IN4S

IN4S portal

U Grčku stiglo u 124.000 migranata sa severa Afrika

1 min read

Na grčko ostrvo Kos stiglo je rano jutros više od 150 migranata u najmanje šest brodova – brojka koja je dodaje ranije registrovanih oko 124.000 pridošlica koji su čamcima sa severa Afrike stigli do razuđene grčke obale u prvih sedam meseci ove godine, podaci su UNHCR-a.

grčka

Oko 40 Sirijaca mahali i pozdravljali pošto je njihov brod uplovio u luku popularnog grčkog letovališta, dok su muškarci skakali u vodu da pomogne ženama i deci da izađu iz čamca.

Samo prošlog meseca došlo je oko 50.000 migranata od kojih 70 odsto iz Sirije, a od početka ove godine njihov broj od 124.000 je za 750 odsto veći u odnosu na isti period lane, navode iz UNHCR-a, prenela je agencija AP.

Istovremeno Grčka obalska straža spasila je više od 1.400 migranata u skoro 60 operacija traganja i spasavanja u blizini nekoliko grčkih ostrva u istočnom Egejskom moru u protekla tri dana, saopštila je danas ta institucija.

Ukupno 1.417 migranta su spašena iz mora od petka do ponedeljka ujutro na 59 odvojenih lokacija kod obala ostrva Lezbos, Hios, Samos, Agatonisi i Kos, saopštila je Grčka obalska straža.

Broj novopridošlica sa severa Afrike je mnogo veći, jer ove brojke ne uključuju na stotine drugih koji su uspeli sami da stignu do grčkih ostrva i predali se lokalnim vlastima  radi registracije ili su krenuli preko Balkana, severnije u Evropu.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *