у стару дођеш Подгорицу,
Казаће ти Римску престоницу
И зидине на Рибници води,
Ђе се силни Цар Немања роди.
Отоле те пут у Острог води
Да с помоћу великога Бога
Пијеш Свете воде из Острога,
Да целиваш Старца Чудотворца
Великога Срба Херцеговца.
Он не гледа ко је каке вјере,
Само од зла руке ако пере!
Па да видиш Никшић и равницу
И у њему јуначку гробницу,
Стару триста и више година,
У њој глава Никца од Ровина,
Косорића Војводе Илије
Што их Бедем у њедрима крије.
Тај је Бедем гробница крвава,
У њој шесет ровачкије глава,
И ускока Лопушине Вука,
И хајдука Котлице Мијата,
Попа Мила, витеза крилата,
И Спасоја Попа Вуловића,
И старога Бана Јеринића.
Још, колико људи и јунака —
Та је глава освећена свака.
Зидине су крај Ншиића града,
Ђе је некад Бан Угрене влада
И велики бан, војвода Никша —
С девет сина на Ћабу је иша!
Нема више Моштанице града,
Упоришта Орловића Рада.
Сурвао се бедем од Никшића,
У коме је кућа Мушовића
Управљала три вијека више —
Црногорци док их разурише.
То су били полутурчењаци
Ал’ велики људи и јунаци.
Да гроб видиш Рамова Новака
И Стојана на гласу јунака,
Који страже код кланца горскога
Задужбину Цара Московскога.
Па кад кренеш из града Никшића
Да посјетиш кулу Шибалића,
И јуначко племе и крајину,
Нагазићеш Крново планину.
Крново је планинама лука,
Оно памти Лопушину Вука,
Кад је турске торине бројио
И тридесет струга затворио,
И ту су га посјекли грађани
Ако су га издали брђани.
Па ћеш видјет Гору Ћеранића,
Ђе су некад Турци од Никшића
Издизали са триста буљука,
На срамоту чета и хајдука.
Ту је близу поље Лукавица,
Ђе још кука горска кукавица
И нариче Турке од Никшића,
А проклиње Радојев Савића.
Па кад будеш кроз Племе дробњачко,
Кроз гнијездо људско и јуначко.
Ту ћеш видјет пољану крваву
Ђе је Ченгић изгубио главу.
Ту Дурмитор облацима смета
И издиже главу до планета,
У његове крше и точила —
Ту су двори Војводе Момчила.
Ту га изда љуба Видосава.
Ту је некад син Немањин Сава
На Дурмитор закрстио воду,
Те ј’ остала прича у народу
Али то је вјеровати мука,
Код те воде да чупају лука
Што посади Немањића рука!
Ту су кости хајдука горскога,
Барјактара Вожда Тополскога,
Великога Шибалије старца
И костури турски под Руданца.
Ту је лоза Вука и Цвијића
И Војводе Трипка Џаковића,
Ујчевина Марка Краљевића.
Можеш видјет с планине Ивице
И у Пиви Лазара Сочице,
Сјетићеш се Мирка Алексића
И војводе Шуја Караџића.
Кад Дедага бану из Липника,
Тражи главу Алексића Мирка,
Ускоци му војску растјераше
И о томе пјесму испјеваше.
Па Граховске да видиш потоке,
Ђе су у бој ишле Црногорке.
Ту Пећина Даковића има,
Ђе се Јаков клао са Турцима.
Ту ћеш чути о Вучјему долу,
За три паше и Књаза Николу.
Да починеш на крваво Чево,
Ђе је Никац кроз ордију пјево,
И под шатор погубио пашу
Да слободу не угаси нашу.
Па споменик Пророка Илије
У врх топле Љешанске нахије.
Шта га Вуксан Војвода подиже
Кад из ропства скадарскога стиже.
Да с Ловћена изнад Црне Горе
Бациш поглед на Јадранско море.
Да те жеља од Солуна мине
Александре, наших гора сине.
Приђи, види гроб књегиње Зорке.
Твоје мајке, дичне Црногорке —
Што ти поји рајским пићем душу,
Па се нађи на селу Његушу,
Ђе је лоза куће Петровића
Од старине од Ераковића,
Ђе је Његош рођен и живио
И цијели свијет задивио.
Но, најприје, на пољу Цетињу
Посјетићеш велику светињу,
Светитеља Петра богомољца
Што запопи Његоша синовца,
Он је један у свијету био
Што је клетвом народу судио.
То изрече са Ловћена Вила,
Сави своја у пештере крила.
У то доба на Ловћен планину
Александар бритку сабљу скину,
И Албанску с грла споменицу
Код Његоша стави у Гробницу,
Да преноће у знак захвалности —
Ту код Рада Томовога кости…