Tviterom na spinovanje i obratno

Piše: Aleksandar J. Ristić, neurolog
Donald Tramp ima 20 miliona pratilaca na Tviteru i ne propušta niti jedan dan da tvitom (kratkom porukom sadržanom u 140 karaktera) ne protumači najvažnije događaje. Trampovi tvitovi su stilski u skladu s njegovim dobro poznatim javnim nastupima i sadrže lako shvatljive političke poruke iza kojih sledi emotivan i kratak zaključak: “tako, tako tužno; to će se promeniti; veoma loše, veoma nečasno, zabavite se” i sl. Često se objavljuju gotovo istovremeno s medijskim napadima na Trampa.
Politički protivnici novog američkog predsednika, oličeni u uticajnim medijskim kućama, bili su namereni da oštete Trampov rejting u danima pred inauguraciju. Intenzivno su u orkestriranim medijskim napadima koristili godinama usavršavanu metodologiju “upravljanja percepcijom”. Međutim, oprobani dizajn medijskog spinovanja (čija je učinkovitost, nažalost, i nama dobro poznata) u ovoj prilici, izgleda, nije imao naročitu ubojitost. Najnoviji rezultat ankete koju je objavila kompanija za istraživanje javnog mnjenja – “Rasmusen riports” (jedna od retkih koja je Trampu dosledno davala prednost u predizbornim sondiranjima i tako pokazala svoju metodološku superiornost), pokazuje da 35 odsto američkih glasača veruje da SAD “idu u dobrom pravcu”. Ovakav optimizam, istaknuto je u izveštaju, nije zabeležen od februara 2013.
Engleski dokumentarista Adam Kurtis je u svom poslednjem filmu “Hipernormalizacija” ustanovio da je osmišljena i u pogon stavljena nova metoda “upravljanja percepcijom”, čiji je kreator Vladislav Surkov, čovek označen kao najmoćniji Putinov “čovek iz senke”. Prema Kurtisu, inspiraciju za recept kontrole masa Surkov je pronašao u teoriji pozorišta, a Tramp je ovu tehniku uspešno oprobao u svojoj izbornoj kampanji. Pojednostavljeno, novi američki predsednik je demontirao etablirani koncept: “Političari lažu. Mi znamo da oni lažu. Oni znaju da mi znamo. A mi ništa ne radimo.” On je svojim upadljivo neformalnim političkim nastupom, uz obilje međusobno isključivih stavova dinamično menjanih u kampanji, stvorio konfuziju u percepciji prosečnog američkog birača. I kao rezultat toga, zbunjeni građanin označio je konvencionalnog i etabliranog političara uglađenih manira kao metu. I odabrao onog drugog! S druge strane, velike medijske kuće se, zapravo, obraćaju samo onima koji bezrezervno (i salonski) podržavaju liberalnu doktrinu iz ideoloških pobuda, tj. samima sebi. I zato ne uspevaju!
Uporedo, u Srbiji se ponavlja iskustvo tromog političkog refleksa i dezorijentacije u turbulentnim vremenima svetske politike. Srpska intelektualna elita, barem u javnosti, skoro bez izuzetka saglasna je u jednom – fenomen Tramp neće promeniti nezavidnu političku poziciju Srbije. Neposredno verovatno i neće, jer srpski brod isplovljava iz male luke. Ali, tako je stvoren amaterski provizorijum da nema racionalnog razloga (ljudskom) ushićenju zbog teškog udarca koji je pretrpeo (neo)liberalni poredak u SAD.
Sadašnje američko društvo je hiperpolarisano i u njemu je artikulisana sociopolitička energija koja je otpočela, čini se, nezaustavljivu dinamiku. Naravno, stavovi novog američkog predsednika oslikavaju politički diskurs koji svoju autentičnost duguje kontradiktornosti i konfuziji koju kreira. No, izjave poput “NATO je zastarela organizacija”, “neće biti lako održati EU zajedno”, “ljudi žele sopstveni identitet… i ostali će izaći” – svojom konzistentnošću ipak mogu da naslute rane obrise predstojećeg geopolitičkog horizonta. I stoga je logično pretpostaviti da će novonastali proces posredno da menja koordinate i srpskog broda.
Tramp je idiot i vrijeme će to pokazati. Idiot je bio i Milošević i vrijeme je to pokazalo, a jednako je narod blejao za njim. Služao sam davno Jay Lenoa na nekoj američkoj televiziji kako u šešeljevskom maniru govori o Obami. Bio sam šokiran, nijesam mogao da vjerujem da se i tamo tako nešto radi. Ali nijesu oni slučajno uveli takvu retoriku na TV nego mora da su pažljivo pratili njene efekte na populaciju. Izgleda da je svijet puno sličniji nego što sam mislio.
“…Uporedo, u Srbiji se ponavlja iskustvo tromog političkog refleksa i dezorijentacije u turbulentnim vremenima svetske politike…”
Tacniju konstataciju odavno nijesam cuo. Srpska politicka “elita”je uvjek imala politicki refleks mrtvog konja.