ИН4С

ИН4С портал

У Црној Гори политички обрачун постаје дозвољен – ако је усмерен на „просрпске плаћенике“

Није увреда, већ политичка расправа – оцена је Вишег суда за прекршаје у Подгорици у предмету против председника Општине Бијело Поље Петра Смоловића, који је ослобођен одговорности након што је одборника Андрију Делића јавно назвао „просрпским плаћеником“.

Одлуком од 17. априла, Виши суд је преиначио ранију пресуду бјелопољског суда који је Смоловића у два наврата прогласио кривим за нарушавање јавног реда и мира. Суд је сада утврдио да је инцидент, који се одиграо током седнице локалног парламента у октобру 2023. године, део легитимне политичке дебате, те да не постоји основ за прекршајну одговорност.

До спора је дошло након што је одборник Покрета Европа сад, а садашњи државни секретар у Министарству пољопривреде Андрија Делић, изнео оптужбе да је комунално предузеће у Бијелом Пољу смањило фактуре за одвоз смећа фирми у власништву Војислава Смоловића, брата председника Општине. Петар Смоловић је тада реаговао назвавши Делића „просрпским плаћеником“, што је овај оценио као увреду и тражио покретање прекршајног поступка.

Првобитна казна из децембра 2024. године, у висини од 100 евра, није била последња реч у овом случају. После више жалби и понављаних поступака, Виши суд за прекршаје је донео коначну одлуку – Смоловић је ослобођен јер, како је наведено, у изјави није било елемената прекршаја. У образложењу судије Маје Живаљевић стоји да изјаве у парламенту уживају висок ниво заштите, чак и када су „оштре или провокативне“.

Суд се позвао на члан 10 Европске конвенције о људским правима и праксу Европског суда за људска права, уз оцену да су овакве изјаве саставни део демократског друштва.

Међутим, одлука суда отвара низ питања – где је граница између слободе изражавања и политичке дисквалификације? Да ли би слична етикета – али упућена представнику друге националне заједнице – прошла некажњено? И шта значи када се термин „просрпски“ у судници третира као пуки елемент реторике, без последица?

Једно је сигурно – термини који се до јуче сматрали спорним или увредљивим, уколико се односе на просрпске ставове, све чешће добијају правну амнестију, под велом „политичког дијалога“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *