Тзв. Косово у СЕЕЦП, Србија аминовала

Такозвана држава Косово примљена је у пуноправно чланство Процеса сарадње у југоисточној Европи (СЕЕЦП), једне од највећих регионалних организација за сарадњу, а такву одлуку подржала је и актуелна власт у Србији, иако Приштина чини све да Србима на Космету буде све теже.
Апсурд је што подршка Београда долази само дан након што су власти у Приштини забраниле улаз на Косову и Метохији официру за везу Дејану Павићевићу.
Иако је Србија такву одлуку Приштине критиковала као грубо кршење бриселског споразума, односно да, како је саопштено, „посебно забрињава чињеница да овакво дјеловање власти у Приштини, супротно преузетим обавезама, несумњиво отежава даљи процес нормализације односа Београда и Приштине“, то, међутим, није омело представнике Владе Србије да на скупу у Букурешту подрже пријем такозваног Косова у СЕЕЦП.
Непосредна реализације те незахвалне одлуке препуштена је министарки државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички, што није случајно, пошто се ради о нестраначкој личности у Влади Србије, па чланице владајуће коалиције могу то користити као будући алиби.
Присуство Удовички интересантно је из из још једног угла, јер су на скупу у Букурешту државе региона биле представљене на нивоу предсједника или премијера, али је, по свему судећи, актуелна власт у Србији процијенила да је, у овом тренутку, најбоље да врућ кромпир подршке чланству такозваног Косова у СЕЕПЦ буде у рукама Удовички.
Наравно, вијест из Букурешта одмах је лансирао европски комесар за проширење Штефан Филе, наводећи како је тзв. Косово постало равноправан учесник СЕЕЦП, уз, како је навео, захвалност за креативности и конструктивног става свих осталих држава региона.
Питање је зашто Филе није поздравио „креативан и конструктиван став“ Приштине када је надмено и једнострано забранила Павићевићу улазак на Космет или зашто није реаговао на најаву косовског Министарства за локалну самоуправу да ће разријешити легално изабраног градоначелника општине Сјеверна Митровица Горана Ракића или зашто нема напретка када је у питању положај Срба на Космету или….
Исто питање, с правом, може се упутити и актуелној власти у Србији.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

