У Београду се прије 75 година возила Формула 1 (Видео)
1 min read
Велика је штета што је један значајан догађај, који је почео за вријеме Другог свјетског рата у Београду, скоро тотално пао у заборав. А значајан је јер су 3. септембра 1939. године у Београду вожене прве и једине трке тадашњих болида Формуле 1.
Прије 75 година, у част рођендана краља Петра Другог Карађорђевића, одржане су на стази око Калемегдана прве београдске Међународне аутомобилске и мотоциклистичке трке. Пред око 75.000 гледалаца (од којих 5.700 на трибинама) извезено је пет мотоциклистичких и четири аутомобилске трке.
У главној трци која би у сваком погледу одговарала савременим такмичењима Формуле 1, наступили су свјетски асови тог времена у болидима “мерцедеса” и “ауто униона”. На стази дугој 2,794 км вожено је 50 кругова.
Била је то заправо последња ГП трка планирана за ту такмичарску сезону, а пошто је два дана раније започео Други свјетски рат, после трке око Калемегдана дошло је до прекида ГП такмичења који је трајао пуних седам година.
Огромна бука изазвана већ на првом званичном тренингу (31. августа) готово је преплашила Београђане, али и узнемирила животиње у оближњем Зоолошком врту, тако да је већи број морао да буде пребачен у лагуме испод Ташмајданског парка.
Тога дана Београд је угостио неке од највећих имена тога времена, као што су Тацио Нуволари, Манфред Фон Браухич, Херман Ланг… Нажалост, због претње рата у Београд нису дошли Робер Мазо и Жорж Грињар, али ни Рудолф Карачола, који је био повријеђен.
На овој ГП трци је побиједио Тацио Нуволари, а колики је мајстор био, показује податак да је у Београд стигао тек дан пред трку и одвозио само један тренинг.