IN4S

IN4S portal

U Beranama održan okrugli sto na temu “Crnogorsko-ruski odnosi kroz vjekove”

1 min read
Današnjim okruglim stolom na temu rusko – crnogorski odnosi kroz vjekove pravimo paralelu između prošlosti i sadašnjosti u odnosima između Rusije i Crne Gore odnosno da nadvladamo najrasprostranjeniju savremenu laž u Crnoj Gori koja se javno izgovara povišenim glasom koji je saobrazan sa glupošću njenog sadržaja - kako nam Rusija nikad nije pomagala.

U okviru ”Dana Ruske kulture” u Beranama je 23. Jula 2018. Održan okrugli sto na temu ” Crnogorsko-ruski odnosi kroz vjekove”.

O kojoj su govorili vladika Budimljansko-nikšićki gospodin Joanikije, Igor Filjuk, treći sekretar ambasade Ruske federacije u Crnoj Gori, koji je govorio na temu diplomatskih odnosa Rusije i Crne Gore. Prof. dr Aleksandar Životić, sa Filozofskog fakulteta iz Beograda, koji je govorio na temu ”Uzroci Rusofobije kod Srba”,zatim Dr Predrag Vukić, istoričar sa Cetinja na temu ”Ruska emigracija na Cetinju između dva svjetska rata”. Dr Milena Martinović, koja je obradila temu pod naslovom ”Neki rukopisi u zbirci Aleksandra Fjordoviča Girferdinga u Ruskoj nacionalnoj biblioteci u Sankt Petersburgu koji potiču iz manastira i crkava Crne Gore”.

Na okruglom stolu su bili prisutni i zainteresovani za istoriju Crnogorsko-ruskih odnosa kroz vjekove, koji su učesnicima okruglog stola postavljali pitanja.

Medijator ovog skupa je bio istoričar Goran Kiković, koji je u najavi  na okruglom stolu istakao sledeće istorijske činjenice:

Današnjim okruglim stolom na temu rusko – crnogorski odnosi kroz vjekove pravimo paralelu između prošlosti i sadašnjosti u odnosima između Rusije i Crne Gore odnosno da nadvladamo najrasprostranjeniju savremenu laž u Crnoj Gori koja se javno izgovara povišenim glasom koji je saobrazan sa glupošću njenog sadržaja – kako nam Rusija nikad nije pomagala. Moje istraživanje na ovu temu je krenulo analizom dragocjene knjige ”Crnogorske finansije” dr Mirčete Đurovića, koji je dokumentovao veliku finansijsku pomoć Rusije državi Crnoj Gori u vremenu od 1711. do 1916. (Moj feljton na ovu temu objavio je dnevni list ”Dan”). Istina je da je puna dva vijeka Rusija davala bespovratnu pomoć Crnoj Gori i bez ustezanja treba reći istinu koja odgovara istorijskoj istini – da ruske pomoći i zaštite nije bilo ni Crne Gore bilo ne bi.
Pošto ove godine obilježavamo stogodina od ubistva Cara Nikolaja Drugoga Romanova treba ovdje danas podsjetiti i na Albansku golgotu i da je ona smanjena zahvaljujući Ruskoj intervenciji. Naime ruski Car Nikolaj Drugi Romanov spasio je Srbe od totalnog pogroma u Prvom svjetskom ratu, a u pitanju je jedan svijetli primjer bezuslovne pomoći braće Rusâ srpskom narodu i kraljevini Srbiji 1914-1916. godine . Car Nikolaj Drugi Romanov ušao je u ovaj globalni konflikt u Prvi svjetski rat samo zbog Srbije, iako je njegova država bila potpuno nespremna za to; još uvijek nijesu bile zaliječene rane revolucije iz 1905. godine, što će rezultirati Februarskom i Oktobarskom revolucijom 1917. godine čime su Romanovi zbačeni sa vlasti.
Važno je napomenuti i to da su Rusi uputili ultimatum Britaniji i Francuskoj da mora da prihvati i zbrine srpsku vojsku koja se povlačila preko Albanije ka Skadru krajem 1915. i početkom 1916. godine, inače Rusija izlazi iz rata, jer nema svrhe da u njemu ostaje ako više nema Srbije, zbog koje je u sukob i ušla. London i Pariz, iako su prethodno htjeli da ostave Srbe na cjedilu, brže-bolje su priskočili u pomoć.
Crnogorsko-ruski odnosi na diplomatskom planu počinju već 1711. godine, u vrijeme vladavine vladike Danila, a hroničari i istoričari su zapisali da se Crna Gora u ruskim izvorima pominje na samom kraju 17. vijeka 1698. godine, a Pominje je ruski državnik Tolstoj. od tada se prate zbivanja i dešavanja, plime i osjeke u odnosima dvije države, odlasku Crnogoraca u Rusiju i dolasku Rusa u Crnu Goru, bilo ratnika i vojnika, bilo istraživača i naučnika kakvi su bili. Kovaljevski, Rovinski, Bašmakov i dr. Veliki broj Crnogoraca selio u Rusiju. Ratovali su Crnogorci za račun Rusije. U ruskoj vojsci bilo je trideset generala i admirala doseljenika iz Crne Gore. -istakao je u uvodnom dijelu Kiković.

Radovi sa ovog okruglog stola biće objavljeni u sledećem broju časopisa ”Tokovi”.

Podjelite tekst putem:

1 thoughts on “U Beranama održan okrugli sto na temu “Crnogorsko-ruski odnosi kroz vjekove”

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *